Przygotowania do studniówki – jak się ubrać, by zabłysnąć?

Redakcja
Redakcja
Kategoria obyczaje · 15 listopada 2022

Studniówka to często pierwsza okazja w życiu młodych ludzi do założenia formalnego stroju i pokazania się w nim na prawdziwym balu. Nad strojem na studniówkę warto się zastanowić, skompletować z wyprzedzeniem i dobrać pod kątem stylu. W końcu zostanie on uwieczniony na zdjęciach, które zostaną w formie pamiątki nawet i do końca życia. Przede wszystkim należy pamiętać, że studniówka uważana jest za bal formalny, a więc wymaga ona klasycznego, w pełni eleganckiego ubioru. Jak to rozumieć i jakich zasad się trzymać, żeby skomplementować piękny i formalny strój? Oto poradnik dla obu płci, zaczynając od wyboru sukienki i biżuterii, kończąc na wskazówkach odnośnie studniówkowego garnituru, koszuli i krawata.

Idealny fason studniówkowej sukienki

 

Wybór sukienek na studniówkę jest co najmniej ogromny, a gust jest kwestią tak indywidualną, że trudno dokładnie wskazać, które z nich wyglądają najlepiej. Warto jednak wiedzieć, że największy wpływ na ogólny wygląd sukienki na ciele i to, w jaki sposób się układa, ma jej fason. Powinien on być dopasowany przede wszystkim do figury, aby odpowiednio eksponował jej atuty i maskował niedoskonałości.

Zobacz, który fason sukienki do Ciebie pasuje, w jakim czujesz się najlepiej i który nadaje właściwy kształt Twojej sylwetce. Czasami nawet jeśli konkretna mierzona sukienka nie jest tą jedyną, wciąż może dać pewne wskazówki odnośnie pożądanych fasonów. Żeby dobierać je umiejętnie, przyda się wiedza na temat typów sylwetki. Zwykle określa się je za pomocą liter lub kształtów, które mają dać pewien obraz danej figury.

Typy sylwetki i fasony sukienek, które pasują do nich najlepiej, do szeroki temat. Sprawę można nieco ułatwić, skracając wskazówki do czterech możliwych sytuacji.

  • Jeśli Twoje biodra mają tę samą szerokość co ramiona, jednak brak Ci zarysowanej talii, sprawdź sukienki odcinane pod biustem lub proste modele ołówkowe z wysokim stanem.
  • Ramiona wydają się nieco szersze od bioder? Koniecznie przymierz sukienki z rozszerzanym dołem, czy to swobodnym rozkloszowanym materiałem, czy szerszym krojem balowym. Rozszerzany dół delikatnie zrównoważy naturalną asymetrię sylwetki.
  • A może to biodra są widocznie szersze od ramion? W takiej sytuacji sprawdzą się proste taliowane sukienki z tradycyjnym dekoltem, a także modele bez ramiączek, które zwrócą uwagę na wąskie ramiona i nieco je podkreślą.
  • Najszerszy wybór sukienek mają dziewczęta o figurze z ramionami i biodrami równej szerokości i kobiecym wcięciem w talii. Przy takiej sylwetce wiele fasonów może wyglądać dobrze, dlatego znajdź ten, który podoba Ci się najbardziej i zobacz, jak będziesz się w nim czuć.

 

Jak znaleźć sukienkę we właściwym kolorze?

 

Zaraz po fasonie sukienki kolejną najważniejszą kwestią przy jej wyborze jest kolor. Nie powinien on być losowy, podyktowany dostępnością w sklepie, czy nawet ulubionymi odcieniami. Kolor sukienki wieczorowej dobiera się pod kątem urody – właściwie dobrany może ją subtelnie podkreślić i świetnie skomponować się z całością eleganckiego wizerunku.

Mówiąc o doborze kolorów odzieży do urody, warto wspomnieć o różnych typach urody często określanych nazwami pór roku. Charakterystyczne odcienie cery, oczu, czy włosów dopasowuje się do kolorów makijażu, ubioru i dodatków, tworząc w ten sposób perfekcyjnie zgrane zestawienia. Co warto wiedzieć o typach urody pod kątem wyboru sukienki na studniówkę?

  • Wiosną określa się kobiety o delikatnej urodzie, zwykle jasnych włosach i jasnej, naturalnej cerze w ciepłych barwach. Delikatna wiosenna uroda świetnie komponuje się z ciepłymi kolorami sukienek, od subtelnych pasteli, przez beże, brzoskwinie, aż po turkus czy błękit.
  • Lato ma nieco mocniejsze kolory, naturalny, czasami lekko szary odcień cery i ciemną obramówkę oczu. Przy takiej urodzie dobrym wyborem będą kreacje niebieskie, szare, fioletowe, czy nawet szmaragdowe, dodające całości stylizacji nieco głębi.
  • Jesień charakteryzuje się ciepłymi odcieniami cery i zwykle ciemnym blondem włosów. Dla dziewcząt o tej urodzie poleca się sukienki brązowe, czerwone, bordowe, karmelowe, beżowe, a także w ciemnych i głębokich kolorach takich jak leśna zieleń.
  • Zimę poznać można przede wszystkim po porcelanowej cerze i zwykle ciemnych włosach. Ten typ urody może pozwolić sobie na sukienki w klasycznych odcieniach bieli, czerni i szarości. Mile widziane są również kreacje błyszczące i zdobione kryształkami.

