Pieczesz pizzę? Podpowiadamy jaką mąkę wybrać!

Wojtek Kułaga
Wojtek Kułaga
Kategoria obyczaje · 2 maja 2019

Pyszna pizza niczym z włoskiej restauracji to zasługa wielu czynników. Konieczny jest sprawdzony przepis, który składa się z idealnie skomponowanych proporcji. Istotny dla smaku i konsystencji ciasta jest także sposób wypiekania pizzy. Jednak spełnienie tych dwóch nie zagwarantuje perfekcyjnego wypieku, jeśli mąka zastosowana do bazy nie będzie właściwe dopasowana.

Jakiej mąki używają Włosi?

Włoska pizza to połączenie wyśmienitych smaków, do których otrzymania dąży każdy, kto piecze pizzę – zarówno w warunkach domowych, jak i w lokalach i restauracjach. Sekretem Włochów jest nie tylko receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale przede wszystkim mąka. Większość pizz pieczona jest z mąki typu 00. Jest ona bardzo dokładnie zmielona, dzięki czemu zapewnia idealne połączenie wszystkich składników oraz doskonałą konsystencję ciasta, a po upieczeniu kruchość i zarumieniony kolor. Mąka z https://basiazsercem.pl/ to najlepszy sposób na otrzymanie pysznej i chrupiącej pizzy, której ciasto nie przesiąknęło sosem i sokiem z warzyw.

Nie każdy jednak lubi typowo włoskie ciasto. Jeśli więc chce się uzyskać pizzę na grubym i puszystym spodzie, warto zastosować mąkę oznaczoną typem 350. Dla bardzo cienkiego ciasta sprawdzi się mąka typu 450.

Pizza dla osób nietolerujących glutenu

Ciasto na pizze nie zawsze musi być zgodne z włoskim oryginałem. Osoby, które ze względu na choroby i problemy zdrowotne muszą mieć wykluczony gluten z diety nie muszą żegnać się ze smakiem ulubionej pizzy. Wystarczy lekkie zmodyfikowanie przepisu poprzez zastosowanie mąki bezglutenowej. Najlepiej sprawdzi się połączenie skrobi ziemniaczanej z mąką ryżową.

Idealna pizza to nie tylko mąka

Choć mąka jest składnikiem, który ma największy wpływ na to, czy pizza będzie spełniała nasze oczekiwania, to dopiero po spełnieniu wielu innych czynników uzyskać można zamierzony efekt. Istotny jest także sposób wyrabiania ciasta, zastosowane dodatki, przyprawy, zioła, a także sosy.