ISO 9001 to międzynarodowy standard systemu zarządzania jakością (QMS). Aby uzyskać certyfikat ISO 9001, firma musi spełniać wymagania określone przez normę. Ma to na celu pomóc firmom na wielu poziomach, w tym skoncentrować się na wymaganiach klientów, poprawić przywództwo w firmie, a także znaleźć sposoby ciągłego doskonalenia. Jakie są najważniejsze założenia, jakie niesie ze sobą certyfikacja ISO 9001?
Zbiór norm
W rodzinie norm ISO 9000 istnieje kilka różnych dokumentów, ale certyfikacja ISO 9001 jest jedynym standardem w tej serii, który wymaga skontrolowania przez firmę zewnętrzną. Zazwyczaj cała organizacja będzie starała się o certyfikację, ale zakres systemu zarządzania jakością może być dostosowany w celu poprawy wydajności w konkretnym zakładzie lub dziale.
Standardy w rodzinie ISO 9000 obejmują:
- ISO 9001:2008 – określa wymagania systemu zarządzania jakością;
- ISO 9000:2005 – obejmuje podstawowe pojęcia i nazewnictwo;
- ISO 9004:2009 – koncentruje się na tym, jak sprawić, aby system zarządzania jakością był bardziej wydajny i skuteczny;
- ISO 19011:2011 – opisuje wytyczne dotyczące wewnętrznych i zewnętrznych audytów systemów zarządzania jakością.
Ważne! Aktualnie obowiązuje wersja ISO 9001:2015, która została opublikowana we wrześniu 2015 r.
Czego dotyczy certyfikacja ISO 9001?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że certyfikacja ISO 9001 jest dostępna dla bardzo rozległej grupy przedsiębiorstw. Mogą być to zarówno zakłady jednoosobowe, jak również zatrudniające tysiące pracowników. Nie ma też znaczenia, czy firma działa w branży usługowej, rządowej, konsultingowej lub produkcyjnej. ISO 9001 świadczy o sprawnym, efektywnym i wydajnym systemie zarządzania jakością, a ten może być uzyskany na wielu poziomach. Koncentruje się nie na końcowym produkcie i wynikach, a na procesach, jakie do nich prowadzą.
Firmy zainteresowane korzyściami, jakie daje certyfikacja ISO 9001, więcej informacji znajdą na stronie https://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/quality.
Ważne jest również to, że certyfikat nie jest przypisany na osobę, a na organizację.