 

Buty, torebka i biżuteria odpowiednia na studniówkę

 

Jakie buty będą idealne na studniówkę? Na takich uroczystościach dobrze prezentują się buty na obcasie, jednak jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w chodzeniu na podwyższonej podeszwie, nie wybieraj kilkunastocentymetrowych szpilek. Bezpieczniejszym wyborem będzie stabilny słupek o wysokości maksymalnie 10 centymetrów. Warto od razu pomyśleć także o obuwiu zmiennym na płaskiej podeszwie, które może przydać się już w trakcie imprezy.

Szukając torebki na studniówkę, przede wszystkim należy unikać dużych i pojemnych modeli. Na tę okazję nie potrzebujesz zabierać ze sobą zbyt wiele, a żadna duża torebka nie prezentuje się tak elegancko, jak drobna kopertówka. Najlepszym wyborem będzie model na cienkim pasku lub łańcuszku.

Wykończeniem studniówkowej kreacji jest biżuteria, której wybór powinien zależeć od sukienki i fryzury. Jeśli sukienka ma zabudowany dekolt, naszyjnik może wizualnie zniknąć na jego tle lub stać się zbędnym dodatkiem. Jest on jednak niemalże konieczny przy fasonach z klasycznym otwartym dekoltem. Przy rozpuszczonych włosach zamiast kolczyków lepiej widocznym dodatkiem może być biżuteria w formie spinek czy klamer. Włosy upięte ku górze natomiast tworzą przestrzeń na zaprezentowanie eleganckich wiszących kolczyków.

 

Garnitur na studniówkę – kolor i właściwy rozmiar

 

Studniówka wymaga starannego i formalnego ubioru również od młodych mężczyzn, którzy zbliżają się do skończenia szkoły średniej. Najważniejszą częścią męskiego stroju jest oczywiście garnitur. Na okazję wieczorową, jaką jest studniówka, sprawdzą się garnitury gładkie wykonane z matowego materiału w kolorze czarnym, granatowym lub grafitowym. Całkowicie odrzuć garnitury wzorzyste, w tym na przykład w kratę, z akcentami sportowymi jak łaty na łokciach, a także w jasnych barwach, w tym także w odcieniach koloru niebieskiego, którego jedyną dopuszczalną formą jest granat.

 

Czy wiesz, że ponad połowa mężczyzn może nosić garnitur w za dużym rozmiarze? To bardzo częsty błąd, którego warto unikać – właściwie dobrany garnitur znacznie lepiej się prezentuje, nie dodaje wizualnie krągłości sylwetce i elegancko ją podkreśla. Tylko skąd wiedzieć, że dany rozmiar to ten właściwy? Można to zauważyć po kilku oznakach jak brak tak zwanego daszka nad ramionami, tak samo jak i marszczeń w okolicach brzucha w pozycji stojącej. Ważna jest także długość rękawa, który powinien się kończyć lekko nad przegubem nadgarstka. Właściwa długość spodni nie tworzy widocznej fałdy nad butem.

 

Koszula na studniówkę – koniecznie biała!

 

Największym błędem przy wyborze koszuli jest założenie modelu kolorowego. Choć takie koszule mogą ciekawie wyglądać na swobodnych spotkaniach, zupełnie nie nadają się na tak formalną okazję, jaką jest studniówka. Do wieczorowego garnituru radzi się zakładać wyłącznie klasyczne koszule w białym kolorze. Białe powinny być także guziki oraz obszycia dziurek, aby nie wyróżniały się na tle całej koszuli.

Kolejna ważna kwestia to krój kołnierzyka. Do garnituru nie powinien być to kołnierz łamany czy zapinany na guzik. Dla uzyskania w pełni klasycznego wizerunku warto zwrócić uwagę również na jego wielkość. Najlepiej, aby wyłogi były na tyle duże, by schowały się pod klapami marynarki.

Ponieważ koszula powinna być dopasowana, zaleca się unikać prostych krojów na rzecz modeli zwężanych. Warto zwrócić uwagę również na długość rękawów – powinny one wystawać z rękawa marynarki na długość od 1 do 2 centymetrów. W razie niedopasowania, skrócenie rękawów koszuli to zadanie, którego podejmie się praktycznie każda krawcowa.

 

Krawat czy mucha? Jak wybrać właściwe buty?

 

Chociaż wybór pomiędzy muchą a krawatem jest dowolny, należy pamiętać, że jeden z tych elementów jest konieczny w stylu formalnym. Rosnąca popularność much jest kwestią trendów, jednak co ważne, decydując się na taki dodatek, warto unikać gotowych i całkowicie symetrycznych much, które nie wymagają wiązania. Choć wyglądają idealnie, właśnie przez idealność tracą nieco klasy. Muchy przewiązywane ręcznie, pomimo drobnych niedoskonałości i asymetrii, uchodzą za znacznie bardziej odpowiednie na tak poważne okazje.

Niezależnie od tego, czy wybierasz krawat, czy muchę, koniecznie poćwicz ich wiązanie jeszcze przed studniówkowym wieczorem. Kiedy będzie towarzyszyć Ci stres, wykonanie wprawnego węzła może wydawać się jeszcze trudniejsze, dlatego w razie trudności warto mieć w pobliżu kogoś doświadczonego.

Buty męskie odpowiednie na formalne okazje jak studniówka to przede wszystkim tak zwane oksfordy z zamkniętą przyszwą. Dopuszczalne są także modele nazywane derbami, z przyszwą otwartą. Najlepiej wybierać obuwie czarne, które, niezależnie od koloru garnituru, uważane jest za odpowiednie na wieczorowe okazje. Chociaż ciemny brąz może przejść niezauważony, należy unikać jasnych kolorów takich jak beże, które nie nadają się do formalnego stroju. Niedozwolone są również buty ze ściętymi lub spiczastymi noskami i na grubych podeszwach.