Skażenie radioaktywne to termin, który w ostatnich miesiącach używany jest znacznie częściej niż standardowo, co jest efektem trwającej wojny na Ukrainie. Do czego się odnosi? W jaki sposób powstaje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Skażenie radioaktywne - na czym to polega?
Skażenie radioaktywne nazywane także skażeniem promieniotwórczym to zjawisko polegające na osadzaniu się lub obecności substancji radioaktywnych na różnego rodzaju powierzchniach, a także w ciałach stałych, cieczach lub gazach powyżej ich naturalnego poziomu aktywności promieniotwórczej. W tym miejscu należy podkreślić, że może być ono groźne nie tylko dla zdrowia, ale również życia, ponieważ efektem radioaktywnego rozpadu zanieczyszczeń jest promieniowanie jonizujące (alfa, beta, gamma i wolne neutrony), które jest pochłaniane przez tkanki organizmów żywych. Do badania jego poziomu wykorzystuje się licznik Geigera, który pozwala mierzyć zarówno naturalnie powstające promieniowanie jonizujące, jak i to, które jest wytwarzane przez różnego rodzaju urządzenia, np. lodówkę.
W jaki sposób powstaje skażenie radioaktywne?
Skażenie radioaktywne to zjawisko, które jest efektem działalności człowieka. W efekcie najczęściej powstaje na skutek:
- niewłaściwego sposobu składowania oraz utylizowania materiałów promieniotwórczych;
- wycieku substancji promieniotwórczych wykorzystywanych w elektrowniach jądrowych (np. cieczy chłodzących reaktor);
- emisji gazów powstałych w wyniku wybuchu będącego następstwem awarii elektrowni jądrowej;
- wybuchu taktycznych pocisków jądrowych, które są wykorzystywane w konfliktach zbrojnych (np. bomby atomowe użyte przez USA w trakcie II wojny światowej).
W tym miejscu warto podkreślić, że największe skażenia radioaktywne odnotowane w ostatnich kilkudziesięciu latach były efektem awarii elektrowni jądrowych w Czarnobylu oraz Fukushimie. Promieniowanie było wówczas tak silne, że skutki skażenia odczuwalne są w tych rejonach aż do dzisiaj.
Wpływ promieniowania na zdrowie
Jak już wspomniano skażenie radioaktywne oraz będące jego następstwem promieniowanie jonizujące to zjawiska, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Warto bowiem mieć świadomość, że ich następstwem może być choroba popromienna, której oznaki to m.in.:
- osłabienie,
- spadek odporności,
- rumień skórny,
- krwawe biegunki,
- sączące złuszczanie naskórka,
- drgawki,
- utrata przytomności.
W związku z tym należy pamiętać, że w przypadku występowania ryzyka skażeniem radioaktywnym należy jak najszybciej oddalić się od miejsca zagrożenia. Jeżeli nie jest to możliwe należy znaleźć osłoniętą, murowaną kryjówkę oraz zabezpieczyć racje żywności i wody. Warto również wiedzieć, że okna nie stanowią żadnego zabezpieczenia przez promieniowaniem/
Podsumowując należy stwierdzić, że skażenie radioaktywne to zjawisko, które jest niebezpieczne nawet wówczas, gdy źródło promieniowania znajduje się wiele kilometrów od nas. W związku z tym warto posiadać własny dozymetr, a urządzenie można kupić pod linkiem: https://www.srtech.pl/.