Jeden dzień z reportażem
23.10.2011
Rondo Sztuki
Katowice
Spotkanie + pokaz projektów: Wojna w obrazie. Fotoreporterzy na frontach
Krzysztof Miller, Wojciech Grzędziński, Andrzej Meller
Prowadzenie: Jakub Śwircz
Spotkanie: Fotoreportaż. Co dalej?
Filip Ćwik, Przemysław Pokrycki, Jan Brykczyński, Rafał Masłow
Prowadzenie: Monika Szewczyk
Spotkanie: Reportaż. Mozaika świata.
Max Cegielski, Marcin Meller, Witold Szabłowski, Jacek Hugo-Bader
Prowadzenie: Mariusz Szczygieł
Spotkanie: Reportaż. Świadectwo przeszłości.
Wojciech Jagielski, Anna Bikont, Agata Tuszyńska
Prowadzenie: Agnieszka Wójcińska
Jacek Hugo-Bader – pedagog z wykształcenia, reporter z powołania. Autor dwóch zbiorów reportaży: „W rajskiej dolinie wśród zielska” i „Biała gorączka”. Specjalizuje się w tematyce krajów byłego ZSRR, w których spędził w sumie cztery lata. Przejechał na rowerze całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, przepłynął kajakiem Jezioro Bajkał. Autor dwóch zbiorów reportaży i współautor filmu dokumentalnego. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press. Był nominowany do Literackiej Nagrody Nike.
Witold Szabłowski – studiował politologię w Warszawie i Stambule. Jako stażysta CNN Türk przejechał całą Turcję. Za debiutancki zbiór reportaży o Turcji pt. „Zabójca z miasta moreli” został uhonorowany m.in. nagrodą Melchiora 2007 i wyróżnieniem Amnesty International za reportaż poświęcony tematyce praw człowieka.
Max Cegielski – dziennikarz, reporter, prezenter radiowy, pisarz, podróżnik, animator kultury. Był jednym z założycieli muzycznego kolektywu Masala, z którym odebrał nagrodę „Antyfaszysty roku 2004”, przyznawaną przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Autor książek „Apokalipso”, „Pijani bogiem”, „Masala” i „Oko Świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, która została uhonorowana nagrodą im. Beaty Pawlak.
Marcin Meller – absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz prasowy i radiowy, prezenter telewizyjny, wieloletni redaktor naczelny magazynu „Playboy”. Przez wiele lat pracował jako reporter tygodnika „Polityka”. Obserwował konflikty w Iranie, Czeczenii, byłej Jugosławii i Afryce. W 2011 roku wydał napisaną wspólnie z żoną, Anną Dziewit-Meller, książkę „Gaumardżos”, która jest zapisem ich wielokrotnych podróży do Gruzji.
Wojciech Jagielski – reporter, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, autor książek o Kaukazie („Dobre miejsce do umierania”), Czeczenii („Wieże z kamienia”), Afganistanie („Modlitwa o deszcz”), Ugandzie („Nocni wędrowcy”). Dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Laureat m.in. międzynarodowej nagrody „Literatura z frontu”, nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, zdobywca Bursztynowego Motyla w konkursie im. Arkadego Fiedlera. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji.
Anna Bikont – absolwentka psychologii. W latach 70. współpracowała z opozycją demokratyczną, a w latach 80. współtworzyła podziemne pismo Solidarności „Tygodnik Mazowsze”. Od 1989 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka książki „My z Jedwabnego”. Za teksty o Jedwabnem otrzymała Nagrodę Press, a za książkę nominację do Literackiej Nagrody Nike i Nagrodę Historyczną Tygodnika „Polityka”.
Krzysztof Miller – fotoreporter. Od 1986 autor zdjęć dla pism drugiego obiegu, od 1989 fotoreporter „Gazety Wyborczej”. Autor zdjęć m.in. z obrad Okrągłego Stoły, z czechosłowackiej Aksamitnej Rewolucji, przewrotu w Rumunii, wojen m.in. w Bośni. W 1999 roku zasiadał w gronie jurorów konkursu World Press Photo.
