Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Redakcja
Redakcja
Kategoria obyczaje · 6 maja 2022

Założenie własnej działalności gospodarczej i przejście na swoje to marzenie wielu osób, jednak możemy zadbać, aby nie pozostało ono jedynie w sferze pragnień. Wyobraź sobie siebie w roli własnego szefa. Z pewnością kuszące prawda? Jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie lub masz pomysł na biznes, to nie ma przeszkód, aby urzeczywistnić marzenia.

Obecnie założenie w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej jest bardzo proste. Musisz jedynie wykonać kilka kolejnych kroków, które sprawią, że już wkrótce będziesz pracować na własny rachunek. Tutaj dowiesz się, jak wygląda sama rejestracja i założenie firmy, jeśli jednak szukasz większej ilości informacji, o konkretnych zagadnieniach związanych z biznesem i prowadzeniem działalności, to z pewnością odpowiedzi na wszystkie trapiące Cię pytania znajdziesz na Pasji Biznesu.

Od czego więc zacząć zakładanie działalności gospodarczej?

Załóżmy, że masz już pomysł, nazwę dla firmy i napisany biznesplan. W związku z tym właściwie można rozpoczynać rejestrowanie działalności gospodarczej. Wszyscy przedsiębiorcy w Polsce znajdują się w jednej z dwóch baz danych CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej oraz KRS, czy Krajowy Rejestr Sądowy. Dane z tych rejestrów są jawne i każdy może korzystać z ich wyszukiwarek.

Jeśli jednak zamierzamy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, to interesuje nas CEIDG. Właśnie do niego musimy dokonać wpisu, aby zarejestrować naszą działalność. Warto się wcześniej nieco do tego przygotować, gdyż chociażby jednocześnie będziemy mieli możliwość załączenia formularza do ZUS, więc warto mieć pod ręką wszystkie najważniejsze dane.

Jak dokonuje się wpisu do CEIDG?

Wniosek o wpis do ewidencji można złożyć osobiście w urzędzie gminy. Wówczas z wypełnionym formularzem, my lub nasz pełnomocnik zgłaszamy się do urzędnika, w którego obecności musi być złożony podpis. Następnie pozostaje nam jeszcze uzupełnienie danych dla ZUS, GUS i Urzędu Skarbowego.

Drugą opcją, bardzo wygodną i obecnie często wykorzystywaną jest złożenie wniosku CEIDG-1 online. W tym celu wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i wybrać opcję zarejestruj firmę. Następnie krok po kroku, zgodnie z podpowiedziami wypełniamy wniosek. Możemy również od razu wypełnić i załączyć formularz dla ZUS – jest to bardzo istotne jeśli zamierzamy korzystać z ulgi na start i być zwolnionym ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze pół roku naszej działalności. Na zakończenie taki wniosek podpisuje się podpisem elektronicznym kwalifikowanym lub profilem zaufanym. Można również wysłać niepodpisany wniosek i zgłosić się do urzędu, aby złożyć podpis.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Niektóre banki oferują możliwość założenia konta ze swojego systemu. Jest to jednak również wypełnienie wniosku CEIDG-1, z tym że jednocześnie zakładamy konto firmowe dla naszej działalności. Będzie to z całą pewnością pewne przyspieszenie i uproszczenie formalności, jakie mamy do załatwienia.

Na co uważać wypełniając wniosek?

Elementem, w którym najczęściej pojawiają się błędy jest sekcja z kodami PKD. Chodzi o klasyfikację Twojej działalności gospodarczej według specjalnych wytycznych. W Internecie znajdują się specjalne wyszukiwarki kodów PKD, jeśli jednak masz problem z ich określeniem, to jeszcze przed założeniem działalności możesz wysłać zapytanie do urzędników, o indywidualną interpretację w tej kwestii. Wówczas masz pewność, że będą one prawidłowe.

O czym jeszcze należy pamiętać po założeniu działalności?

Musimy założyć firmowy rachunek rozliczeniowy, jego numer będzie trzeba podać do urzędu skarbowego. Jeśli będziemy podatnikami VAT, to będzie on bardzo potrzebny, gdyż znajdzie się na białej liście podatników VAT. Od dnia rejestracji mamy 21 dni na uzupełnienie danych do urzędu skarbowego. Gdy zostanie nam nadany numer NIP, to należy uzupełnić o niego dane w CEIDG, podobnie z rachunkiem bankowym. Po dopełnieniu wszystkich formalności możemy zacząć budowanie naszej firmy.