Jak serwować białe wino? Kilka praktycznych wskazówek

Redakcja
Redakcja
Kategoria obyczaje · 22 czerwca 2020

Jak powinno się podawać białe wino? Chcesz delektować się jedynym w swoim rodzaju aromatem tego szlachetnego trunku?

Jak powinno się podawać białe wino? Chcesz delektować się jedynym w swoim rodzaju aromatem tego szlachetnego trunku? Zadbaj o odpowiednią oprawę! Jeśli choć raz spróbujesz dobrego gatunkowo białego wina zaserwowanego w profesjonalny sposób, przekonasz się, że kieliszek wina może dostarczyć naprawdę niezwykłych doznań dla zmysłów.

Do jakich potraw pasuje białe wino?

Białe wina są różnorodne w smaku i bardzo aromatyczne. Z pewnością uda Ci się wybrać gatunek pasujący do zaplanowanego przez Ciebie menu. Jeśli chcesz podać swoim gościom orzeźwiający alkohol, który podkreśli elegancki charakter spotkania towarzyskiego, białe wino będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, że wino nie może zdominować smaku serwowanych potraw. Powinno z nim współgrać.

Chcesz mieć pewność, że wybrałaś dobry gatunek białego wina? Przestrzegaj tych trzech prostych zasad:

  • delikatne wina pasują do lekkich potraw, np. drobiu;
  • białe wina wytrawne tworzą harmonijną całość z cięższymi potrawami, np. śmietanowymi sosami, cielęciną, rakami, smażonymi rybami, serami;
  • słodkie białe wina podkreślają walory smakowe owoców, czekolady, lodów itd.

Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze wina!

Niezależnie od tego, czy chcesz podać białe wino jako aperitif czy dodatek do białego mięsa, owoców morza lub soczystych truskawek, pamiętaj, że napój ten serwuje się wyłącznie po schłodzeniu. Twoi goście na pewno docenią lekkość i orzeźwiające właściwości wina zaserwowanego we właściwej temperaturze. Optymalna temperatura uzależniona jest od konkretnego typu wina. Lekkie białe wina (soave, sherry fino, sauvignon blanc itd.) podaje się w temperaturze 8-10°C, natomiast w przypadku pełnych win białych (burgundy) zalecane jest ich schłodzenie do temperatury 12-15°C.

W jakich kieliszkach pije się białe wino?

Savoire vivre stołowy nie jest prosty. Na pewno potrafisz sobie przypomnieć sytuacje, kiedy nie wiedziałaś, w jaki sposób zaserwować gościom jakąś potrawę lub napój. Szczególnie skomplikowane jest serwowanie różnego typu alkoholi. Dotyczy to także białego wina. Już wiesz, z jakimi potrawami koresponduje ten aromatyczny trunek oraz w jakiej temperaturze należy go podawać. Teraz podpowiemy Ci, jakie kieliszki nadają się do białego wina. Już nigdy nie będziesz się obawiać, że któryś z Twoich gości wypomni Ci użycie niewłaściwego typu szkła.

 

 

Kieliszki do białego wina powinny być smukłe i mieć długą nóżkę (podczas picia wina kieliszek trzyma się właśnie za tę nóżkę). Ich czasze przypominają kwiat tulipana - krawędzie kieliszków subtelnie rozszerzają się ku górze. Na czym polega różnica pomiędzy kieliszkami do białego wina a tymi do czerwonego? Na pewno nasunęło Ci się to pytanie. Kieliszki do białych trunków są wyraźnie mniejsze, ponieważ białe wina nie wymagają tak dużego kontaktu z powietrzem jak gatunki czerwone. To jeszcze nie wszystko. Stosunkowo nieduża czasza chroni aromat wina przed zbytnim rozprzestrzenieniem się, pozwala też na dłuższe utrzymanie niskiej temperatury schłodzonego napoju. Pamiętaj, że:

  • delikatne i młode białe wino (wyczuwalne nuty owocowe lub kwiatowe) najlepiej smakuje ze stosunkowo wąskich kieliszków;
  • wino białe złożone należy serwować w kieliszkach o odrobinę wydłużonej, szerszej czaszy.

Dla zobrazowania - chodzi o kieliszki jak na stronie https://www.amart.pl. To, co rzuca się w oczy już na pierwszy rzut oka, to ich kształt przypominający kwiat tulipana.

 

Nalewaj wino jak profesjonalny kelner!

Przed otwarciem butelki usuń folię zabezpieczającą korek i szyjkę butelki, następnie ściągnij banderolę. Zanim użyjesz korkociągu, przetrzyj szyjkę butelki ściereczką, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Sprawdź stan korka. Jeśli znajdują się na nim zacieki, pleśń lub korek jest suchy, może sie okazać, że wino jest popsute. Nie przesadzaj z ilością wina w kieliszkach - należy je napełnić do połowy.