Właściwości rumianku niezmiennie pozostają uważane za remedium na wiele dolegliwości zdrowotnych. Ta niepozorna roślina o niewielkich kwiatach i uroczym wyglądzie skrywa w sobie bogactwo witamin i substancji, które od wieków wspierają leczenie farmaceutyczne chorób i zaburzeń pracy organizmu. Warto zatem bliżej przyjrzeć się działaniu rumianku i jego potencjałowi prozdrowotnemu, a także sposobom na jego spożycie
Rumianek — zioło, kwiat, a może chwast?
Choć trudno w to uwierzyć, rumianek pospolity, który zyskał uznanie wielu osób podupadających na zdrowiu, w terminologii rolniczej uznawany jest za chwast, który odbiera warzywom wodę, słońce i miejsce do wzrostu. Rumianek jest rośliną z gatunku astrowatych, co niewątpliwie nadaje mu kwietnego charakteru. Kwiatostan rumianku to jaskrawożółty środek otoczony drobnymi białymi płatkami. Czy rumianek jest ziołem? Tak! I to jednym z bardziej pożądanych w domowych apteczkach. Zarówno jego zapach, jak i smak są na tyle charakterystyczne, że trudno byłoby go pomylić z jakąkolwiek inną rośliną.
Substancje aktywne zawarte rumianku
W ziołolecznictwie stosowane są wysuszone kwiatostany rumianku, których zbiór odbywa się w pełni kwitnienia, w suche i słoneczne dni. Ta niepozorna roślina skrywa w sobie substancje o silnych zdrowotnych właściwościach, a wśród nich wymienić można:
- fenolokwasy i flawonoidy,
- spiroeter i fitosterole,
- poliacetyleny i sole mineralne,
- witaminę C i cholinę,
- garbniki katechinowe i gorycze,
- związki śluzowe i kumarynowe;
Wyszczególnione powyżej nazwy to substancje aktywne, które umożliwiają inicjację procesów regeneracyjnych i odżywczych. Ich pozytywne działanie zostało udowodnione naukowo i niejednokrotnie używane są do produkcji syntetycznych środków farmaceutycznych. Po co jednak sięgać po tabletki, skoro natura obdarzyła ludzkość rumiankiem?
Właściwości rumianku i jego szerokie spektrum działania
Rumianek działa na organizm wielokierunkowo przez mnogość substancji w nim zawartych. Dzięki temu wykazuje właściwości rozkurczające i rozluźniające mięśnie. Odpręża także system nerwowy, czego skutkiem jest ukojenie stanów podenerwowania i stresu. Rumianek zwalcza również stan zapalny i lekki ból. Wykazano też jego pozytywny wpływ na hamowanie rozwoju wirusów i bakterii, a także eliminowanie wolnych rodników i zatrzymywanie ich namnażania. Ta roślina wspiera dodatkowo organizm w pozbyciu się i neutralizacji toksyn, a także zgubieniu nadprogramowych kilogramów, poprzez przyspieszenie przemiany materii.
Zauważono, że okłady z naparu rumianku skracają czas gojenia się ran.
Działanie prozdrowotne rumianku — konkretne przykłady zastosowania
O ogólnym działaniu zostało wspomniane powyżej, ale w jakich konkretnych schorzeniach i przypadłościach warto sięgnąć po rumianek? Lista jest dosyć długa, ale należy pamiętać, że ta roślina oprócz niezwykle korzystnego działania na zdrowie człowieka, wywołuje niekiedy reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób ze skłonnościami do uczuleń. Wewnętrzne stosowanie rumianku w postaci naparów, może również nasilać lub zmniejszać działanie niektórych lekarstw, dlatego w razie wątpliwości co do stosowania, warto zasięgnąć porady.
Rumianek stosowany doustnie pomaga między innymi w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych żołądka, wspiera gojenie wrzodów, łagodzi objawy refluksu i niestrawności. Skutecznie koi wzdęcia i zapobiega zaparciom. Dzięki właściwościom rozkurczającym eliminuje i zmniejsza bóle brzucha (również menstruacyjne), mięśni i głowy. Wspaniale nadaje się także, jako wsparcie leczenia stanów zapalnych układu moczowego, a także minimalizowania mdłości u kobiet ciężarnych.
Rumianek jest również częstym składnikiem ziołowych środków uspokajających, dlatego też korzystnie jest sięgnąć po napar z tej rośliny w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, stresu, napadów złości, a także problemów z zaśnięciem.
Napary z rumianku można oprócz tego stosować zewnętrznie do przemywania ran, ropiejących zmian skórnych czy oparzeń. Co więcej, rumianek wykazuje również dużą skuteczność w leczeniu ropnego zapalenia spojówek oczu. Rumianek może być składnikiem płynu inhalacyjnego w przypadku przeziębienia i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
Zasady stosowania rumianku
By uzyskać działanie prozdrowotne rumianku, należy wypijać napar z niego regularnie przez okres około 10 dni. Wystarczą dwie filiżanki dziennie. Należy pamiętać, że efekty prozdrowotne nie następują od razu (wyjątek stanowią krótkie stany niestrawności), a dopiero po systematycznym zażywaniu.
Okłady z rumianku na rany i owrzodzenia korzystnie jest robić 2-3 razy dziennie, aż do zaleczenia zmian.
Jak każde zioło, również rumianek nie powinien stanowić zamiennika zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia. W jego stosowaniu należy także robić przerwy: 3 tygodnie stosowania - 1 tydzień przerwy. Taki model spożywania naparu z rumianku, z pewnością przyniesie wiele korzyści dla zdrowia organizmu.
Źródło artykułu:
https://apteka.superpharm.pl/poradnik/rumianek-jakie-sa-wlasciwosci-lecznicze-rumianku-lekarskiego