Spotkanie z szefem portalu Wywrota.pl - Arkadiuszem Janickim

Redakcja
Redakcja
Kategoria sztuka · 21 października 2007

Arkadiusz Janicki
Arkadiusz Janicki
Z cyklu "Ciekawy Człowiek" spotkanie z szefem portalu Wywrota.pl - Arkadiuszem Janickim, krytykiem sztuki i kuratorką wystaw - Jolą Bielańską, dziennikarzem radiowym - Piotrem Osowiczem i blogerem politycznym - Łukaszem Medekszą. Prowadzenie: Agnieszka Kłos .

Wrocław, Mieszkanie Gepperta
26.10.2007 piątek, godz. 18:00


"Kiedy zaczynaliśmy pracę nad serwisem, byliśmy grupą młodych ludzi mających poczucie odrębności od reszty społeczeństwa. Byli wśród nas anarchiści zbuntowani przeciwko "systemowi", nadwrażliwi pacyfiści, których rozczulała wszelka niesprawiedliwość, młodzi artyści i poeci, stawiający pierwsze kroki w światach rządzonych przez muzy... Od tamtego czasu minęła już niemal dekada, a stary image wciąż się nas trzymał, mimo że nie czujemy się już wichrzycielami i burzycielami porządku publicznego. Większość wywrotowej gwardii dawno się wykruszyła albo poszła swoją drogą. Zmieniłem się również ja. Teraz jest szansa, żebym mógł się w niej odnaleźć i żeby Wywrota stała się miejscem do jakiego zawsze aspirowała: platformą dostarczającą każdemu - młodemu i staremu - codzienną dawkę sztuki, oraz pozwalającą każdemu artyście na łatwą prezentację swoich prac w sieci" - pisze w swojej odezwie do nowych użytkowników Arkadiusz Janicki.

Z czym kojarzy się dziś słowo "komuna"? czy jest tak, że "komuna" rozumiana jest jeszcze jako wspólnota, społeczność (łac. communis - wspólny, powszechny), jak w przypadku dawnych komun hippisowskich? A może kojarzy się z wyrazem communion (ang. sense of community - poczucie wspólnoty, więzi), a nie tylko z samą społecznością? Wiadomo, że w zbiorowej świadomości wyraz wywołuje skojarzenia z czymś, co budzi w niektórych ludziach niepokój i wstręt, nawiązując do systemu komunistycznego. Co pozostało zatem z pierwotnego założenia komunizmu, w którym piękno i czystość miały zwyciężyć?



Mieszkanie Gepperta to miejsce i idea. Wszyscy zainteresowani współczesną kulturą i sztuką, tym co dzieje się w tej materii we Wrocławiu i w innych miastach Polski, wszyscy chcący zabrać głos w dyskusji o sztuce, podzielić się nowinkami, pomysłami, posłuchać ciekawych ludzi, spotkać się z artystami, publicystami, kuratorami – tymi "dobrze zapowiadającymi się" i tymi już uznanymi – znajdą tu swoje miejsce. W Mieszkaniu realizujemy wykłady i spotkania, multimedialne wystawy i akcje performerskie, a także projekty wymykające się jednoznacznym klasyfikacjom, eksperymenty. Zadajemy pytania o kształt współczesnej kultury tu i teraz, w bezpośrednim związku z nami, naszym otoczeniem, we Wrocławiu, w Polsce.

Adres Mieszkania:
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław
tel. (071)3436636