Już za dwa tygodnie rusza pierwsza w Polsce wystawa poświęcona zapachom współczesnym i historycznym
Jeszcze tylko 14 dni dzieli nas od rozpoczęcia wystawy „Zapach – niewidzialny kod”, przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik, Instytut Francuski w Polsce i Goethe-Institut.
Trzyczęściowa wystawa przedstawia historię perfumiarstwa, prezentuje perfumeryjne surowce od ambry po wetiwer i pokazuje, w jaki sposób zapachy mogą być postrzegane jako forma komunikacji.
Zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik, w dniach 21 listopada 2013 – 19 stycznia 2014. Informacje
o biletach: www.kopernik.org.pl
W przeddzień otwarcia wystawy, 20.11.2013 o godz. 18.30 zapraszamy na wykład Sissel Tolaas, artystki i naukowca, specjalistki od zapachów realizującej zapachowe mapy miast, odtwarzającej zapachy emocji czy zapachy historyczne. W czasie wykładu Zapach = INFORMACJA Tolaas opowie o tym, jak można komunikować się za pomocą zapachów i jakie skutki ma życie w aseptycznym, pozbawionym naturalnych zapachów świecie. Wykład odbędzie się w Ośrodku Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich (ul. Dobra 55, Warszawa), wstęp wolny.
Podczas otwarcia wystawy, w ramach specjalnego wieczoru „Imperium Zmysłów”, będzie można poznać historyczne kompozycje zapachowe, przygotować własne aromatyczne mieszanki, prześledzić ewolucję perfumerii i poznać zapachowe archetypy, które zmieniły metody pracy perfumiarzy. Zapraszamy 21 listopada, w godz. 19.00 – 22.00.
22.11.2013 w ramach współpracy z Osmothèque (archiwum perfum z siedzibą w Versailles) odbędą się dwa wykłady Emmanuelle Giron: „Historia perfum od starożytności do współczesności” od godz. 11.30 do 13.00 oraz „Odkrycia chemii syntetycznej – nowa era perfumerii” - wykład i prezentacja kompozycji zapachowych od godz. 18.00 do 19.30. Wykłady odbędą się w Ośrodku Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW. (ul. Dobra 55, Warszawa), wstęp wolny.
Z okazji wystawy został wydany katalog, prezentujący szerszy kontekst tematyki zapachów. Annick le Guérer przedstawia w zarysie ewolucję zapachu, Ina Knobloch opowiada fascynującą historię wody kolońskiej - najczęściej podrabianego pachnidła w historii wonnych kompozycji, Sissel Tolaas zdradza warsztat swojej pracy technologią headspace. Katalog uzupełniają wywiady ze słynnymi twórcami zapachów i specjalistami z dziedziny perfumerii.
Kuratorki:
-
Koncepcja wystawy: Agnieszka Łukasik – znawczyni i pasjonatka zapachów, współzałożycielka jednej z pierwszych polskich perfumerii z niszowymi zapachami.
-
Historia perfum: Annick Le Guérer – antropolożka i filozofka, specjalistka dziejów zapachów i perfum, badaczka współpracująca z Université de Bourgogne w Dijon.
-
Kolekcja historyczna: Katarzyna Sosenko – historyk sztuki, właścicielka kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych. Autorka wystawy “Zapach Luksusu” o historii perfum.
-
Zapachowa mapa miasta: Sissel Tolaas – jedna z najbardziej znanych na świecie artystek zapachowych, prekursorka projektów opartych na analizie molekularnej zapachów.
Do współpracy przy projekcie zaproszeni zostali eksperci sztuki zapachowej: kreatorzy perfum
i autorzy prezentowmych odtworzonych zapachów historycznych Dominique Ropion, Daniela Andrier, oraz polscy specjaliści dr Władysław Brud i zespół Polleny Aromy.
Organizatorzy: Centrum Nauki Kopernik, Goethe-Institut, Instytut Francuski w Polsce
Projekt realizowany w ramach Francusko-niemieckiego programu wspierania wydarzeń kulturalnych
Partnerzy: Musée International de la Parfumerie Grasse, Pollena-Aroma, Osmothèque Le Conservatoire International des Parfums, Givaudan, IFF (International Flavors & Fragrances Inc), Ville de Grasse (Miasto Grasse), Scentcommunication, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich
Patroni medialni: TVN, Radio TokFM, Gazeta Wyborcza, Co jest grane, gazeta.pl, AMS, Aktivist, Exklusiv
Partnerzy Centrum Nauki Kopernik:
M.st. Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji Narodowej
Sponsorzy Centrum Nauki Kopernik:
Samsung, RWE
Więcej informacji wkrótce na stronach internetowych: