Strata bliskiej osoby to nie tylko wielki ból emocjonalny i żałoba, ale także szereg niezbędnych formalności, których musi dopełnić rodzina w związku z pochówkiem i sprawami urzędowymi. Do tego celu niezbędne są rozmaite dokumenty. Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania aktu zgonu? Do czego jest on konieczny? Dlaczego warto stworzyć oddzielną teczkę z dokumentami wszystkich członków rodziny? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Śmierć osoby bliskiej a różne rodzaje dokumentów
Gdy tracimy bliskiego członka rodziny, towarzyszy nam nie tylko smutek. Taka sytuacja jest też związana z koniecznością dopełnienia obowiązków urzędowych oraz organizacją pochówku, zgodnie z wolą zmarłego. W dużej mierze w załatwianiu formalności może pomóc specjalistyczna firma. Część z obowiązków spoczywa jednak na rodzinie. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, jaka dokumentacja będzie potrzebna w przypadku śmierci bliskiej osoby.
Niezbędną dokumentację można podzielić na kilka kategorii. Do najważniejszych zaliczają się:
- karta zgonu,
- akt zgonu.
Bez nich nie można zająć się organizacją pochówku.
Karta zgonu - potwierdzenie śmierci bliskiej osoby
Pierwszym dokumentem, który otrzymują bliscy zmarłego, jest karta zgonu. Wystawia ją lekarz i jest to oficjalne potwierdzenie śmierci. Do jej wystawienia trzeba posiadać dowód osobisty zmarłego lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.
Kartę zgonu wystawia się dla każdego zmarłego, w tym dzieci martwo urodzonych (bez względu na stopień zaawansowania ciąży). Zasady wystawiania oraz zakres informacji podawanych w karcie zgonu regulują Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku, a także Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Zdrowotnej z 1961, 2001, 2006 oraz 2015 roku. Dokument ten jest niezbędny dla uzyskania aktu zgonu oraz pochowania zmarłego.
Akt zgonu - zgłoszenie zgonu w urzędzie
Kolejnym krokiem jest uzyskanie aktu zgonu, bez którego nie uda się pochować ciała. Aby go otrzymać, trzeba zgłosić się do urzędu stanu cywilnego, właściwego dla miejsca zgonu. Należy to zrobić w terminie do trzech dni, licząc od chwili wystawienia karty zgonu. Może się tym zająć członek rodziny lub wyznaczony przez niego pełnomocnik.
Do zgłoszenia zgonu niezbędna jest karta zgonu, dowód osobisty zmarłego oraz dokument tożsamości osoby zgłaszającej zgon. Na tej podstawie urzędnik wystawia akt zgonu.
Dopiero po otrzymaniu aktu zgonu można udać się do domu pogrzebowego, który zajmie się dalszymi formalnościami. Gdy przystępuje się do organizacji pochówku, należy przedstawić akt zgonu, dokument tożsamości osoby, która zleca organizację pogrzebu oraz ewentualnie akt urodzenia bądź małżeństwa, potwierdzające stopień pokrewieństwa między zlecającym a zmarłym (potrzebny przy występowaniu o zasiłek pogrzebowy).
Warto wspomnieć o tym, że formalnościami w ZUS lub KRUS w imieniu rodziny może zająć się dom pogrzebowy, np. zakład pogrzebowy Bielany (DomPogrzebowyLomianki.pl). Aby uzyskać zasiłek pogrzebowy, trzeba dodatkowo przygotować dokument ubezpieczeniowy zmarłego (m.in. legitymację emeryta-rencisty).
Domowa teczka z dokumentami - co powinno się w niej znaleźć?
Kluczowe dokumenty warto gromadzić nie tylko po śmierci bliskich. Dobrym pomysłem jest przygotowanie w domu specjalnej teczki z dokumentami na wypadek śmierci któregoś z członków rodziny. Powinny do niej trafić podstawowe dokumenty ubezpieczeniowe, bankowe i finansowe, pozwalające na szybkie rozeznanie się w sytuacji.
Do takiej teczki wkłada się między innymi:
- testamenty,
- podstawowe dane rachunków bankowych, lokat, kont IKZE (bez szczegółów logowania),
- polisy ubezpieczeniowe,
- dokumentację działalności gospodarczych,
- informacje o pożyczkach zaciągniętych lub dłużnikach,
- wykaz zawartych umów (np. odnośnie mediów),
- akty własności domu, dokumenty samochodów etc.
Zebranie w jednym miejscu wszystkich podstawowych dokumentów na temat członków rodziny pomaga uporać się z wieloma sprawami formalnymi w trudnych i stresujących chwilach po stracie bliskiej osoby.
Porządek w dokumentach również w trudnych chwilach
Śmierć członka rodziny bywa bardzo bolesnym doświadczeniem, na które najczęściej nie można się przygotować. Warto jednak zdawać sobie wcześniej sprawę z tego, jakie dokumenty w takich sytuacjach trzeba mieć przy sobie lub zgromadzić, by uporać się ze wszystkimi formalnościami, bez nadmiernych trudności.