Dwie wystawy na 65-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Relacja z konferencji prasowej

anonim
Anonimowy użytkownik
Kategoria sztuka · 23 listopada 2013

Kolekcja sztuki polskiej XVII - XVIII w. oraz dar rodziny Hermansdorferów na 65 - lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Podczas konferencji prasowej w dniu 22 listopada 2013 roku dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Mariusz Hermansdorfer – przedstawił dziennikarzom dwie wystawy, które zostaną niebawem zaprezentowane szerszej publiczności. Pierwszą z nich jest stała ekspozycja,  zawierająca obrazy z wrocławskiej kolekcji, zatytułowana Sztuka polska XVII – XIX w. Druga natomiast jest darem oraz depozytem rodziny Hermansdorferów i stanowi część zbioru Artyści i mecenasi Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Darem tym Mariusz Hermansdorfer puentuje swoją wieloletnią dyrekcję tej szacownej instytucji.

Sztuka polska XVII – XIX w.

 

Wystawa stała obejmująca sztukę polską od XVII do XIX wieku została na nowo wyeksponowana po ośmiomiesięcznym remoncie i zostanie przedstawiona w zupełnie nowym układzie. Ma on charakter chronologiczno-problemowy i prezentuje najważniejsze kierunki w sztuce, począwszy od klasycyzmu. 


Obok dzieł znanych (wystawa tego rodzaju należy do jednej z trzech pierwszych wystaw, sięgających końca lat 40.) zobaczymy po raz pierwszy prace dotąd nie prezentowane, po renowacji, m.in. nowe nabytki, akwarele i pastele, rzemiosło artystyczne. Będzie można podziwiać najwybitniejsze dzieła tego okresu, pochodzące głównie ze zbiorów lwowskich i kijowskich. 


W pierwszej sali galerii zobaczymy obrazy Bernarda Belotta, m.in. Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w roku 1663 i obrazy Marcella Bacciarellego. Na wystawie znajdują się też płótna romantyków (m.in. Piotra Michałowskiego i Artura Grottgera), realistów (Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Gersona), malarstwo historyczne (Jan Matejko), dzieła impresjonistów, symbolistów (Jacek Malczewski), a także płótna Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza i innych.

  

Kuratorzy wystawy – Ewa Houszka i Piotr Łukaszewicz – prezentowali również interesujące okazy rzemiosła artystycznego, m.in. mebli gdańskich (fotel i krzesła zaprojektowane przez Józefa Deskura), przepiękne zegary z XVII i XVIII wieku, wspaniałe okazy porcelany z Korca, naczyń fajansowych z Nieborowa i wiele innych. Można było zobaczyć nawet takie ciekawostki, jak cybuch fajki Adama Mickiewicza czy kuferek, w którym siostra Chopina przewiozła serce genialnego kompozytora do Polski. 

 

Wystawa jest inspirująca, inteligentnie zaaranżowana, a sąsiadujące z sobą dzieła sztuki zdają się oświetlać wzajemnie, tworząc nowe możliwości interpretacyjne. Wystawie towarzyszy katalog Ewy Houszki i Piotra Łukaszewicza Malarstwo polskie od baroku do modernizmu.

Artyści i mecenasi Muzeum Narodowego we Wrocławiu


26 listopada zostanie otwarta wystawa z cyklu „Artyści i mecenasi Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, będąca darem rodziny Hermansorferów dla Muzeum Narodowego, na której zostaną zaprezentowane prace współczesnych artystów: Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego i innych. Dyrektor Hermansdorfer otrzymywał je przez wiele lat w darze od zaprzyjaźnionych z nim artystów. Pierwszym nabytkiem był  jednak „Jeździec w czarnej kurtce” Eugeniusza Gepperta – nagroda w konkursie na recenzję z Wystawy Ziem Odzyskanych. Decyzję o podarowaniu Muzeum Narodowemu swych dzieł dyrektor Hermansdorfer podjął już dawno:


„Kolekcja Hermansdorferów dojrzała do pełnego opracowania, pokazania i ofiarowania instytucji, w której pracuję ponad 49 lat, 41 kieruję Działem Sztuki Współczesnej, a 30 pełnię obowiązki dyrektora” – czytamy w katalogu wystawy.

 

Otwarcie wystaw nastąpi 25 listopada o godz. 12.00.

 

 

tekst i zdjęcia: Barbara Lekarczyk-Cisek