W 2012 roku festiwal Łódź Czterech Kultur odbywać się będzie pod hasłem „Generacje”. Będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się Łodzi, jej historii i czterem współtworzącym ją społecznościom z perspektywy różnych pokoleń, ale również popatrzeć na współczesne miasto i jego mieszkańców. To także możliwość sięgnięcia do głębokiej przeszłości Łodzi, poprzez próby podążania śladami przodków do różnych zakątków Europy, do Rosji, Izraela czy Niemiec. Zaproszone zostały także młodsze pokolenia artystów, które do Łodzi powracają, czasami wędrując śladami swoich dziadków czy nigdy niepoznanych krewnych z odległych zakątków świata. Będzie można przyjrzeć się narodzinom polskiej sztuki współczesnej, naszemu rozdarciu między Wschodem i Zachodem oraz temu, jak się to zmieniało przez lata. Do współpracy zaproszono artystów z różnych krajów, ale przede wszystkim łódzkie środowisko, by pokazać, jaki drzemie w nim potencjał. Tegoroczny festiwal Łódź Czterech Kultur ma połączyć różne generacje, zarówno twórców, jak i odbiorców.
W zakamarkach miasta odnaleźć będzie można miejsca z fascynującą historią, jak tzw. kamienica Pinkusa, w której mieściła się pracownia Samuela Hirszenberga, polsko-żydowskiego malarza tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Z odległych zakątków świata przyjadą łodzianie i ich potomkowie – jak Maya Newman, basistka izraelskiego zespołu Minimal Compact. Uczestnicy festiwalu obejrzą filmy Maxa i Marcela Ophülsów – ojca i syna, których twórczość jest miejscem dialogu kultury żydowskiej, niemieckiej, francuskiej, amerykańskiej i rosyjskiej. Festiwal przypomni także inne postaci, których biografie i twórczość spaja wielokulturowość. Jedną z nich jest Józef Roth, mówiący po polsku pisarz żydowskiego pochodzenia, urodzony na wschodnich rubieżach monarchii austro-węgierskiej, który debiutancką powieść, opublikowaną we frankfurckim dzienniku, poświęcił międzywojennej Łodzi. Dzieła Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Aleksandra Rodczenki zestawione zostaną z pracami młodych polskich twórców, a ponadto będzie można przekonać się, jak przyjazd rosyjskich awangardowych artystów wpłynął na Łódź lat 20. XX wieku.
Festiwal jest interdyscyplinarny, składa się z pięciu dziedzin: literatury, teatru, filmu, sztuk audiowizualnych, muzyki.
Kuratorami poszczególnych dziedzin są:
Bogdan Tosza - odpowiedzialny za interdyscyplinarny projekt Józef Roth (literatura, teatr, film).
Tomasz Majewski - kurator projektu filmowego Max i Marcel.
Lech Dzierżanowski - jeden z kuratorów projektu muzycznego, dyrektor Filharmonii Łódzkiej. Jest on odpowiedzialny za koncert Kwartetu Czterech Kultur.
Krzysztof Lach - kurator koncertu Minimal Compact.
Kuratorami projektów wizualnych są Józef Robakowski - FRONT WSCHODNI, Artur Chrzanowski - EKSPRES WSCHÓD i Wojciech Leder - DEKONSTRUKCJA UTOPII.
Szczgółowy 0rogram festiwalu dostępny jest tutaj
- Data od:
- Data do:
- Miasto:Łódź
- Miejsce:Biuro festiwalu Łódź Czterech Kultur, pl. Wolności 5, 91-415,Pokaż plan
- Czas trwania:1w 0d 17h 30m
- Organizator:Centrum Dialogu im. Marka Edelmana