Każdy, kto lubi otaczać się ręcznie zdobionymi przedmiotami z pewnością nie raz miał okazję usłyszeć określenie decoupage. Wyjaśniamy, co kryje się pod tym pojęciem oraz zdradzamy, w jaki sposób rozpocząć przygodę z tą techniką.
Czym jest i na czym polega decoupage?
Ogólnie mówiąc pojęcie to, oznacza technikę ręcznego zdobienia przedmiotów. Polega ona na nanoszeniu na wybraną i odpowiednio przygotowaną powierzchnię – może to być zarówno drewno, jak i szkło, ceramika, a nawet tkanina – motywu wyciętego wcześniej z serwetki czy papieru ozdobnego. W swojej klasycznej postaci dekupaż ogranicza się do pokrycia ozdobionej wyciętym motywem powierzchni, kilkoma warstwami lakieru. Nanosi się je do chwili, aż otrzymamy całkowicie gładką powierzchnię. W zamyśle chodzi o to, aby uzyskać imitację namalowanego obrazu.
Skąd wywodzi się decoupage?
Istnieją liczne źródła, które uznają za prekursorów tej niezwykłej techniki zdobniczej syberyjskich koczowników. To właśnie na grobowcach pochodzących z tamtej epoki odkryto tego typu zdobienia, jako pierwsze. Za ich naśladowców uważa się z kolei chińskich wieśniaków, którzy metody tej używali do ozdabiania różnego rodzaju przedmiotów domowego użytku oraz elementów wystroju ich domów.
Największy rozkwit technika ta przeżywała w XVII wieku, kiedy to zaczęto ją wykorzystywać do masowego ozdabiania mebli, które szybko znalazły popularność w całej Europie. W ten sam sposób dekorowano także ściany, a nawet sufity. Wiek XVIII przynosi kolejną rewolucję i decoupage przenosi się na dwór królewski, gdzie zajmują się nią głównie kobiety. Z kolei w Anglii zostaje wydany pierwszy poradnik z gotowymi do wycinania ilustracjami oraz instrukcjami, jak wykonać daną pracę. Dzisiaj z techniki tej bardzo często i chętnie korzystają miłośnicy rękodzieła.
Co będzie nam potrzebne?
Sporą zaletą tej techniki jest fakt, że wiele materiałów niezbędnych do jej wykonywania posiadamy w domu. Inne trzeba dokupić, jednak są one łatwo dostępne (możemy je na przykład nabyć w sklepie paperconcept.pl), a ich ceny przystępne. Zatem jakie akcesoria do decoupage będą nam potrzebne? Oto lista najbardziej podstawowych:
- przedmioty do ozdabiania: pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, albumy, ceramika, drewniane akcesoria kuchenne, butelki o ciekawym kształcie, stare wazony czy inne przedmioty, którym chcemy nadać nowe życie;
- serwetki papierowe zdobione różnorodnymi motywami, papier ozdobny, stare gazety, wydruki komputerowe, papierowe okładki po płytach – autorzy tego typu przedmiotów gustują jednak przede wszystkim w motywach roślinnych;
- narzędzia potrzebne do wycinania wzorów i ich nakładania: nożyczki, nóż do tapet, żyletka, pędzle, gąbka kuchenna, waciki i patyczki kosmetyczne, chusteczki jednorazowe.
- białko jajka – które z powodzeniem może zastąpić klej.
Warto przy tym nadmienić, że w sklepach oferujących pełen asortyment do dekupażu możemy nabyć dodatkowo:
- specjalistyczne farby, dzięki którym można uzyskać wiele interesujących efektów;
- kleje do określonych powierzchni;
- przedmioty i całe zestawy do samodzielnego ozdabiania.
Jak zacząć swoją przygodę z tą techniką?
Na wstępie dobra wiadomość: sztuka zdobienia decoupage jest absolutnie dla każdego. Ale jak zacząć swoją przygodę z tą techniką? Przede wszystkim musimy uzbroić się w nieco cierpliwości i na początek obrać sobie za cel jakiś niewielki przedmiot – najlepiej wykonany z drewna.
Chodzi o to, by nie zniechęcić się zbyt szybko i od razu widzieć efekt. Po drugie – musimy sięgnąć po podstawowe akcesoria do decoupage. Są to: ostre nożyczki, serwetki z interesującym nas motywem, specjalny klej, a także lakier do zabezpieczenia powierzchni, płaskie pędzelki oraz farba akrylowa (najlepiej w jasnym odcieniu lub zbliżonym najbardziej do naszego przedmiotu). Teraz kolejno wykonujemy następujące zadania:
- oczyszczamy dokładnie naszą powierzchnię przy pomocy papieru ściernego i malujemy farbą;
- wycinamy motyw – możemy też dla lepszego efektu lekko go wydrzeć, by nie odznaczał się na naszym przedmiocie;
- nakładamy wzór na przedmiot, a następnie bardzo delikatnie pędzelkiem nakładamy klej, począwszy od środka aż po brzegi;
- odkładamy do wyschnięcia, po czym pokrywamy kilkakrotnie lakierem, tak by obrazek stopił się z tłem i nie wyróżniał się z niego.
*Jak sami widzimy technika ta, jest dość prosta do opanowania, a pierwsze efekty mogą nas tylko zachęcić do dalszych prac. Z czasem możemy przejść zarówno do większych powierzchni, jak i sięgnąć po bardziej zaawansowane akcesoria do decoupage. Wszystkie dostaniemy we wspomnianym już wcześniej sklepie paperconcept.pl.