Coraz powszechniejszym problemem jest brak płynności finansowej. Trudność ta dotyka coraz więcej osób, a te zaczynają szukać sposobów na poprawienie swojej sytuacji finansowej. W wielu przypadkach jedyną opcją wydaje się zaciągnięcie pożyczki. W tym celu poszukuje się gwarantowanej pożyczki dla zadłużonych, jednak mało kto wie, czy w ogóle istnieje możliwość, aby otrzymać coś takiego. Tu można przeżyć wyraźne zaskoczenie, choć w wynikach wyszukiwania pojawiają się tego typu opcje.
Gdzie dostępne są pożyczki dla zadłużonych?
W pierwszej kolejności zwykle udajemy się do instytucji bankowych z nadzieją na to, że otrzymamy upragnioną pożyczkę. Jeśli jednak jesteśmy osobami zadłużonymi, nasze dane są dostępne w Biurze informacji Kredytowej lub też w Krajowym Rejestrze Długów. Tego typu rejestry są sprawdzane przez instytucje bankowe, a jeśli nasza historia np. w BIK jest niekorzystna, nie możemy nawet liczyć na otrzymanie pożyczki. W tym przypadku nie będzie miało nawet znaczenia to, że jesteśmy wieloletnim klientem takiego banku. To nawet nie jest wina doradców bankowych – wewnętrzne procedury wręcz zabraniają im udzielenia kredytu lub pożyczki.
Tu alternatywą okazuje się sektor pozabankowy, w którym osoba zadłużona może liczyć na otrzymanie finansowania., Choć mniej przychylnym okiem patrzą na pożyczanie pieniędzy osobom bez pozytywnej historii w BIK, może się to zdarzyć. Warunki mogą być jednak o wiele bardziej restrykcyjne niż zwykle.
Co jest weryfikowane przy pożyczce dla zadłużonych?
W przypadku ubiegania się o pożyczkę dla zadłużonych jesteśmy poddawani szerokiej weryfikacji. M.in. sprawdza się historię w BIK oraz KRD. Sam fakt widnienia w tym rejestrze nie oznacza jednak, że automatycznie spotkamy się z decyzją odmowną. Weryfikuje się bowiem to, jak długo klient zwlekał z opłaceniem należności. Jeśli były to sytuacje sporadycznych opóźnień poniżej 30 dni, parabank zweryfikuje to jako sytuację pozytywną.
Firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość potencjalnego klienta, aby stwierdzić, czy udzielą mu pożyczki. W tym celu stosują:
- Weryfikację przez telefon;
- Weryfikację przelewem z konta bankowego – przelew na symboliczną kwotę 1 zł lub 1 gr pozwala na weryfikację konta bankowego – sama kwota jest zwracana.
- Weryfikację poprzez aplikację – bezpieczna usługa wykorzystywana także przez banki.
- Weryfikację u przedstawiciela firmy – w postaci wizyty domowej przedstawiciela firmy w domu klienta.
Na bazie tych informacji oraz wiedzy z BIK firmy stwierdzają, czy mogą przyznać pożyczkę, czy nie.
Czy istnieją gwarantowane pożyczki dla zadłużonych?
Gwarancje pożyczki polegają np. na tym, że banki lub instytucje pozabankowe zabezpieczają terminową spłatę zobowiązań pożyczkobiorcy. Jest to też częsty warunek uzyskania pożyczki, ponieważ daje to zapewnienie o wiarygodności klienta.
W tym miejscu należy powiedzieć wprost: nie ma czegoś takiego jak gwarantowane pożyczki dla zadłużonych. Tym samym fakt, że mamy długi lub mieliśmy problemy ze spłacaniem zobowiązań może oznaczać, że nie otrzymamy pożyczki.
Należy jednak pamiętać o tym, że banki oraz firmy pożyczkowe różnią się wewnętrznie m.in. pod względem przydzielania kredytów i pożyczek. Jest to widoczne w szczególności w przypadku firm pozabankowych. Każda z nich z zasady ma własny scoring, czyli system punktowej oceny tego, czy konkretny klient spełnia warunki uzyskania pożyczki.
