Gdzie jest kultura?

Redakcja
Redakcja
Kategoria sztuka · 25 listopada 2013

Zapraszamy na cykl otwartych spotkań Inkubatora Kultury realizowanych pod hasłem „Kultura jest gdzie indziej”. Cykl rozpoczynamy od dyskusji na temat ciekawych zjawisk kulturalnych realizowanych poza głównymi ośrodkami.

 

Małe miejscowości - duża kultura
spotkanie z przedstawicielami Domu Kultury INSPIRO z podkrakowskiej wsi Podłęże oraz pracowni Orange z Czerniejowa


29 listopada 2013, godz. 18:00

Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a

wstęp wolny  


 

DOM KULTURY INSPIRO

Dom Kultury INSPIRO działa we wsi Podłęże (16 km od Krakowa). Powstał w październiku 2009 roku, gdy Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO wzięło pod opiekę zaniedbany i skostniały dom kultury w Podłężu, stając się pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, której powierzono pod zarząd gminny dom kultury.
W bogatej, nowoczesnej i innowacyjnej ofercie DK INSPIRO można znaleźć zajęcia dla dzieci, młodzieży, rodziców, seniorów, rodzin. INSPIRO bez kompleksów małej miejscowości realizuje swą misję wprawiając w zakłopotanie większe, lepiej wyposażone i szczodrzej finansowane instytucje.

W 2011 roku Minister Edukacji Narodowej przyznał DK INSPIRO tytuł „Miejsca odkrywania talentów”. INSPIRO realizując projekty m.in. Sztuka Puka oraz Mały Obywatel Świata współpracowało z Muzeum Narodowym w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim i Biblioteką Narodową. Cotygodniowo DK INSPIRO odwiedza blisko 400 osób, które przyjeżdżają nie tylko z Krakowa, Niepołomic czy Wieliczki, ale też innych okolicznych miast i miejscowości.

 

W dyskusji Inspiro reprezentować będą:
Beata Kwiecińska
, menedżer i animator kultury. Od 2009 roku z powodzeniem prowadzi Dom Kultury INSPIRO w Podłężu. Kreatywna, skuteczna organizatorka wydarzeń kulturalnych, koncertów, akcji społecznych. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów społecznych. Obdarzona serdeczną sympatią najmłodszych, oddana przyjaciółka dzieci.

 

Maciej Dąbrowski, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Od 2009 roku z powodzeniem prowadzi Dom Kultury INSPIRO w Podłężu. Pomysłodawca i koordynator projektów społecznych. Lubi grać, słuchać, czytać i rozmawiać. Jako Inspiromat opisuje świat za pomocą słów i dźwięków.

Od 2007 roku Beata i Maciek z wielką frajdą inspirują INSPIRO. Śmieją się prawie cały czas, wymyślając niestworzone rzeczy, które możliwe stają się w INSPIRO. Uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

 

O INSPIRO w magazynie kulturaenter.pl >>> http://kulturaenter.pl/wierzymy-w-krasnoludki-nie-w-zysk/2013/09/



 

PRACOWNIA ORANGE W CZERNIEJOWIE

Pracownia Orange w Czerniejowie została otworzona 17 czerwca 2012 r. w ramach projektu Pracownie Orange finansowanego przez Fundację Orange. Od tamtej pory prowadzone są tam zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, których celem jest rozwijanie ich umiejętności, talentów oraz wiedzy na różne tematy.

 

Pracownia działa na terenie Gminy Jabłonna we wsi Czerniejów (ok. 13 km od Lublina). Do momentu jej pojawienia się, w całej gminie nie było miejsca na spotkania mieszkańców, rozwijania ich pasji i zainteresowań. Teraz Pracowania stała się swoistym centrum kultury i animacji na tym terenie.

 

W Czerniejowie prowadzone są zajęcia plastyczne i sportowo-rekreacyjne, rajdy i gry terenowe oraz wydarzenia kulturalne na terenie całej gminy. Zespól Pracowni inicjuje też w Czerniejowi ogólnopolskie programy, które poszerzają ofertę edukacyjną np. Projektor-Wolontariat Studencki, Polska Cyfrowa Równych Szans oraz Równać Szanse.

 

Z pierwszej wakacyjnej oferty Pracowni skorzystało ponad 100 dzieci z terenu gminy - wspólnie bawiąc się i ucząc poprzez organizację ognisk, gier terenowych, zajęć manualnych, plastycznych, zawodów sportowych i rajdów rowerowych.

 

W Pracowni, każdy może zrealizować też własny, autorski pomysł.

 

W dyskusji Pracownię Orange z Czerniejowa reprezentować będzie:

Magdalena Sałek – socjolog, trener i animator społeczny, od 8 lat związana z sektorem pozarządowym na Lubelszczyźnie, gdzie koordynuje pracą różnych zespołów projektowych.  Od 2009 roku na stałe związana ze Stowarzyszeniem Wiosna. Obecnie w ramach projektu Szlachetna Paczka pełni rolę koordynatora wojewódzkiego w woj. lubelskim i mazowieckim. Dodatkowo współpracuje jako animator z domami kultury, grupami nieformalnymi, stowarzyszeniami. Od 2010 pełni funkcję Radnej Gminy Jabłonna. Z grupą bliskich jej osób animuje społeczność lokalną uważając to za długą i krętą drogę pełną wyzwań, które przyjmują z wielką przyjemnością oraz poczuciem odpowiedzialności.

 


Spotkanie poprowadzi Agnieszka Krawiec z Radia Lublin.