Wojciech Grzędziński – urodził się w Warszawie w 1980 rok. Pracował jako fotoreporter dla takich tytułów jak „Super Express”, „Rzeczpospolita”, „Dziennik” i współpracował jako freelancer z agencjami prasowymi (Reuters, AFP). Na polu fotografii interesuje zarówno człowiek zanurzony w codzienności, jak i mierzący się z ekstremalnymi sytuacjami. Współtwórca fundacji fotograficznej Napo Images. Jego prace były nagradzane w licznych konkursach fotograficznych takich jak Grand Press Photo, Newsreportage, BZWBK Press Photo. W 2009 roku jego zdjęcie z konfliktu w Gruzji zostało nagrodzone na World Press Photo.
Filip Ćwik – fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”. Tworzył i prowadził Dział Foto w dzienniku „Polska The Times”. Pomysłodawca i juror konkursu „Newsreportaż". Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Interesują go wszelkie formy dokumentalne – filmowe, radiowe a nade wszystko fotograficzne. Kilkukrotny laureat konkursu Grand Press Photo oraz zdobywca III miejsca w konkursie World Press Photo.
Jan Brykczyński – zajmuje się głównie reportażem o tematyce społecznej. Absolwent Wyższego Studium Fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Studiował również nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim, w szkole filmowej FAMU w Pradze oraz brał udział w warsztatach Agencji Fotograficznej VII we Francji. Współpracuje z „Polityką”, „Przekrojem”, „Newsweek Polska” i „National Geographic”. Publikował również w takich tytułach jak „The Chicago Tribune”, „Famille Chretienne”, „Cicero”, „Die Welt”, „Der Spiegel”, czy „Vision of China”. Współtwórca międzynarodowego fotokolektywu Sputnik. Trzykrotny laureat Grand Press Photo.
Andrzej Meller jest dziennikarzem - reportażystą, specjalizuje się w tematyce blisko- i środkowowschodniej. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym".
Agnieszka Wójcińska - z wykształcenia psycholożka. Ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na UW i Polską Szkołę Reportażu. Podawała do stołu w restauracji, sprzedawała plecaki i namioty w sklepie turystycznym, wykładała na uczelni i badała rynek. Dziennikarka "wolny strzelec", jej teksty ukazały się m.in. w "Polityce", "Przekroju", "Gazecie Wyborczej", "Zwierciadle" i "Midraszu".
Jakub Śwircz - filozof, kurator, teoretyk fotografii. Interesuje się problematyką związaną z wpływem fotografii na masowe wyobrażenia, politycznością tejże, a także aktualną kondycją fotografii jako narzędzia sztuki. Przez ostatnie cztery lata związany był z Fundacją Yours Gallery, aktualnie współpracuje z Fundacją Archeologii Fotografii. Od 2010 prowadzi na Akademii Fotografii autorską serię wykładów pt. Kulturowe funkcjonowanie fotografii.
Rafał Masłow - ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1996 mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat nagród fotograficznych, uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych które miały miejsce w prestiżowych galeriach polskich.
Mariusz Szczygieł - reporter, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczął zaraz po maturze w tygodniku "Na przełaj". Od 1990 roku pracuje w "Gazecie Wyborczej", od roku 2004 jest redaktorem "Dużego Formatu". W latach 1995–2001 prowadził talk-show "Na każdy temat" w TV Polsat. Wydał pięć książek: Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996, 2011), Gottland (2006, 2010), antologię 20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła (2009, 2011), Kaprysik. Damskie historie (2010) oraz Zrób sobie raj (2010). Książka Gottland, poświęcona Czechom, została przełożona na 10 języków, autor otrzymał za nią m.in. NIKE Czytelników oraz European Book Prize 2009 – nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu (www.instytutR.pl) oraz księgarnię reporterów Wrzenie Świata.
Organizatorzy: Instytut Reportażu, Rondo sztuki
Partnerzy: Fundacja.doc