Jeśli zakładamy stronę internetową, o jakiejkolwiek tematyce – zdrowie, kulinaria, sport – chcemy na tym coś zarobić. Jest to rzez raczej oczywista, jako że w końcu wkładamy w to nasz czas i przede wszystkim pracę. Dlatego też może warto zapoznać się trochę z tematem, aby wyciągnąć jak najwięcej z naszej pracy i mieć konkretne zyski.
Po pierwsze - programy partnerskie
Ale w większości da się na tym zarobić, jeśli nasza strona jest duża i popularna.
Polega to mniej więcej na tym, że umieszczasz na swojej stronie link, czy reklamę, która prowadzi do innej strony, a za każde „kliknięcie” otrzymujesz prowizję. Uczciwie? Niekoniecznie. Ponieważ wszystko opiera się na „ciasteczkach” jeśli ktoś „tylko” zapamięta nazwę instytucji, czy banku z Waszej strony i kliknięcie nie w dana reklamę tylko inną, my zysku nie mamy. Podobnie jest w przypadku urządzę takich jak tablet, tam kliknięcie tez powoduje u nas przypływ w wysokości 0zł.
Linki pozycjonujące
To nic innego, jak umieszczenie na swojej stronie odpłatnie ( czy to w stopce, czy z boku strony ) linków pozycjonujących do treści zamieszczonych na innych stronach w internecie. Wzmocni to Twoją stronę i pozycję w wyszukiwarce.
Jednak ilość tych linków, jest zależna od posiadanych przez Twoją stronę pod stron. O ile możesz „handlować” takimi linkami sam, to lepiej robić to za pomocą serwisu Prolink (można tam i sprzedać, i kupić linki ). jest to o tyle lepsze, o ile Google nie pochwala handlu linkami, i jeśli zostaniesz na tym „przyłapany” spadnie Twoja pozycja w Pagerank, a to właśnie od takiej pozycji jest zależna sprzedaż Twoich linków.
Aby strona internetowa zaczęła zyskownie zarabiać dla Ciebie, warto najpierw zadbać o dobrą widoczność w wyszukiwarkach. Najlepiej się pozycjonują portale informacyjne dzięki kapanii szeptanej na forach, katalogowaniu lub content marketingu. Czytaj więcej na ten temat.
Zysk z reklam
Warto umieszczać na swojej stronie reklamy ( oczywiście nie tylko reklamy i nie w ilości zbędnej ), gdyż można na nich zarobić.
Z tym, że warto na samym początku uzgodnić same warunki umowy z reklamodawcą. Bo jeśli już na początku nasza umowa będzie raczej mało atrakcyjna, to nie spodziewajmy się dużych zysków, a tym bardziej odwiedzin w światku internetowym.
Można też działać w druga stronę. Jeśli mamy wolną przestrzeń na stronie, którą ze swobodą możemy poświęcić na reklamę, to warto umieścić informację, że jesteśmy na to chętni i czekać na odzew potencjalnych reklamodawców.
Prowadzenie strony internetowej w dobie tak rozwiniętej technologii nie jest niczym szczególnie trudnym. Ale prowadzenie strony, która zarabia i daje nam widoczne zyski, to już wyczyn. Należy się spodziewać, że zanim jakiekolwiek zyski będziemy mieli, najpierw ( może nawet przez rok) naszą stronę będzie odwiedzać nieznaczna ilość osób.
Aby zacząć zarabiać na własnej stronie, trzeba być cierpliwymi i dokładnym, ale także mieć głowę na karku i interesować się tematem na bieżąco, aby nie okazało się, że możemy w prosty sposób uzyskać dochód z naszej strony, ale nie robimy tego przez zwykła nieuwagę.
-------------------------------------------
Paweł Korobov, specjalista ds. SEO