Buddyjska Sztuka Tybetu - wystawa thanek i posążków

Tralala
Tralala
Kategoria sztuka · 17 września 2011

19 września o godz. 19 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Buddyjska Sztuka Tybetu, który rozpocznie kolejną, jubileuszową edycję Festiwalu Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”.

19 września o godz. 19 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Buddyjska Sztuka Tybetu, który rozpocznie kolejną, jubileuszową edycję Festiwalu Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”.

Wystawa tradycyjnej sztuki buddyjskiej potrwa do 6 października. Będzie można podziwiać thanki - tradycyjne malowidła przedstawiające formy medytacyjne oraz posążki m.in. z Nepalu, Tybetu i Bhutanu. Wernisaż uświetni wykład na temat znaczenia tradycyjnej sztuki buddyjskiej oraz koncert formacji YESHE (Gralak, Pawlak, Makaruk).

                 Buddyjska Sztuka Tybetu to wystawa tradycyjnej sztuki związanej z buddyzmem Diamentowej Drogi linii Karma Kagu, na której udało się zgromadzić kolekcję dzieł sztuki pochodzących z rejonu Himalajów. Ideą wystawy jest przybliżenie symboliki Drzewa Schronienia odzwierciedlającego aspekty w pełni oświeconego umysłu.
Możemy zobaczyć unikatowe posążki i ręcznie malowane na płótnie thanki – malowidła przedstawiające różnorodne formy medytacyjne, które zostały przekazane przez Buddę około 2550 lat temu. Służą one jako narzędzia medytacyjne w Diamentowej Drodze – najwyższych naukach Buddy – i pozwalają na zrealizowanie tkwiących w każdym z nas możliwości – najwyższej radości, aktywnego współczucia i nieuwarunkowanej nieustraszoności. Zgodnie z buddyjskim poglądem każdy z nas jest Buddą, a eksponaty, które można zobaczyć na wystawie, podczas medytacji aktywizują w nas jego doskonałe właściwości. Pomagają nam odkryć, że nie potrzebujemy żadnych zewnętrznych okoliczności, by znaleźć szczęście.
                Muzyczne projekty Antoniego "Ziuta" Gralaka zawsze wyłamują się z ram stereotypu. Chociaż Gralak wyrasta z off jazzu, ma za sobą flirty z punkiem, reggae, rockiem a nawet popem, jego najnowsze objawienie niewiele ma wspólnego z tymi nurtami.
Projekt YeShe był próbą przeniesienia drum'n'bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki.
Do nowego projektu, zaprosił Darka Makaruka- muzyka, producenta, programistę, animatora kultury, wykonawcę live electronics, twórcę instalacji audiowizualnych związanego z polską sceną niezależną, także Piotra Pawlaka tworzącego pierwotny skład YeShe - gitarzystę, kompozytora I jednego z najodważniejszych polskich producentów związanego ze sceną yassową (m.in. Kury, Łoskot, Arhythmic ).
Drum'n'bass project z buddyjskim oddechem. Muzyka z wyraźnym duchowym przesłaniem, zawieszona pomiędzy surową elektroniką, rockiem i jazzem, Pełna etnicznych harmonii rodem z południowo - wschodniej Azji.

                Festiwal Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu” ma charakter ogólnopolski i wpisał się już na stałe w pejzaż wydarzeń kulturalnych kraju. Tym razem okazja jest szczególna - 35-lecie Buddyzmu Diamentowej Drogi w Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach, festiwal organizowany jest przez Fundację Stupa House w kilkunastu największych miastach Polski.
Główna część krakowskiego festiwalu trwać będzie od 17 do 26 października. W programie zaplanowano wiele interesujących wykładów, prowadzonych przez polskich i zagranicznych nauczycieli Buddyzmu Diamentowej Drogi oraz panele dyskusyjne zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym, które wyrobiły już sobie renomę w środowisku naukowym Krakowa. Wezmą w nich udział zarówno nauczyciele Diamentowej Drogi jak i niezwiązani z buddyzmem reprezentanci różnych dyscyplin naukowych od filozofii i psychologii po fizykę i ekonomię.
Ponadto już po raz kolejny we współpracy z Kinem Pod Baranami, goście będą mieli okazję zobaczyć pokazy filmów o Tybecie i Buddyzmie Tybetańskim a także spotkać się z autorem jednego z nich.
Prezentacje fotografii wykonanych przez podróżników, którzy odwiedzili Indie, Tybet, Bhutan, czy Nepal odbędą się w Piwnicy Pod Baranami, w ramach cotygodniowych slajdowisk Klubu Podróżników Śródziemie.
Wśród licznych imprez towarzyszących nie zabraknie również promocji książek w salonach Empik-u, projektów muzycznych oraz koncertów na krakowskim Kazimierzu.

               Festiwal stanowi dobrą okazję do odwiedzenia krakowskiego ośrodka medytacyjnego, w którym również będą miały miejsce ciekawe wydarzenia - wykłady, prezentacje i warsztaty medytacyjne.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie:
http://www.przestrzenumyslu.pl/festiwal-krakow.html

O Fundacji Stupa House: www.fsh.pl