Projekcje wideo na fasadach i we wnętrzach budynków, performance, obiekty, instalacje dźwiękowe, interwencje... 43 projekty i 54 artystów z całej Polski zostanie zaprezentowanych od 29 czerwca do 1 lipca we wrocławskiej Dzielnicy
Czterech Świątyń na 6. Przeglądzie Młodej Sztuki w ekstremalnych warunkach SURVIVAL.
Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL jest jednym z najciekawszych wydarzeń w Polsce prezentującym prace współczesnych artystów. Ideą Przeglądu jest wprowadzenie problemów podnoszonych przez młodą współczesną sztukę do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji - podkreśla Anna Kołodziejczyk, artystka, kurator generalny festiwalu - Dlatego też przedsięwzięcie realizowane jest w przestrzeniach wychodzących poza tradycyjne instytucje wystawiennicze. Na potrzeby Przeglądu wybierane są budynki, kompleksy zabudowań, hale, które znajdują się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, a także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. Przestrzenią tegorocznych artystycznych działań Przeglądu będzie Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu. Działania i prace artystów umieszczone zostaną w podwórkach, przejściach, na ulicach, ale także w budynkach należących do wrocławskiej Gminy śydowskiej, również we wnętrzach i podziemiach Synagogi pod Białym Bocianem.
Realizacje artystyczne, które obejrzymy podczas 6. SURVIVALU zostały wyłonione przez kuratorów generalnych Przeglądu: Michała Bieńka i Annę Kołodziejczyk w konkursie oraz wybrane przez współpracujących z tegorocznym Przeglądem kuratorów: Magdalenę Ujmę, Kaję Pawełek, Adriannę Prodeus oraz Piotra Stasiowskiego.„Wybrane prace tworzą spójną całość i naturalnie wpisują się w przestrzeń tegorocznego festiwalu. Niektóre z nich odwołują się do miejskiej historii, inne do wprost narzucającego się kontekstu kulturowego, religijnego i społecznego miejsc, w których zaistnieją".
Wśród zaprezentowanych realizacji zobaczymy między innymi nawiązującą do historii miejsca instalację dźwiękową Karoliny Freino „Posłuchaj, to do Ciebie" - budka telefoniczna zainstalowana na ulicy Włodkowica 6, gdzie w 1749 roku miał miejsce wybuch wieży prochowej, jedno z najważniejszych wydarzeń z historii Dzielnicy Czterech Świątyń ówczesnej dekady. Paweł Kowzan w zdewastowanym zaułku jednego z podwórek na czas trwania Przeglądu stworzy „tymczasową strefę autonomiczną" - miejsce otwarte, w którym wraz z zaproszonymi reprezentantami różnych dziedzin działalności twórczej stworzy enklawę, „...w której, przynajmniej częściowo, możliwe stanie się niczym nieskrępowane spełnianie własnych pragnień, oddawanie się przyjemnościom i wymiana poglądów bez pośrednictwa 'obcych' struktur " (za: „Tymczasowe Strefy Autonomiczne" Hakim Bey'a)." Lustrzany azyl zbuduje Dominika Sobolewska, artystka konsekwentnie podążająca tropem instalacji „intymnych", skłaniających do kontemplacji, zwolnienia tempa i pobycia sam na sam ze sobą. Niezwykle interaktywne prace, które tworzy, są możliwością oderwania się na chwilę od rzeczywistości czy wręcz ukrycia się przed nią, spojrzenia na siebie i świat z innej perspektywy, zanurzenia się w piękno, znalezienia bezpiecznego schronienia. A nad terenem szóstego SURVIVALU będzie unosił się wielki zeppelin Jerzego Kosałki, komentujący Festiwal i nawiązujący do religijnego charakteru survivalowych miejsc napisem „Jest bosko".
Klub festiwalowy tegorocznego SURVIVALU znajdzie się w Klubie Kamfora na ulicy Świętego Antoniego. Organizatorzy planują ciekawy program muzyczny - najlepsi wrocławscy dj-e oraz merytoryczny - spotkania z artystami i kuratorami. Organizatorzy właśnie ujawnili mapę tegorocznego Przeglądu.
Wernisaż: 29. czerwca, godzina 19:00
przed Klubem Kamfora, na dziedzińcu Św. Antoniego 24. Zapraszamy!
Kontakt:
Agata Makowska
(0) 501 76 56 36
a.makowska@arttransparent.org