Kobiety mają głos! - w Krakowie

Redakcja
Redakcja
Kategoria sztuka · 13 października 2013

Niepokorni

 

Kobiety mają głos!

 

Rita Pax (nowy zespół Pauliny Przybysz znanej z grupy Sistars), kobiecy duet Dog Whistle oraz songwriterka Agu zagrają w krakowskim klubie Żaczek (al. 3 Maja 5) w niedzielę – 17 listopada. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Book in the city” Mileny J. Kalczyńskiej. Impreza odbędzie się w ramach Niepokornych, cyklu z muzyką alternatywną. Start o 19.30.

 

Rita Pax

To nowy zespół Pauliny Przybysz (Sistars, Pinnawela, Archeo). Zespół poza wokalistką tworzą: Katarzyna Piszek (Brodka, Novika), Piotr Zalewski (Alters, Excessive Machine, Clintwood), Paweł Zalewski (Alters, Excessive Machine, Newest Zealand) oraz Remek Zawadzki (Afro Kolektyw, Excessive Machine, Newest Zealand, Dagadana, Emma Dax).

 

Przez ostatni rok u Pauliny zebrało się kilka kompozycji. Pisane przy domowym pianinie Legnica, z wykorzystaniem wiolonczeli produkcji radzieckiej, zabawek, szklanek, długopisów i innych przedmiotów codziennego użytku zastosowanych w charakterze instrumentów perkusyjnych nabrały intymnego charakteru i domowego brzmienia. Są to utwory tworzone jako swego rodzaju detox od midi i produkcyjnego podejścia do muzyki. Do współpracy przy docelowych aranżach, nagraniach i wspólnych koncertów artystka zaprosiła muzyków z którymi dotychczas nigdy nie grała, za to zna ich jeszcze z dzieciństwa. Bracia Zalewscy to koledzy Pauliny z czasów podstawówki, tak zwanej małej miodowej. Cała trójka kończyła tę szkołę w klasie wiolonczeli (czego skutki będzie można usłyszeć w w nagraniach i w czasie występu w Żaczku). Z kolei razem z Remkiem i Piotrkiem wokalistka chodziła do szkoły na Bednarskiej, a Remek z Kasią do podstawówki na Tyszkiewicza.

 

Natomiast dwaj Zalewscy i jeden Zawadzki jako sekcja wspólnie grają od ośmiu lat, a od pięciu tworzą zespół Excessive Machine. Takie połączenie charakterów zaowocowało dwoma tygodniami prób w domowej atmosferze. W efekcie powstało dziewięć piosenek nawiązujących do tradycji rock'n'rolla i rhytm'n'bluesa, ale zagranych z nowoczesnym podejściem.

 

Album grupy „Rita Pax” został zarejestrowany i zmiksowany przez Jacka Antosika jesienią 2012 w Penguin Records Studio. Płyta ukazała się 18 czerwca 2013.

 

Prasa:

Portal „Onet”: - Paulina Przybysz stworzyła nowy zespół na miarę drużyny gwiazd krajowej sceny.

Portal „T-Mobile Music”: - Paulina śpiewa (jak zawsze zresztą!) wspaniale i daje kolejny dowód na to, że nie chce być artystką z przyczepioną jakąkolwiek etykietką.

„Gazeta Wyborcza” - Pop dla koneserów, gimnastyka stylistyczna... Tasują się rytmy, zaskakujące harmonie, nad kompozycjami krąży duch bitelsowski. Zespół świetnie buduje nastrój.

 

www.facebook.com/ritapaxmusic

 

Dog Whistle /melodramatic pop/

Specjalistki od dwuminutowych piosenek, granych na dwóch chwytach. Trudno powiedzieć, czy lepiej grają, czy wyglądają. Grają próby w sypialni i pewnie tam by zostały, gdyby na występ nie namówiła ich Ulubiona Wokalistka. Potem zaznajomiły się bardziej ze sceną, grając m. in. z Toro y Moi, Ed Woodem i Drekotami. Ich debiutancka EP ukaże się już wkrótce.

 

Skład:

Ania: śpiew, gitara, bas, przerażone i słodkie minki

Lena: śpiew, komunijne Casio, bas, wrzaski i piski

 

www.facebook.com/wearedogwhistle oraz www.soundcloud.com/dog-whistle

 

AGU /singer-songwriter, but.../

Po prostu Aga. Pochodzi z Trójmiasta. Przez Czechów nazywana „Dziewczyną z Północy” lub „Holką-Polką”. Koleje losu sprawiły, że jej środowiskiem naturalnym stały się praskie kawiarenki i brukowane chodniki, gdzie najczęściej jest spotykana z gitarą w dłoni, knedlikiem na talerzu i piosenką na ustach. Tam również w mniej lub bardziej przypadkowy sposób poznała Bartka Borówkę, który namówił ją do występu w Krakowie. Najbardziej na świecie nie znosi szufladkowania, dlatego pytana o gatunek muzyki, który gra odpowiada, że ZenCore – dawka dobrego popu, szczypta intymnego folku, lawina słów prosto od serca, kilka wokalnych eksperymentów, garść mroku i bukiet z promieni słońca, kilka twardych kamieni i trawa schłodzona rosą, a to wszystko marynowane w psychodelicznym sosie z babiego lata. Piosenki kruche jak ciasteczka bebe i mięciutkie jak kaczuszka. Będzie to jej pierwszy występ w Ojczyźnie!

 

www.bandzone.cz/agu oraz www.facebook.com/agusounds

 

Milena J. Kalczyńska (fotografia)

Jest studentką Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskich Szkół Artystycznych. Zaprezentuje wystawę „Book in the city”. Milena od wielu lat zajmuje się fotografią reportażową i portretową. W swoim rodzinnym mieście – Opolu miała ostatnio dwie autorskie wystawy fotograficzne. Pierwsza prezentowała Portugalię, gdzie spędziła 5 miesięcy nauki na Wydziale Sztuk Pięknych, natomiast druga – „Books with no limits” była prezentowana w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej. W kawiarni CoffeeBook w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie w czerwcu pokazała zbiór prac zatytułowanych „Literaci”, która komponuje się z fotografiami prezentowanymi w „Żaczku”. Wystawa „Book in the city” rejestruje zdjęcia wykonane w trakcie licznych podróży, m.in. do Montrealu, Jerozolimy, Nowego Jorku, Paryża, Wilna czy Erywania. Obok sylwetek zaczytanych ludzi, obywateli świata, przedstawione są obrazy miast, w których spotkano wielu oryginalnych bibliofilów.

 

Autorka połączyła dusze książek z naturalnym miejscem bytowania ich właścicieli – czytających.

 

www.behance.net/anelim

 

Niepokorni to cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Chcemy postawić na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy, które mogą zmienić bieg historii. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty. Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru prezentują się mniej znani artyści. Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskich uczelni, ale też innych z całej Polski… i świata. W ramach cyklu, raz w miesiącu organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, wernisaże fotografii i malarstwa. Na Niepokornych grali m.in. Lao Che, Voo Voo, Indigo Tree, The Car Is On Fire, Halla Nordfjord (Islandia), CeZik & KlejNuty, Lech Janerka, Świetliki, Pustki, Dick4Dick, Żywiołak, Czesław Śpiewa, Pustki i Kapela Ze Wsi Warszawa. Producentami imprezy są Edyta Pogwizd i Marzena Przybyła reprezentujące klub Żaczek, gospodarzem Bartek „Borówka” Borowicz, który przedstawiał artystów.

 

www.borowkamusic.pl

www.klubzaczek.pl