Nietypowa architektura budynków-narożników, nawiązujących w swej symbolice do kontekstu wrocławskiej Renomy oraz światowej historii architektury modernizmu, to temat wystawy, która rusza 10 listopada 2009 o godzinie 10.00. Wystawa-instalacja „(A)round the Corner”, stanie na poziomie +3 wrocławskiej Renomy, jednego z czołowych pomników europejskiego modernizmu. Otwarciu będzie towarzyszył wykład Zbigniewa Maćkowa, wrocławskiego architekta, autora przebudowy Renomy.
Wystawa-instalacja przestrzenno-fotograficzna to propozycja interdyscyplinarnej grupy artystycznej Artboratorium13 przygotowywana przy współpracy z organizacją Arden2. Projekt zatytułowany jest „Dookola Rogu - (A)round the Corner: kilka punktów (z) widzenia o Architekturze i o Fotografii - a few points of(f) view on Architecture and on Photography...”
Przygotowana dla wnętrz domu handlowego Renoma, wystawa należy do projektów związanych z kontekstem, pamięcią i charakterem tego miejsca ( tzw. instalacji context-site-specific ). Prezentowane na fotografiach budynki, które reprezentują ważne architektonicznie przykłady, nawiązują w symbolice zarówno do kontekstu wrocławskiej Renomy, jak i do światowej historii architektury modernizmu.
- Głównym elementem koncepcji metaforycznej został wybrany narożnik bryły architektonicznej, czyli fragment spotkania kilku niezależnie istniejących płaszczyzn. Dodatkowym źródłem dialogu instalacji jest książka Susan Sontag „O fotografii” – mówi Joanna Klass, dyrektor artystyczny interdyscyplinarnej organizacji pozarządowej Arden2 z Los Angeles.
Wystawa została przygotowana aby stworzyć warunki zachęcające publiczność Renomy do uczestnictwa w dwóch częściach projektu: wystawy 11 ważnych architektonicznie budynków i wykładu Zbigniewa Maćkowa, połączonego z dyskusją dotyczącą architektury, zaplanowanego w dzień otwarcia wystawy o godzinie 10.00.
Ekspozycję w Renomie będzie można oglądać do 10 grudnia 2009. Patronat medialny nad imprezą objęło Radio RAM i Radio Wrocław.
Zapraszamy na otwarcie ekspozycji i wykład Zbigniewa Maćkowa.
*
Organizacja Arden2 została formalnie założona w 1996 roku przez grupę współpracujących naukowców i artystów z Europy Wschodniej, ale juz od 25 lat zajmuje się działaniami w dziedzinie kultury w Stanach Zjednoczonych. Organizacja szuka takich form przekazywania sztuki, które przemawiają do współczesnej widowni i odzwierciedlają wszelkie zmiany w społeczeństwie. Organizuje wystawy, zaprasza muzyków, aktorów, grupy teatralne, pomaga w organizowaniu tournée. Arden2 to organizacja non profit, której projekty są współrealizowane z innymi instytucjami takimi jak Getty Center, MOCA, OCMA i UCLA live. Więcej: http://www.arden2.org/
*
Artboratorium13 to interdyscyplinarna grupa artystyczna, której działalność ma swoje źródła przy amerykańskim festiwalu Burning Man. Wszystkie przeprowadzane eksperymenty są odpowiedzią na warunki czasu, miejsca i kontekstu, czyli site-context -specific. Głównym celem jest działanie w przestrzeni rzeczywistej, dlatego też przestrzeń wirtualna jest użyta przez artystów tylko w początkowych stadiach projektów i bez zostawiania śladów w sieci internetowej. Artboratorium13 przeprowadza niezależne projekty w miejscach publicznych, publicznie niedostępnych, a także rozpatruje zaproszenia od instytucji, muzeów i galerii.
Więcej informacji:
PR time - Agencja Public Relations
Izabela Strączek
tel.: + 48 71 33 70 686 / 0 600 243 193
e-mail: iza.straczek@prtime.pl
O Renomie
Dom Towarowy Renoma, przedwojenny Wertheim, funkcjonuje we Wrocławiu od prawie 80 lat. To elegancki, a zarazem nowoczesny dom handlowy usytuowany w samym sercu Wrocławia – przy ul. Świdnickiej 40. Nowy rozdział w długoletniej historii tego budynku rozpoczął się 25 kwietnia 2009, kiedy firma Centrum Development & Investments, właściciel budynku, ponownie oddała obiekt wrocławianom.
Na pięciu kondygnacjach handlowych mieści się około 120 sklepów i butików, a także delikatesy spożywcze i restauracje. Wśród nich znajdują się znane już wrocławianom i lubiane przez nich marki, jak i te, które dotąd nie miały swojego sklepu w stolicy Dolnego Śląska. Przeszklona elewacja od strony Podwala pozwala gościom podziwiać imponującą panoramę Starego Miasta Wrocławia z zielonymi bulwarami nad fosą, Operą Wrocławską i Teatrem Lalek na pierwszym planie.
Trzy górne piętra zabytkowej części to ponad 10 tys. mkw. powierzchni biurowych, zajętej przez biura międzynarodowego koncernu Hewlett-Packard.
Dom handlowy Renoma to również miejsce spotkań ze sztuką i kulturą – w jednym z największych salonów EMPIK w Polsce odbywają się recitale i wieczory autorskie, specjalnie dla Renomy niepowtarzalny fresk stworzył Jarosław Fliciński, specjalizujący się w abstrakcyjnym malarstwie ściennym, a 16 kwietnia znana polska artystka Monika Sosnowska osłoniła na placu Czystym dedykowaną Renomie rzeźbę-instalację.