Rozmówki polsko-czeskie w lutym!

anonim
Anonimowy użytkownik
Kategoria sztuka · 11 lutego 2012

Luty to miesiąc karnawału, więc już w najbliższym odcinku programu „Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie” Polacy i Czesi porozmawiają o tańcu.

 To dobra okazja, aby Czechom przybliżyć polski taniec narodowy, czyli poloneza – od czasów „Pana Tadeusza” po współczesne studniówki. Podczas wizyty w muzeum w Pardubicach będą wspomnienia o złotych czasach XIX-wiecznych wielkich zabaw tanecznych, o historycznych reprezentacyjnych salach balowych i obowiązujących wówczas strojach. Nie zabraknie akcentów folklorystycznych, a szczególnie jedynego w swoim rodzaju góralskiego balu, odbywającego się w Mostach koło Jablonkova. Obecność na tej imprezie Ewy Farnej, ubranej w ludowy strój i ze swadą posługującej się cieszyńską gwarą świadczy o tym, że folklor i tradycja mogą być dla młodych ludzi wciąż atrakcyjne. W programie zobaczymy też niektóre rodzaje tańca, uważane za nietypowe lub wręcz kontrowersyjne, np. taniec na rurze. Wzbudzający najczęściej wstydliwe uśmiechy taniec, w wielu krajach pojawia się jako propozycja klubów fitness i taktowany jest jako element wyczynowej akrobatyki, który może doczekać się nawet statusu dyscypliny olimpijskiej.

Kolejny z lutowych odcinków programu poświęcony będzie autorytetom. Sylwetka Thomasa G. Masaryka, twórcy niepodległej Czechosłowacji, była już przedstawiana w programie. Tym razem czas na przybliżenie Czechom postaci Józefa Piłsudskiego, którego Polacy wciąż wspominają i umieszczają w panteonie narodowych autorytetów. Ale nie tylko o tak wielkich osobowościach toczą się rozważania w programie. Autorytetem może przecież być ktoś z rodziny, wybitny pisarz, wyjątkowy nauczyciel, czy duchowny, którego działalności lokalna społeczność wiele zawdzięcza. Jak to zwykle bywa, najtrudniejsze zadanie, aby stać się autorytetem, stoi przed politykami. Wydaje się nawet, że z biegiem lat kandydatów ubywa – nie tylko w naszych krajach, ale i na świecie. Niektórych z nich doceniamy dopiero wtedy, gdy ich zabraknie, a jeszcze mniej jest takich, którzy mieli szczęście być uznanymi za autorytety już za życia. Wśród tych wyjątkowych postaci bardzo wysoką pozycję zarówno wśród Czechów jak i Polaków zajmuje zmarły niedawno Vaclav Havel. W programie odwiedzimy Hradeczek, położoną bardzo blisko granicy z Polską miejscowość, gdzie wybitny czeski intelektualista spędził ostatnie lata życia.

Na koniec lutego porozmawiamy o poczcie. W 2013 roku Poczta Polska przestanie mieć monopol na dostarczanie podstawowych rodzajów przesyłek. Wymusi to zmiany, które już wkrótce powinny być widoczne. Poszukując rozwiązań i wskazówek, autorzy programu dotarli m.in. do grupy czeskich zapaleńców, którym z powodzeniem udało się reaktywować pocztę konną, taką samą, jak działająca kiedyś na Dzikim Zachodzie. Albo gołębie pocztowe – w czasach, gdy na dostarczenie listu trzeba czekać kilka dni, takie rozwiązanie też wydaje się całkiem sensowne. Przypomniana zostanie pozornie zapomniana idea poczty pneumatycznej, która jednak w nowoczesnej postaci wciąż ma się dobrze, a nowe projekty oparte na tym pomyśle mogą zrewolucjonizować system dostarczania niewielkich przesyłek w dużych miastach. Na koniec wrócimy do okresu, gdy w gestii poczty pozostawała też telekomunikacja (dziś z tamtych czasów pozostał poczcie przywilej ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego). Zamiast zatem obowiązkowego w takich przypadkach tematu o filatelistach, tym razem będzie o innej, dużo rzadziej spotykanej pasji. W Bolesławcu autorzy programu odnaleźli kolekcjonera starych odbiorników radiowych. Wszystkie egzemplarze wyglądają idealnie i wszystkie… działają.

 „Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie” to audycja telewizyjna realizowana we współpracy TVP Wrocław oraz ostrawskiego studia Telewizji Czeskiej. W Polsce mogą je oglądać widzowie ośrodków regionalnych TVP: we Wrocławiu, w każdą niedzielę o godz. 17:00 i poniedziałek o godz. 18.00, w Opolu, w poniedziałki o 19:30 oraz w Krakowie w czwartki o 17.15 . W Czechach program jest emitowany w ogólnokrajowym kanale informacyjnym ČT24 (dostępnym również drogą satelitarną) w każdą niedzielę, o godz. 11:00.
Tematyka audycji dotyczy ekonomii, kultury, historii, turystyki oraz szeroko pojętego stylu życia na terenach przygranicznych. Każdy z odcinków jest poświęcony jednemu tematowi wiodącemu, a materiały są realizowane przez polskich i czeskich dziennikarzy na obszarze całego pogranicza. Audycji przyświeca idea - Polska oczami Czechów, Czechy oczami Polaków.

Autorki programu - Kinga Wołoszyn-Świerk oraz Šárka Bednářová - w grudniu 2011 roku otrzymały wyróżnienie SDP im. Jerzego Zieleńskiego za cenny pomysł pokazujący problemy polsko-czeskiego pogranicza i popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach.
Audycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Przekraczamy granice, Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska-Czechy 2007-2013.

Tematy najbliższych odcinków:

Taniec (12.02.2012)
Autorytety (19.02.2012)
Poczta (26.02.2012)
Malarstwo (4.03.2012)
Kolekcjonerstwo (11.03.2012)

Zachęcamy do oglądania programu na stronie:
www.rozmowki-polsko-czeskie.pl

zdjęcia z planu:
https://www.facebook.com/pages/Rozm%C3%B3wki-polsko-czeskie/149493451739115?sk=photos