Miasto to MY.
Rozmowa z mieszkańcami Lublina, jak skuteczniej i... przyjemniej poprawiać jakość życia w miastach.
Prezentacja projektów
Na koniec krótkie warsztaty w terenie i podsumowanie, dlaczego warto stosować metodę "design thinking".
Prowadzenie:
Ewa Gołębiowska - współinicjatorka utworzenia unikalnego ośrodka designu jakim jest Zamek Cieszyn (wcześniej noszący nazwę Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie), miejsca, w którym udaje się̨ łączyć kulturę̨ z innowacyjną przedsiębiorczością i nowymi technologiami. Od 1 stycznia 2005 jest jego dyrektorem. Wcześniej pracowała jako pedagog polonista w wielu typach szkół, z dziećmi i dorosłymi, zakładała też szkoły niepubliczne. W 1992r. wygrała konkurs na naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, gdzie pracowała do 2004r. Była także radną powiatu cieszyńskiego w latach 19982002. W 2011 dołączyła do zarządu EIDD Design for All Europe (Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności), organizacji zajmującej się podnoszeniem jakości życia poprzez design dla wszystkich.
kiedy: 14 sierpnia 2013, godz. 18.00
gdzie: Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2, Lublin
wstęp wolny
Mebel dla Miasta
Dwudniowe warsztaty podczas których podejmiemy wyzwanie jakim jest MEBEL MIEJSKI (od zaprojektowania, przez wykonanie, do umieszczenia go w wybranym punkcie miasta).
Na początku wspólnie przeprowadzimy śledztwo jak funkcjonują meble w przestrzeni Lublina, do czego służą, jak wyglądają, czy są wygodne, czy nie jest ich przypadkiem za mało... i czy w ogóle istnieją. Następnie na podstawie wyników naszych badań spróbujemy wykonać wspólnie mebel dla miasta. Niekonwencjonalny, wielofunkcyjny i dla każdego. Do wykonania mebla użyjemy połączenia niezwykłych pomysłów i najprostszych materiałów. Chcemy by mebel współgrał z przestrzenią, a przede wszystkim - by zachęcał do przebywania w mieście.
Prowadzenie:
Katarzyna Szczypior urodzona w 1980 r., architektka krajobrazu, od 2005 r. projektantka w pracowni Garden Concept Architekci Krajobrazu, członkini ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu, a także lubelskiej Rady Kultury Przestrzeni. Poza pracą zawodową autorka tymczasowych instalacji (land art, interwencje w przestrzeni publicznej).
Jan Kamiński - architekt krajobrazu, asystent w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL, w ramach Forum Kultury Przestrzeni pracuje na rzecz rozwoju partycypacji społecznej w Lublinie, prowadzi proces konsultacji społecznych odnowy dwóch lubelskich parków. Zajmuje się także działaniami artystycznymi w przestrzeni.
kiedy: 23 sierpnia 2013 – godz.18.00 i 24 sierpnia 2013 – godz. 11.00
gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, Lublin
Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Wymagane są wcześniejsze zapisy: tel. 81 533 08 18, e.kruszynska@warsztatykultury.
Projekt Lub design! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.