warsztaty prowadzili:
Małgorzata Kuciewicz i Sebastian Bałut
Kaja Dziarmakowska i Monika Wróbel
Marta Frejda i Michał Gratkowski
Jan Strumiłło
Łukasz Wojciechowski i Natalia Rowińska
SARP, Oddział Warszawski
ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa
piątek 6 grudnia 2013
godz. 18:00 - 21:00
sobota - niedziela
7 - 8 grudnia 2013
godz. 12.00 - 18.00
facebook.com/events/564640976944625/?source=1
Warsztaty architektoniczne Wspólne Miasto to propozycja dla mieszkańców Warszawy i Polski pragnących wziąć czynny udział w projektowaniu przestrzeni miejskiej, w której żyją i pracują.
Warsztaty prowadzili architekci i teoretycy architektury, których projekty i teorie charakteryzują się nowatorskim oraz świadomym podejściem do zagadnień architektonicznych i urbanistycznych. Podczas warsztatów prowadzący przedstawili różne tendencje związane z projektowaniem miasta, a uczestnicy rozwijali umiejętności, wiedzę i kreatywność poprzez interakcję z zaproszonymi specjalistami i innymi uczestnikami.
Brak wiedzy dotyczącej przestrzeni miejskiej, w której na co dzień żyjemy, a także brak platformy do wymiany poglądów i propozycji związanych z miastem – to problemy, które zaowocowały zaproszeniem mieszkańców do współtworzenia miasta oraz do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami w ramach warsztatów Wspólne Miasto.
Spotkania te miały na celu poszerzanie wiedzy i edukacji mieszkańców z zakresu architektury i urbanistyki, promowanie rozwiązań służących demokratyzacji procesu podejmowania decyzji dotyczących projektowania miast, jak również kształtowanie świadomości mieszkańców i zaangażowanie ich we wspólne planowanie przestrzeni miejskiej, rozwijanie w nich umiejętności zespołowego działania, pobudzanie ich kreatywności oraz doskonalenie umiejętności manualnych.
Rezultat przeprowadzonych warsztatów to zbiór projektów dla miasta wypracowanych przez uczestników wspólnie z architektami. Katalog propozycji jednocześnie stanowi interesującą dokumentację współpracy mieszkańców miast ze specjalistami z dziedziny architektury.
---------
Warsztaty towarzyszą projektowi Dom Kereta.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Partnerzy: MWW Muzeum Współczesne Wrocław, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, państwomiasto, Projekt: Polska, Jednostka Architektury, Miejska, CROMA, Kostrzewa PR, Oddział Warszawski SARP, Biuro Wystaw.
Patroni medialni: BRYLA.pl, Architektura Murator, renewsPL, FUTU, NOTES.NA.6.TYGODNI, Miasta.