Prostata - męski problem odbierający radość z życia

Redakcja
Redakcja
Kategoria obyczaje · 2 czerwca 2022

Zdrowie mamy tylko jedno, a niestety często zaczynamy o nie dbać dopiero wtedy, gdy zaczyna nam coś dolegać. Zwłaszcza mężczyźni omijają lekarzy szerokim łukiem, a o istnieniu takiego specjalisty jak urolog woleliby nie wiedzieć. Jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych mężczyzny są problemy z prostatą. To słowo z całą pewnością nie budzi pozytywnych skojarzeń zwłaszcza u mężczyzn po 50. roku życia. Nic w tym dziwnego - jeśli pierwsze sygnały zostaną zbagatelizowane - prostata może naprawdę uprzykrzyć życie, a wtedy wizyty u urologa będą nieuniknione. Jak można zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych problemów z prostatą?

Prostata - męski gruczoł

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest prostata. To męski gruczoł, który nazywany jest sterczem czy gruczołem krokowym. Zlokalizowany jest tuż pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową, a jego kształt i wielkość porównywalne są z orzechem włoskim czy kasztanem.

Głównym zadaniem prostaty jest wydzielanie płynu, który wchodzi w skład nasienia. Dzięki wydzielinie z prostaty plemniki są bardziej ruchliwe i mogą dłużej przeżyć w pochwie kobiety. Prostata ma więc swój ważny udział w prokreacji.

Problemy z funkcjonowaniem prostaty

Około 45-50. roku życia mężczyzny prostata zaczyna powiększać swój rozmiar. Zwiększając swoją objętość prostata może utrudniać prawidłowy przepływ moczu w cewce moczowej, a nawet doprowadzić do całkowitego zatrzymania oddawania moczu.

Łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego, a nawet złośliwy nowotwór (rak) prostaty to problemy, które objawiają się podobnie:

  • ból podczas oddawania moczu
  • częste oddawanie moczu, również w nocy
  • nieustanne uczucie parcia na pęcherz moczowy
  • wąski, często przerywany strumień moczu
  • ból o charakterze przewlekłym, zlokalizowany w okolicy krocza, prącia, odbytu, podbrzusza czy lędźwiowej części pleców
  • spadek libido, kłopoty ze wzwodem, zaburzenia ejakulacji

Mężczyzna, który zauważy u siebie powyższe objawy, powinien jak najszybciej odwiedzić urologa i rozpocząć terapię. Zaniedbanie zdrowia i ignorowanie problemów z prostatą może skończyć się nie tylko koniecznością przyjmowania silnych leków na prostatę, ale również koniecznością usunięcia gruczołu krokowego.

Profilaktyka problemów z prostatą

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych dotykających gruczołu krokowego - niezbędna jest prawidłowo realizowana profilaktyka. Co to oznacza?

Warto wspierać swój organizm odpowiednio dobranymi ziołami i suplementami diety, które działają korzystnie na gruczoł krokowy. Mowa o preparatach opierających skład o palmę sabałową czy korę śliwy afrykańskiej. Produkty, w których występuje EnoSTIM i beta-sitosterol mogą nie tylko działać profilaktycznie, ale również uzupełniać działanie leków na prostatę.

 

Więcej informacji na temat naturalnych suplementów diety na prostatę można znaleźć na stronie https://cheers.com.pl/produkt/prostate-formula/

Suplementy diety i inne działania profilaktyczne powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą. Oznacza to, że profilaktyczne wizyty u urologa powinny odbywać się co najmniej raz w roku. Podczas takiej wizyty powinno być wykonane badanie per rectum (przez odbyt), USG prostaty czy badanie poziomu PSA.

Warto również wzmocnić działania profilaktyczne poprzez uprawianie sportu, stosowanie zdrowej diety, rezygnację ze spożywania dużych ilości alkoholu, rzucenie palenia czy unikanie sytuacji stresowych, a zwłaszcza przewlekłego stresu.

Mężczyzno - zadbaj o swoje zdrowie i dbaj o swoją prostatę!