Chcesz odwiedzać ciekawe miejsca, zwiedzać znane zabytki, poznawać inne kultury i ludzi, ale wydaje Ci się, że podróże są zbyt drogie? Ograniczony budżet wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z realizacji swojego marzenia. Z powodzeniem możesz zaplanować atrakcyjne i bezpieczne wyjazdy, a jednocześnie nie przepłacać. Podpowiadamy, jak podróżować tanio i wygodnie. Poznaj sprawdzone patenty, spakuj plecak lub walizki i wyrusz ku przygodzie.
Zrezygnuj z podróży w wysokim sezonie
Turystyka to branża typowo sezonowa. Zarówno polskie, jak i zagraniczne kurorty największe obłożenie przeżywają w wakacje. Górskie miejscowości wypoczynkowe najbardziej oblegane są w okresie świąteczno-noworocznym i w czasie zimowych ferii szkolnych. Gdy zrezygnujesz z najgorętszych okresów, masz szansę znacznie obniżyć koszty swojego wypoczynku. Wtedy hotele, pensjonaty i inne obiekty noclegowe zwykle mają mniej rezerwacji, dlatego ceny za pokój znacznie spadają. Poza sezonem często istnieje również możliwość negocjacji kosztów noclegów. W tym czasie najczęściej niższe są również ceny wyżywienia oraz biletów do atrakcji turystycznych, które chcesz zwiedzić. Dodatkowo wiele osób ceni taki termin ze względu na mniejszy tłok na szlakach, plażach, w muzeach i innych ciekawych miejscach. To pozwala na wypoczynek w bardziej kameralnych warunkach. Ty też lubisz ciszę i najlepiej wypoczywasz, gdy wokół nie ma ogromnych tłumów? Wyjazd poza szczytem sezonu na pewno pozwoli Ci oderwać się od codziennych obowiązków i wrócić do domu z nową energią.
Wybieraj odpowiednie terminy i kierunki podróży
Naprawdę można upolować tanie bilety lotnicze. To wymaga jednak odrobiny cierpliwości i śledzenia różnych ofert. Korzystaj z wyszukiwarek tanich lotów, które pomogą Ci błyskawicznie trafić na promocyjne oferty. Wielu przewoźników przewiduje je np. jedynie w jednym dniu, dlatego czasami naprawdę warto przesunąć planowany termin lotu o kilka dni, aby zapłacić nawet kilkaset złotych mniej. Często okazyjnie można dolecieć w wybrane miejsca z przesiadkami. Dużą popularnością obecnie cieszą się również tzw. multi-city, czyli przylot i wylot z innego lotniska. Niektóre wyszukiwarki i serwisy online pozwalają nawet na zakup tańszych biletów lotniczych niż na stronie przewoźnika.
Kupuj bilety lotnicze z dużym wyprzedzeniem
Często duże oszczędności generuje zakup biletów z dużym wyprzedzeniem. Gdy podróż zaplanujesz na kilka miesięcy do przodu, na pewno wydasz na lot mniej niż wtedy, gdy będziesz kupować bilety lotnicze na ostatnią chwilę. Dodatkowo zwróć uwagę na loty w środku tygodnia i o nietypowych porach. Wyloty o świcie czy późnym wieczorem np. we wtorek najczęściej są tańsze niż w weekendy, ponieważ to właśnie wtedy najwięcej osób zaczyna i kończy swoje podróże.
Korzystaj z ofert tanich linii lotniczych
Gdy chcesz obniżyć koszty lotu, zainteresuj się ofertą tanich linii lotniczych (low cost carier, LCC). Takie firmy obniżają koszty przewozów, ponieważ bardzo często korzystają z tańszych w obsłudze lotnisk (zwykle są one zlokalizowane w większej odległości od miast docelowych) i rezygnują z wielu usług dodatkowych (np. bezpłatnych napojów i posiłków na pokładzie czy pełnej obsługi bagaży). Linie budżetowe ujednoliciły również floty samolotów i zagęściły miejsca siedzące. Przykładem są węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób podróżujących budżetowo. Na polski rynek firma weszła w 2004 roku (pierwszy samolot wystartował z katowickiego lotniska 19 maja 2004). Przewoźnik ten obsługuje Europę Środkowo-Wschodnią i Zachodnią, Gruzję, Turcję. Gdy planujesz podróż w jednym z tych kierunków, zapoznaj się z aktualnymi cenami biletów linii, ponieważ bardzo często pojawiają się tutaj atrakcyjne promocje. Czasami w mediach pojawiają się informacje o opóźnieniach w lotach u tego przewoźnika. Najczęściej wynikają one z sytuacji losowych i tak naprawdę nie są częstsze niż w innych przedsiębiorstwach. Dodatkowo warto wiedzieć, że przepisy obligują wszystkie linie do wypłaty odszkodowań za loty odwołane lub opóźnione o ponad 3 godziny. Odszkodowanie za opóźniony lot Wizz Air zależy od odległości do przelotu i wynosi:
- 250 euro – za loty do 1500 km,
- 400 euro – za loty do 3500 km i loty wewnątrz EU,
- 600 euro – za loty powyżej 3500 km.
