Hirst, Emin, Kozyra, Libera i 60 innych | wielka wystawa British British Polish

Redakcja
Redakcja
Kategoria sztuka · 23 sierpnia 2013

BRITISH BRITISH POLISH POLISH
SZTUKA KRAŃCÓW EUROPY: DŁUGIE LATA 90. I DZIŚ

 

 

Damien Hirst, Chris Ofili, Tracey Emin obok Zbigniewa Libery, Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego. Ponad sześćdziesięciu polskich i brytyjskich artystów na wielkiej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Będzie to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku 2013.

 

Już 7 września zostanie otwarta wystawa poświęcona najważniejszym artystom i zjawiskom w sztuce brytyjskiej oraz polskiej od lat 90. do dnia dzisiejszego. Obszerna ekspozycja zajmie ponad półtora tysiąca metrów kwadratowych. Punktem wyjścia dla twórców wystawy są analogie między dokonaniami słynnego brytyjskiego ruchu Young British Artists oraz twórców polskiej sztuki krytycznej.

 

Artyści z obu grup nie tylko zyskali uznanie w świecie sztuki, ale i osiągnęli status celebrytów. Damien Hirst znany jest masowo jako autor najdroższego dzieła w historii. Jego diamentowa czaszka zatytułowana „Na miłość boską” została sprzedana kilka lat temu za 100 milionów dolarów. Zarówno Tracey Emin, Katarzyna Kozyra jak i bracia Jake oraz Dinos Chapmanowie uznawani byli za prowokatorów współczesnej sztuki, wielokrotnie gościli na łamach prasy, także tej popularnej. Damien Hirst, Chris Ofili, Rachel Whiteread oraz Gillian Wearing to laureaci Turner Prize – jednej z najważniejszych, a na pewno najgłośniejszej nagrody w świecie sztuki. Artur Żmijewski oraz Paweł Althamer to również artyści nagradzani zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wywołujący skandale w swoich krajach twórcy poruszali ważne społecznie i politycznie tematy, co prowokowało dyskusje w mediach oraz ostatecznie doprowadziło do szerszego zainteresowania sztuką i tematami przez nich podejmowanymi również wśród masowego odbiorcy.

 

Ekspozycję otwierają nie dzieła sztuki, a wycinki z polskich i brytyjskich gazet pochodzące z wczesnych lat 90. Pokazują odbiór prac, komentarze do nich i kontrowersje, które wzbudzały. W kolejnych salach zobaczymy dokonania Young British Artists i twórców polskiej sztuki krytycznej. Wśród prezentowanych kultowych już dzieł znajdą się między innymi „Piramida zwierząt” Katarzyny Kozyry, „Lego system” Zbigniewa Libery, “Away from the flock” Damiena Hirsta, czy performatywne “Why I never became a dancer” Tracey Emin.

 

W kolejnych salach zostaną pokazane prace artystów, którzy mocno zaistnieli na rynku sztuki po roku 2000. Twórczość Radka Szlagi czy Konrada Smoleńskiego pojawi się obok dokonań Elizabeth Price, Ruperta Ackroyda i Olivera Payne'a. Kompozycja wystawy skłania do pytania czy współcześni artyści czerpią z dziedzictwa zostawionego przez poprzedników. Radek Szlaga to jeden z najciekawszych malarzy młodego pokolenia, zwycięzca Kompasu Młodej Sztuki 2012, który znany jest z płócien z powtarzającym się napisem „malarstwo”, wykonanego czcionką skopiowaną z papierosów Marlboro. Konrad Smoleński w tym roku prezentuje Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji. Z kolei Oliver Payne to twórca nagrodzony Złotym Lwem podczas Biennale kilka lat temu. Elizabeth Price zdobyła w zeszłym roku Turner Prize, a jej prace są pokazywane przez najważniejsze światowe galerie.

 

 

Wystawie towarzyszy edycja polsko-angielskiego katalogu oraz seria warsztatów, spotkań i wykładów.

 

Pełna lista artystów prezentowanych na wystawie:

 

Henry Bond & Liam Gillick

Angela Bulloch

Jake & Dinos Chapman

Tracey Emin

Angus Fairhurst

Damien Hirst

Gary Hume

Michael Landy

Sarah Lucas

Paul Noble

Chris Ofili

Georgina Starr

Sam Taylor-Wood

Gillian Wearing

Rachel Whiteread

 

Paweł Althamer

Mirosław Bałka

CUKT

Katarzyna Górna

Marek Kijewski
Grzegorz Klaman

Katarzyna Kozyra

Zofia Kulik

Zbigniew Libera

Jacek Markiewicz

Dorota Nieznalska

Mariola Przyjemska

Joanna Rajkowska

Robert Rumas

Wilhelm Sasnal

Jadwiga Sawicka

Roman Stańczak

Piotr Uklański

Julita Wójcik

Piotr Wyrzykowski

Alicja Żebrowska

Artur Żmijewski

 

Rupert Ackroyd

Aaron Angell

Ed Atkins

Matthew Darbyshire

Nicolas Deshayes

Jess Flood-Paddock

Haroon Mirza

Eddie Peake

Mick Peter

Elizabeth Price

Phoebe Unwin

Lynette Yiadom-Boakye

 

Wojciech Bąkowski

Michał Budny

Grzegorz Drozd

Michał Jankowski

Tomasz Kowalski

Katarzyna Krakowiak

Norman Leto

Anna Molska

Franciszek Orłowski

Agnieszka Polska

Katarzyna Przezwańska

Konrad Smoleński

Radek Szlaga

Jakub Julian Ziółkowski

 

 

Kuratorzy: Mark Goździewski, Tom Morton

 

British British Polish Polish. Sztuka krańców Europy: długie lata 90. i dziś

British British Polish Polish. Art from Europe's Edges in the Long 90s and Today

 

Otwarcie wystawy: 6 września, godz. 18.00

Wystawa czynna: 7 września – 15 listopada2013

www.csw.art.pl; www.www.facebook.com/cswzu