SURVIVAL 7. - ogłoszenie konkursu na realizacje artystyczne

Redakcja
Redakcja
Kategoria sztuka · 7 lutego 2009

Rusza siódma edycja Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL. Od 1 lutego artyści, tworzący w obszarze sztuki publicznej i przestrzeni miejskiej, mogą zgłaszać swój udział w konkursie na realizacje artystyczne, które zostaną zaprezentowane w trakcie Przeglądu w czerwcu 2009. W tym roku obszarem działań artystycznych będzie zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł, część Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, miejsce niezwykłe i tajemnicze, uchwycone na kilka chwil przed generalnym remontem.

 

Do kolejnej, siódmej już edycji wrocławskiego festiwalu sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej zaproszeni są zarówno młodzi, początkujący twórcy, jak i uznani, dojrzali artyści. Wspólnym mianownikiem i niejako cechą wyróżniającą SURVIVAL oraz artystów z nim współpracujących jest „młodość" rozumiana nie jako cezura wieku, lecz jako związek ze współczesnymi strategiami twórczymi i aktualną problematyką artystyczną. „Szukamy twórców otwartych, bezkompromisowych, gotowych na podejmowanie dialogu, wchodzenie w interakcję z odbiorcą, miejscem i jego historią..." - mówi Michał Bieniek, artysta, kurator i jeden z twórców Przeglądu.

 

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie festiwalu: www.survival.art.pl. Zgłoszenia można nadsyłać od 01 lutego do 31 marca br. Organizatorzy zapewniają częściowy zwrot kosztów realizacji artystycznych zakwalifikowanych do SURVIVALU, bezpłatne noclegi dla ich twórców, publikacje pofestiwalowe.

 

Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL jest jednym z najciekawszych festiwali sztuki w Polsce, prezentującym prace współczesnych artystów. „Ideą Przeglądu jest wprowadzenie problemów podnoszonych przez młodą współczesną sztukę do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji" - podkreśla Anna Kołodziejczyk, artystka, jeden z kuratorów festiwalu - „Dlatego też przedsięwzięcie realizowane jest w przestrzeniach wychodzących poza tradycyjne instytucje wystawiennicze". Na potrzeby Przeglądu wybierane są budynki, kompleksy zabudowań, hale, które znajdują się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, a także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. W tym roku SURVIVAL odbędzie się w przestrzeniach i otoczeniu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a główną rolę odegra w nim Pawilon Czterech Kopuł.

 

Organizatorem Przeglądu SURVIVAL jest Fundacja ART TRANSPARENT. Kuratorami generalnymi tegorocznego Przeglądu, jak w roku ubiegłym, są Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk. Siódmy SURVIVAL potrwa 4 dni, od 25 do 28 czerwca 2009 roku. Poza tradycyjną już dla Przeglądu Młodej Sztuki formułą prezentacji realizacji artystycznych w przestrzeni publicznej, organizatorzy przewidują również spektakularnie działający klub festiwalowy z koncertami muzycznej sceny alternatywnej, projekcjami filmów oraz kawiarnią festiwalową.

 

Kontakt:

Agata Makowska

Fundacja ART TRANSPARENT

e-mail.: a.makowska@arttransparent.org

 

 

SURVIVAL - przedsięwzięcie artystyczne organizowane przez wrocławską fundację ART TRANSPARENT. Pierwszy Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach odbył się w 2003 r. SURVIVAL stawia na entuzjazm i nieograniczoną swobodę twórczą. Organizatorzy starają się zmierzyć z istotnym w Polsce problemem - nieznajomością współczesnej sztuki

i dotyczących jej zagadnień, a przez to także brakiem zrozumienia dla form, jakie sztuka przybiera oraz narzędzi, którymi się posługuje. SURVIVAL operuje w otwartych przestrzeniach, które, znajdując się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, ogniskują codzienne życie miasta. Specyfika tych miejsc jest wykorzystywana przez artystów tworzących realizacje z gatunku: instalacja, environment, performance, video. Nazwa Przeglądu - SURVIVAL - przywołuje skojarzenie ze sztuką przetrwania. Artyści prezentujący swoje prace w nieznanej wcześniej przestrzeni poddani są bezpośredniej konfrontacji

z widzami. Sztuka prezentowana w przestrzeni publicznej może być narażona na ataki. Dla organizatorów istotę SURVIVALU stanowią dialog i aktywność - uczestników i widzów. SURVIVAL można także rozumieć jako zaproszenie do myślenia o sztuce współczesnej - analizowania jej w kategoriach języka, wypowiedzi, komentarza. Pozostawia to wiele miejsca na improwizację, ugruntowanie lub zmianę własnych przekonań, każe stawiać ciągłe pytania o sens sztuki, daje szansę sprawdzenia jej nośności, komunikatywności, znaczenia. Przegląd SURVIVAL to również ogromna możliwość dotarcia młodej sztuki do osób, które na co dzień nie mają dostępu do współczesnej twórczości. Zamierzeniem organizatorów jest nawiązanie do podobnych przedsięwzięć organizowanych w Berlinie czy Amsterdamie, które to - w czasie kilku dni trwania - zmieniają przestrzeń miejską (ulice, place, budynki) i tworzą specyficzne „dzielnice sztuki". Dzięki specjalnej mapie widz/odbiorca „odkrywa" rozmieszczone w tej przestrzeni artystyczne realizacje.

 

ART TRANSPARENT - fundacja tworzona przez pracowników, absolwentów i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej. Fundacja stawia sobie za główny cel propagowanie nowych zjawisk w kulturze i sztuce. Zadaniem ART TRANSPARENT jest wspieranie twórczości młodych artystów i intelektualistów, a zwłaszcza tych spośród ich działań, które włączają nowoczesne media i sposoby efektywnej komunikacji, przyczyniając się w ten sposób do sformułowania płaszczyzny porozumienia między twórcą i widzem, komunikującym i adresatem wypowiedzi. Fundacja prowadzi także jedną z prężniej rozwijających się wrocławskich galerii sztuki współczesnej: Mieszkanie Gepperta.