Dobrze spakuj bagaż
Tanie linie lotnicze bardzo restrykcyjnie podchodzą do wagi i wymiarów bagażu. Dokładnie sprawdź dopuszczalny bagaż (zarówno podręczny, jak i nadawany), aby uniknąć niepotrzebnych problemów oraz dopłat. Pomyśl o tym już na etapie pakowania walizki i zrezygnuj z rzeczy, które nie są potrzebne w podróży. Nie zabieraj ze sobą zbyt dużo ubrań. Zadbaj o komplety na różne warunki pogodowe, ale nie przesadzaj z ilością garderoby. Najlepiej, gdy spakujesz rzeczy, z których da się tworzyć zestawy w różnym stylu. Często jedna spódnica doskonale sprawdzi się zarówno podczas spacerów po deptaku, jak i wieczornego wyjścia do restauracji. Wystarczy jedynie dobrać do niej inne dodatki. Dobrym pomysłem są kosmetyki typu 2 w 1 lub nawet 3 w 1 (np. szampon, odżywka i żel pod prysznic). Pamiętaj, że wiele rzeczy możesz dokupić na miejscu, a ich ceny wcale nie zawsze są bardzo wysokie.
Korzystaj z porównywarek cen
W Internecie znajdziesz wiele serwisów, w którym porównasz ceny obiektów noclegowych. Dzięki temu masz szansę taniej zarezerwować pokój w hotelu lub pensjonacie czy apartament do wynajęcia blisko plaży. W podobny sposób znajdziesz lokale gastronomiczne, obiekty rozrywkowe dla dzieci, baseny, kompleksy SPA czy wypożyczalnie sprzętu (rowerów, kajaków, nart, desek snowboardowych itp.).
Omijaj kurorty
Ceny w typowych kurortach turystycznych są bardzo wysokie. Tutaj najwięcej zapłacisz nie tylko za noclegi, ale także jedzenie w restauracjach, wejścia na baseny oraz inne atrakcje. Często wystarczy wyszukać mniej popularną miejscowość w niewielkiej odległości od miejsca, które chcesz zobaczyć, aby zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent.
Samodzielnie przygotowuj jedzenie
Duże oszczędności daje samodzielne przygotowywanie posiłków. Gdy wynajmiesz mieszkanie czy apartament z dostępem do kuchni, szybko możesz sporządzać śniadania, obiady i kolacje dla całej rodziny. Wystarczy kupić podstawowe produkty czy gotowe dania (np. w pobliskich dyskontach), które można jedynie odgrzać. Dzięki temu naprawdę dużo zaoszczędzisz w porównaniu do codziennego stołowania się w lokalach gastronomicznych. Chcesz spróbować lokalnych smaków? Sposobem na oszczędności jest odwiedzanie restauracji i barów, w których na co dzień jedzą miejscowi. Ceny w menu lokali typowo turystycznych są dużo wyższe, a często nie pozwalają poznać prawdziwych regionalnych dań, ponieważ są przepisy bywają modyfikowane pod kątem gustu obcokrajowców.
Poszukaj darmowych wejściówek
Zabytki, atrakcje przyrodnicze, muzea, galerie i inne instytucje publiczne bardzo często organizują np. 1 dzień w tygodniu bez opłat za zwiedzanie. Wcześniej dokładnie sprawdź takie możliwości w okolicy, do której się wybierasz. Dzięki temu możesz zobaczyć coś ciekawego i zaoszczędzić na biletach.
Podróżuj lokalnym transportem
Korzystanie z lokalnych autobusów, tramwajów i pociągów pozwala szybko oraz tanio dotrzeć do wielu atrakcji turystycznych. Wynajem samochodu na miejscu czy korzystanie z klasycznego taxi są o wiele droższe.
Wyjeżdżaj w większej grupie
Podróże w pojedynkę najczęściej są najdroższe, dlatego single mogą zaplanować urlop wspólnie ze znajomymi czy sprawdzoną ekipą z dalszej rodziny. To pozwala zaoszczędzić m.in. na:
- noclegach – pokoje dwu- i wieloosobowe są tańsze niż jedynki,
- transporcie – podzielisz koszty benzyny,
- biletach wstępu do atrakcji – wiele obiektów stosuje zniżki grupowe.
Zadbaj o ubezpieczenie
Gdy zastanawiasz się, jak podróżować tanio i wygodnie, może Cię kusić, aby zrezygnować z wykupienia polisy ubezpieczeniowej. To jednak nigdy nie jest dobrym pomysłem. Podczas egzotycznych wakacji czy nawet wycieczek po Europie może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Awarie samochodu, choroby, wypadki, kontuzje czy utrata mienia to wcale nie rzadko spotykane sytuacje. Ubezpieczenie pomoże Ci zminimalizować ryzyko i cieszyć się fascynującymi przygodami.