Na podstawie scoringu firmy podejmują decyzję. Co to w praktyce oznacza? Ten sam klient wnioskujący do trzech różnych firm o pożyczkę może uzyskać trzy różne odpowiedzi:
- W jednej firmie wniosek o pożyczkę może być odrzucony;
- W drugiej firmie scoring może być na poziomie pozwalającym na przyznanie pożyczki w niższej wysokości – wciąż jedna zostanie ona przyznana.
- W trzeciej firmie, która będzie miała mniej restrykcyjne podejście do pożyczkobiorców, klient może otrzymywać pożyczkę w interesującej go kwocie lub tylko nieco obniżonej.
W tym miejscu należy jednak pamiętać o tym, że żadna firma pożyczkowa nie da gwarancji udzielenia pożyczki. Osoby zadłużone powinny mieć świadomość tego, że mogą spotkać się z decyzją odmowną.
Jakimi usługami powinny zainteresować się osoby zadłużone? Mogą starać się o pożyczki dla zadłużonych oraz chwilówki od renomowanych firm. Legalne oferty pomagają znaleźć zestawienia jak na przykład tutaj https://pozyczasz.pl/pozyczki/dla-zadluzonych/
Istnieje alternatywa dla wspomnianych pożyczek dla osób zadłużonych. Mowa tu o kredycie konsolidacyjnym, który z założenia łączy wszystkie (lub tylko kilka) pożyczki w jedno zobowiązanie z wygodniejszą ratą i dłuższym czasem spłaty zobowiązania. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy mamy stabilne zatrudnienie. Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest realnie istniejącą alternatywą dla gwarantowanych pożyczek dla zadłużonych.
Jak zwiększyć szanse na otrzymanie pożyczki?
Szansa na uzyskanie pożyczki jest zależna od wielu czynników. Jeśli mieliśmy jakieś problemy np. w historii BIK, powinniśmy mieć świadomość tego, że naprawa sytuacji może zająć nam więcej czasu. Wciąż jednak możemy nad tym pracować, poprawiając nasz scoring, a zatem i szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
O czym powinniśmy pamiętać? Najlepiej skupić się na:
- Zwiększaniu dochodów – im większe zarobki, tym większa zdolność kredytowa. Każda instytucja udzielająca pożyczek przychylniej spojrzy na klienta z wyższymi dochodami.
- Dbaniu o prestiż – nawet kłopoty finansowe nie są tak odstraszające, gdy piastuje się wysokie stanowisko lub cenioną funkcję.
- Lepszej formie zatrudnienia – każda instytucja finansowa korzystniej spojrzy na klienta zatrudnionego na umowę o pracę – w szczególności na czas nieokreślony.
- Spłaceniu zobowiązań – negatywna historia w BIK to spore utrudnienie, jednak banki oraz parabanki patrzą na to innym okiem, jeśli wszystkie te zobowiązania są opł Jeśli mamy kilka aktywnych pożyczek, nasze szanse na pożyczkę dramatycznie maleją.
- Wyczyszczeniu BIK – polega to na wnioskowaniu do odpowiedniej instytucji o usunięcie informacji o zadłużeniach – oczywiście można tego próbować tylko, gdy te zobowiązania rzeczywiście spłacimy.
- Zmniejszeniu wydatków – im niższe wydatki domowe, tym korzystniejsze spojrzenie instytucji, w której wnioskujemy o pożyczkę. Ta sprawdzi, jakie są nasze koszty życia.
- Rozdzielności majątkowej – jeśli tylko problem tkwi po stronie jednego ze współmałżonków ze złą historią lub długami. Może to stanowić obciążenie na drodze do uzyskania pożyczki.
Nikt nie daje gwarantowanej pożyczki - uważaj na oszustów
W rzeczywistości nie powinniśmy liczyć na możliwość otrzymania gwarantowanej pożyczki. Osoby zadłużone, zwabione tego typu hasłami powinny uważać na oszustów. Ci z chęcią wykorzystają trudną sytuację osoby szukającej pożyczki.
Można znaleźć firmy oferujące rzekome gwarancje pożyczkowe dla osób zadłużonych, są one jednak często przynętami. Warto więc szczególnie uważnie analizować, co przedstawiają poszczególne instytucje finansowe. Nie brakuje tu firm niepewnych, a nawet posądzanych o nieuczciwe praktyki i oszustwa.