Kulturalne plany Muzeum Żydów Mazowieckich

Redakcja
Redakcja
Kategoria sztuka · 10 maja 2013


 

Wiemy już co będzie się działo w najbliższych miesiącach w Muzeum Żydów Mazowieckich. Płocka instytucja ogosiła plany działań kulturalnych, naukowo-badawczych i edukacyjnych. Na zaproszenie muzeum do Płocka przyjadą m.in. Szewach Weiss, Michael Schudrich i Władysław Bartoszewski, a także inne osobistości oraz artyści związani z kulturą żydowską.

 

Gromadzenie wspomnień płocczan pochodzenia żydowskiego to jedno z kluczowych zadań Muzeum Żydów Mazowieckich. Instytucja uruchomiła projekt polegający na spisywaniu i rejestrowaniu ich w formie video. Przypieczętowaniem projektu będzie wydanie albumu zawierającego wspomnienia, zdjęcia, listy czy dokumenty związane z codziennym życiem płockich i mazowieckich Żydów. Trwają również prace nad publikacją mającą zgromadzić  nieznane i niepublikowane dotąd fotografie, które zachowały się w zbiorach tutejszych instytucji kulturalnych: Muzeum Mazowieckiego, Archiwum Państwowego w Płocku i Towarzystwa Naukowego Płockiego.

 

W maju w Muzeum Żydów Mazowieckich rozkwitnie kultura. Już 8 maja odbędzie się wykład Rafała Kowalskiego o płocczanach-bohaterach 1943 roku – Natanie Gutmanie, Rudku Lubranieckim, Rywie Glanc czy Marianie Platkiewiczu. Natomiast na 17 maja zaplanowano otwarcie wystawy grafik Fiszela Zylberberga, płockiego artysty, którego prace w przededniu wojny wystawiano m.in w Paryżu i Londynie. Niespełna tydzień później, 22 maja odbędzie się promocja książki Jerzego Stefańskiego i Jana Przedpełskiego „Żydzi  płoccy w dziejach miasta”. Jednym z najciekawszych wydarzeń miesiąca będzie spotkanie z byłym ambasadorem Izraela w Polsce prof. Szewachem Weissem, które zaplanowano na  27 maja. Czerwiec stać będzie pod znakiem muzyki (koncert Katarzyny Jamróz, 13.06) i kina (projekcja filmu „Nazywaj mnie Żydem”, 20.06), a na okres wakacji zaplanowano  przygotowaną we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym wystawę „Przybyli, odeszli... są: Żydzi polscy” (4.07-25.08).

We wrześniu rozpocznie się cykl wykładów i edukacyjnych spacerów po mieście. Przybliży on sylwetki znanych mieszkańców pochodzenia żydowskiego i skłoni do zwiedzania Płocka ich śladami. W planach są również spotkania przeznaczone dla uczniów, podczas których młodzież pozna bliżej twórczość i biografię Janusza Korczaka. Muzeum zamierza również regularnie organizować pokazy filmów o tematyce żydowskiej, spotkania oraz warsztaty tańca i tradycyjnej wycinanki. W październiku i listopadzie na zaproszenie Muzeum Żydów Mazowieckich do Płocka przyjadą wyjątkowi goście: Rabin Michael Schudrich, prof. Władysław Bartoszewski, Ireneusz Czop i Jerzy Walczak. W grudniu natomiast otwarta zostanie wystawa Fundacji Shalom „I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich”.

 

Plan wydarzeń w Muzeum Żydów Mazowieckich:

  • 8 maja, godz. 18:00 – wykład Rafała Kowalskiego o płocczanach-bohaterach 1943 r.
  • 17 maja, godz. 18:00 – wystawa grafik Fiszela Zylberberga
  • 18-19 maja, godz. 18:00-01:00 – Noc Muzeów
  • 22 maja, godz. 18:00 – promocja książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta”
  • 24-26 maja – podczas Jarmarku Tumskiego wystąpi zespół klezmerski Sztetl
  • 27 maja – spotkanie z prof. Szewachem Weissem
  • 13 czerwca godz. 18:00 – koncert Katarzyny Jamróz
  • 20 czerwca, godz. 18:00 – projekcja filmu „Nazywaj mnie Żydem”
  • 25 czerwca, godz. 18:00 – spotkanie z dziennikarzem „Gazety Wyborczej” Pawłem Smoleńskim
  • 4 lipca - 25 sierpnia – wystawa „Przybyli, odeszli... są: Żydzi polscy” (we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym)
  • 3 września - 24 listopada – wystawa rysunku i malarstwa Icchaka Belfra „Mój Korczak” (w ramach Płockich Dni Żydowskich)
  • 4 września – wykład Rafała Kowalskiego o najważniejszych świętach żydowskich (w ramach Płockich Dni Żydowskich)
  • 5 września – koncert Leny Piękniewskiej & Soundcheck oraz degustacja dań kuchni żydowskiej
  • 10 października – występ popularyzatora kultury jidysz André Hübnera-Ochodlo