Papa to wszechstronny materiał, używany do krycia dachów w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Zużycie położonej kilkadziesiąt lat temu papy często niesie za sobą konieczność przeprowadzenia renowacji. Kiedy dach da się naprawić, a kiedy niezbędne jest położenie nowego materiału?
Pokrycia z papy cieszyły się największą popularnością w latach 60. i 70. To właśnie wtedy tę wszechstronną mieszkanką pokrywano dachy płaskie i spadziste. Wiele położonych kilkadziesiąt lat temu pokryć zdobi polskie domy aż po dziś dzień. Odpowiednia konserwacja zapewnia im należytą jakość oraz sprawia, że mimo upływu czasu bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Czasem okazuje się jednak, że dach wymaga remontu.
Renowacja dachu z papy — kiedy?
Decyzja o przeprowadzeniu renowacji dachu z papy powinna zostać poprzedzoną dokładną oceną stanu istniejącego pokrycia. Jeśli na powierzchni występują mniejsze lub większe pęcherze, lub spękania, renowacja będzie niezbędna. Jeśli skala uszkodzeń jest większa, konieczne może okazać się pokrycie warstwy starej papy nową.
Samodzielna renowacja dachu z papy — tak czy nie?
Samodzielna przeprowadzenie renowacji dachu z papy jak najbardziej jest możliwe. Prace powinna realizować jednak osoba, posiadająca choćby średnie doświadczenie w szeroko pojętym majsterkowaniu. Próby renowacji pokrycia przez amatora mogą mieć bowiem opłakane skutki.
Renowacja dachu z papy — jak to zrobić?
Pierwszym elementem całego procesu powinno być usunięcie pęcherzy. Aby tego dokonać, należy precyzyjnie rozciąć każdy z nich, a następnie odczekać kilka godzin, aby podłoże pod purchlem wyschło. Następnym krokiem powinno być usunięcie nadmiaru papy powstałego w wyniku rozciągnięcia pęcherzy i zaklejenie dziur warstwą papy podkładowej. Taką operację warto przeprowadzić podczas słonecznej pogody i jedynie w przypadku braku opadów atmosferycznych. Powszechnie występującym uszkodzeniem dachu z papy są również spękania, powstałe na skutek działania promieniowania UV. Aby samodzielnie się z nimi rozprawić, przedłużając trwałość dachu o kolejne 4-5 lat można użyć masy dyspersyjnej, asfaltowo-gumowej lub emulsji (składającej się z dwóch nierozpuszczalnych cieczy: wody i asfaltu).
Poważniejsze uszkodzenia dachu
Jeśli uszkodzenia dachu nie kończą się tylko na kilku pęcherzach i pęknięciach, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty. Firma, specjalizująca się w tego rodzaju renowacjach pomoże ocenić skalę uszkodzeń oraz zdecydować, jakie zabiegi przeprowadzić, aby uniknąć całkowitej wymiany pokrycia. Taka decyzja przełoży się więc nie tylko na oszczędności, ale również na sprawne, profesjonalne i bezpieczne wykonanie niezbędnych prac.Dzięki fachowo przeprowadzonej renowacji dachu z papy odzyska on swoje podstawowe właściwości — elastyczność i szczelność i zachowa je przez kolejne 4 - 5 lat.