Grzybobranie w Pradze przeszło do historii!

Redakcja
Redakcja
Kategoria sztuka · 8 listopada 2012

Fundacja Form i Kształtów, promująca swoimi działaniami design w przestrzeni publicznej, zrealizowała pierwszy projekt poza granicami kraju. Polska innowacyjna myśl i najlepsi czescy dizajnerzy – Grzybobranie w stolicy Czech przeszło do historii!

 

We wrześniu 2011 roku roku podczas Grzybobrania Park Kultury w podwarszawskim Powsinie zamienił się w las pełen niekonwencjonalnych instalacji. Projekt został przyjęty z entuzjazmem w Warszawie, więc Iza Rutkowska - jego kuratorka i jedna z projektantek - postanowiła pomysł niecodziennego Grzybobrania przenieść na grunt czeski, gdzie zbieranie grzybów jest narodową tradycją. 4 listopada tekturowe muchomory i smardze Roberta Czajki zbierali Czesi w parku Stromovka. W lesie można było spotkać Dziki Izy Gkagkanis oraz Kupę Kacpra Grochowskiego. Do współpracy zostali zaproszeni również czescy projektanci.

 
W ciągu kilku godzin w projekcie wzięło udział blisko 1500 osób: zarówno Czechów, jak i Polaków. Każdy z nich wyruszył na poszukiwania wyjątkowych instalacji ze specjalnym Atlasem Grzybów i mapą. Uczestnicy wchodzili w interakcje z obiektami. Papierową piłą próbowali obciąć tekturowe drzewo wykonane przez Izę Rutkowską, huśtali się na skrzydłach przyczepionych do drzewa przez Studo deForm. Dzieci oswajały różowego lisa wykonanego przez Janję Prokić, a wełniane wiewiórki dokarmiały żołędziami. Wspólnie z Jakubem Bedrychem z Qubusa zwiedzający udekorowali jesienne drzewo sztucznymi liśćmi, przymocowanymi za pomocą klamerek. Wokół drzew unosiły się ważki Lindy Čihařovej z Trash Made, a spośród traw wynurzały grzyby Jana Činčery, formujące się w przeróżne kształty i straszący korzeń Daniela Gonzaleza.
 

Fundacja Form i Kształtów nadaje nowe formy i kształty rzeczywistości. Zmienia przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Tworzy platformy wymiany pomysłów między twórcami kultury i jej obserwatorami. Mobilizuje do dialogu architektów, ogrodników, filozofów, muzyków, grafików, rolników, kucharzy oraz fizyków. Z wymiany ich doświadczeń produkuje intedyscyplinarne projekty.