Chcesz utrzymać formę, ale brakuje Ci czasu, by wyjść poćwiczyć na siłowni? Świetnym pomysłem będzie zaopatrzenie się w sprzęt do trenowania w domu. W tej kwestii wiele osób stawia na rowerek stacjonarny lub bieżnię. Tymczasem orbitrek jest o tyle wart uwagi, że pozwala nie tylko przyspieszyć spalanie, ale tez znacznie bardziej równomiernie wzmacniać wiele partii mięśniowych.
Dlaczego akurat orbitrek?
Wbrew powszechnemu stereotypowi, bieżnie i rowerki stacjonarne wpływają nie tylko na nogi. Jednak w porównaniu z nimi orbitrek odróżnia się tym, że bardziej angażuje górne partie ciała. Przy prawidłowej technice ruchu pozwala pracować nad rekami, ale tez brzuchem. Co ciekawe – budowa orbitreka sprawia, że jeśli nastawisz się na utrzymanie prawidłowej postawy, łatwiej będzie Ci ją utrzymać, niż w przypadku treningu na innym rodzaju sprzętu.
Jak wygląda technika pracy na orbitreku?
Przede wszystkim należy pilnować wyprostowanej pozycji ciała. Osoby początkujące często mają nawyk lekkiego pochylania się do przodu, a wraz z nasilającym się zmęczeniem, wręcz przygarbiania się. Tego należy unikać. Brzuch ma być wciągnięty, plecy wyprostowane, barki natomiast lekko odciągnięte (jak przy ćwiczeniach siłowych). To właśnie to ułożenie ciała sprawia, że przy okazji dłuższej pracy na orbitreku wzmocnisz brzuch.
Ćwiczenia na orbitreku
Co ze stopami? Te powinny leżeć w całości na podpórkach. Z drugiej strony osoby ćwiczące pod kątem biegania naturalnego czasem serwują sobie krótkie etapy pracy na palcach – to jednak zostaw bardziej zaawansowanym trenującym.
Pamiętaj, ze orbitek można nastawić na różne poziomy oporu. Na niskich możesz świetnie oddziaływać na swoją wydolność. Na wysokich dla odmiany wzmacniasz siłę nóg, rąk, ale przy okazji pracujesz także nad klatką piersiową (pod warunkiem, że pilnujesz wspomnianej już pozycji wyprostowanej i trzymasz ręce na rączkach ruchowych). Czy nastawiać się przy tym tylko na jedną z tych dwóch opcji? Często orbitrek pozwala na ustawienie programów zmiennych, które pozwalają pracować interwałowo, wpływając zarówno na wydolność, jak i na siłę.