Okap kuchenny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni, dzięki niemu możliwe jest pozbycie się nieprzyjemnych zapachów oraz oparów i tłuszczów, które powstają podczas przygotowywania potraw. Odpowiednio dobrany okap sprawi, że ściany, meble oraz inne sprzęty kuchenne nie zostaną pokryte tłustym osadem, a zapach nie rozniesie się po całym domu. Wybierając ten element wyposażenia, należy jednak wiedzieć jak dobrać go do istniejącej zabudowy.
Jaki okap sprawdzi się w małej kuchni?
Obecnie na rynku istnieje bardzo duży wybór okapów, zakupić można między innymi takie rodzaje, jak: okapy podszafkowe, okapy kominowe, okapy sufitowe, okapy teleskopowe, okapy wyspowe, okapy blatowe czy też okapy wiszące. W niewielkich przestrzeniach świetnie sprawdzą się okapy podszafkowe o niewielkich wymiarach - np. okap kuchenny 50 cm, jednak ich minusem jest wydajność. Wybierając okap montowany do ściany, należy mieć pewność, że jest ona solidna - najlepiej betonowa czy też wykonana z cegieł lub pustaków. Należy unikać montowania takich modeli na ścianach gipsowych, ponieważ mają one skłonność do drgań spowodowanych pracą turbiny w okapie. Jeżeli zamierzasz podłączyć okap do wyciągu, to najlepiej wybierz ścianę, w której biegnie komin wentylacyjny - im krótszy kanał tym okap będzie pracował skuteczniej i ciszej.
Okapy, które pasują do dużych przestrzeni
Jeśli jesteś posiadaczem większej przestrzeni to dużo lepiej będzie zainwestować np. w okap wyspowy lub wiszący - są to nieco droższe modele, jednak charakteryzują się one dużą wydajnością. Okapy wyspowe i wiszące dedykowane są głównie przestrzeni nad wyspami kuchennymi - montowane są do sufitu, a nie do ściany. Modele wyspowe są także nieco szersze - zazwyczaj jest to okap kuchenny 60 cm - 90 cm, dlatego pomieszczenia, w których się znajduje, powinny mieć co najmniej 20 metrów kwadratowych powierzchni. Okapy wiszące są to natomiast takie modele, które zawiesza się na linkach - przez co nadają kuchni lekkości.
W dużych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się eleganckie okapy, które można wyeksponować - zwłaszcza czarne i lakierowane. Mogłoby się wydawać, że czarny okap jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ na jego powierzchni mniej widać zabrudzenia, które powstają podczas gotowania. Na ciemnej powierzchni plamy będą faktycznie mniej widoczne, warto jednak mieć na uwadze, że dość wyraźnie będzie widać na niej osad z kamienia, kurz i wszelkiego rodzaju odciski palców.
Czy czarny okap to dobry wybór?
Jeśli Twoja kuchnia utrzymana jest w nowoczesnej stylistyce, to okap czarny będzie tam pasował idealnie, głównie przez to, że obecnie produkowane sprzęty AGD najczęściej są czarne lub białe, a czarna obudowa okapu dobrze prezentuje się w towarzystwie zarówno ciemnych, jak i jasnych mebli. Ciemny okap może stanowić idealny element wystroju, biorąc pod uwagę między innymi fakt, że w nowoczesnych wnętrzach wszelkie sprzęty i instalacje coraz częściej wyciągane są na zewnątrz, a nie chowane w ścianach. Jeżeli jesteś posiadaczem kuchni z jasnymi, lakierowanymi meblami, to możesz postawić na matowy okap, który łagodzi wysoki kontrast. Decydując się na zakup ciemnego okapu dobrze jest także dobrać pozostałe elementy w podobnym kolorze - czarne zlew, bateria, haczyki czy też płyta grzewcza pozwolą jeszcze bardziej zminimalizować kontrast, który powstaje między okapem a zabudową.