Cellulit towarzyszy nie tylko tęgim kobietom, ale również tym, które posiadają smukłą sylwetkę. Skoro nie omija szczupłym kobiet, jak powstaje cellulit i co jest jego przyczyną? Wina w dużej mierze spoczywa na niezdrowym trybie życia, które warunkuje i nasila tworzenie się nieestetycznych grudek zwanych potocznie pomarańczową skórkę. Poznaj swoje wroga i zacznij toczyć z nim wyrównaną walkę.
Czym jest cellulit?
Zanim przejdziemy do walki z uporczywym cellulitem, który atakuje nagminnie obszary ud i pośladów należy uzmysłowić sobie czym tak naprawdę jest i jak powstaje. Pomoże Ci to zrozumieć genezę problemu oraz zwiększyć szanse na efektywne i trwałe pozbycie się pomarańczowej skórki.
Cellulit to wgłębienia na skórze tworzące się wskutek nacisku tkanki tłuszczowej na tkankę łączną. Występuje w postaci różnego nasilenia, początkowe stadium problemu objawia się widocznością jedynie przy ściśnięciu warstwy skóry. Z biegiem czasu może uwidaczniać się coraz bardziej, szczególnie u tęższych kobiet. Nie oznacza to jednak, że cellulit omija kobiety szczupłe - je też dotyka ten problem, jednak jego nasilenie jest z zasady mniejsze.
Przyczyny powstawania cellulitu
Na samym początku warto przyjrzeć się stylowi życia. Pierwszym krokiem jest włączenie do codzienności aktywności fizycznej oraz zmiana nawyków żywieniowych. Zanieczyszczenie żywności toksynami, spożywanie pokarmów bogatych w cukry proste, częste posiłkowanie się w lokalach fast food są sprzymierzeńcami pomarańczowej skórki. Do pozostałych przyczyn powodujących powstawanie cellulitu należą:
- zmiany spowodowane starzeniem się organizmu,
- uwarunkowanie genetyczne,
- otyłość i nadwaga,
- słabe krążenie krwi,
- zmiany hormonalne.
Cellulit mimo wpływu na wygląd nie wydaje się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Warto jednak dodać, że nasz organizm jest tak skonstruowany, aby wysyłał sygnały sugerujące o złym stanie rzeczy. Nadmierny cellulit jest więc sygnałem, że coś należy zmienić, nie tylko ze względów estetycznych, ale głównie zdrowotnych.
Sposoby na zwalczenie cellulitu
Metod stosowanych do walki z cellulitem jest naprawdę sporo. Najciekawszy faktem jest to, że możesz je łączyć tak aby jeszcze szybciej osiągnąć oczekiwany efekt. Przygotuj się jednak, że będzie Cię to kosztować sporo silnej woli i czasu, aby zmienić wygląd swojej skóry. Zmiany wprowadzaj powoli, daj sobie czas aby przysposobić nowy styl życia. Gwarantuje to trwalsze efekty oraz większe szanse, że bezpowrotnie rozprawisz się z pomarańczową skórką.
Całościowa kuracja zwalczająca cellulit może składać się z nawet 7 elementów, które ze sobą współdziałają. Jeśli chcesz szybko pozbyć się cellulitu koniecznie przeczytaj: https://vitalmedica.pl/jak-pozbyc-sie-cellulitu . W dalszej części artykułu omówimy 3 podstawowe kwestie, które są fundamentem w walce z pomarańczową skórką.
Jedz zdrowo
Ilość tkanki tłuszczowej w dużym stopniu warunkuje sposób odżywiania. Wsród osób związanych ze sportem sylwetkowym panuje twierdzenie, że dieta w 60% odpowiada za to jak wyglądamy. Jedynie 30% to ciężki trening, 10% stanowią pozostałe czynniki jak na przykład uwarunkowanie genetyczne.
Wzrost tkanki tłuszczowej wzmaga widoczność cellulitu, osłabia krążenie oraz prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe zadbasz więc o piękny wygląd oraz własne zdrowie. Od czego powinnaś zacząć:
- słodycze zastąp owocami i warzywami oraz przekąskami w formie nasion i orzechów,
- unikaj smażenia na głębokim oleju,
- zwiększ ilość warzyw w posiłkach,
- wybieraj zdrowe źródła składników odżywczych: chleb biały zastąp pełnoziarnistym, marketowe musli zastąp domową kompozycją, ogranicz stołowanie się na mieście,
- zadbaj o proporcjonalność kaloryczną między białkami, tłuszczami i węglowodanami.
Zdrowe posiłki nie oznaczają jałowego jedzenia. Pewnie masz w soim gronie znajomych, którzy przeszli z dnia na dzień na restrykcyjną dietę. Niestety większość po pewnym czasie wraca do starego sposobu żywienia i na powrót przybiera na wadze. Ważnym aspektem jest utrzymywanie zdrowia psychicznego - dieta nie powinna być dla nas katorgą. Ciężko od razu odstawić wszystko co nie nam nie służy. Kiedy poczujesz, że Twoja dieta Cię męczy znajdź nowe zdrowe przepisy, które przywrócą smak Twoich posiłków.
Sport to zdrowie
Aktywność fizyczna zapewnia odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Pozwala spalić nadmiar pochłoniętych kalorii, zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, poprawić kondycję oraz krążenie krwi. Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się hormony szczęścia - endorfiny - odpowiedzialne za to, że po treningu czujemy się po prostu lepiej.
W tym punkcie nie ma praktycznie ograniczeń co do konkretnej dziedziny sportu. Tak jak w przypadku diety musi być to coś co polubisz. Fitness, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze - ważne abyś regularnie spędzała czas aktywnie. Zazwyczaj trening jest efektywniejszy kiedy ćwiczymy w grupie - zaproś osoby z najbliższego otoczenia i trenujcie razem.
Zabiegi antycellulitowe
Zabiegi na cellulit przez coraz większą dostępność zwiększają również swoją popularność. Minusem tej metod jest dość wysoki koszt jeśli wziąć pod uwagę, że najczęściej sprawa nie kończy się na pojedynczej sesji. Nie jest to również sposób na usunięcie cellulitu bez wysiłku. Co prawda same zabiegi poprawią stan skóry, jednak ich efektywność nie zostanie w pełni wykorzystana bez zmiana nawyków życiowych. Kliniki medycyny estetycznej oferują zabiegi z wykorzystaniem:
- fal radiowych,
- rolek próżniowych i lasera,
- karboksyterapii,
- mezoterapii,
- kriopolizy,
- masażów.
Zabiegi wykorzystują specjalne urządzenia, której rozbijają cellulit, zwiększając krążenie krwi. Metodą, którą możesz wykorzystać w domu jest masaż. W tym celu warto zaopatrzyć się w wałek do masażu. Idealnie sprawdza się w samodzielnym masażu obszarów, w których cellulit występuje najczęściej - czyli okolicach uda i pośladków.