Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób uniknąć płacenia ZUS. Często osoby chcące założyć działalność gospodarczą, rezygnują z powodu obciążeń, jakimi jest konieczność opłacania składek. Czy można prowadzić firmę i nie płacić ZUS?
Działalność na terenie kraju.
Zapowiadana podwyżka składek ZUS, odstrasza nie jedną osobę od zalegalizowania działalności. Nawet preferencyjne składki dla początkujących, nie są przekonujące. Nadejdzie przecież moment, gdy trzeba będzie płacić pełną wysokość, czyli ponad 14 tysięcy złotych rocznie. Mały ZUS można płacić tylko przez 2 lata. A i tak, dla wielu osób, może on być poważną barierą. Niewielki przedsiębiorca może korzystać z osobowości prawnej inkubatorów przedsiębiorczości. Nie opłaca wtedy składek ZUS i rozlicza się z inkubatorem na zasadzie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Umowa zlecenie wiąże się z odprowadzaniem składki zdrowotnej. Jednak co miesiąc płaci się również za pakiet obejmujący księgowość, infrastrukturę, szkolenia, porady prawne i konto firmowe. Jest to oszczędność w porównaniu z obowiązkiem płacenia ZUS, jednak nie opłaca się składek emerytalnych, a tym samym traci szanse na emeryturę. Nie jest się w pełni samodzielnym przedsiębiorcą. Innym rozwiązaniem może być rejestracja firmy na członka rodziny, np. żonę. Jeżeli przedmiot działalności będzie znacząco odbiegał od zawodu wykonywanego przez osobę rejestrującą firmę, wtedy urząd skarbowy może potraktować to, jako celowe oszustwo. Ten rodzaj ucieczki przed ZUS wiąże się z koniecznością podwójnego płacenia składek zdrowotnych przez właściciela firmy. Aby uzyskać podstawowe zabezpieczenie zdrowotne, rentowe i emerytalne, konieczne jest podpisanie z żoną umowy na cząstkowy etat. Jak widzimy, sposoby te nie są doskonałe, gdyż nie w pełni unikamy kosztów składek ZUS, a niestety nasze szanse na uzyskanie w przyszłości emerytury są niewielkie.
Firma za granicą.
Rozwiązaniem może być emigracja zagraniczna i otwarcie tam firmy. Jednak nie każdy chce przenosić centrum swojego życia za granicę. Dlatego dobrym sposobem i w pełni legalnym, jest założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii. Nie trzeba być rezydentem UK, by móc prowadzić tam spółkę. Wystarczy zarejestrować tam działalność, a mieszkać można nadal w Polsce. Nie można jednak posiadać zakładu na terenie naszego kraju. Spółka może mieć dyrektorów, a zyski dzieli się na pensje dla nich. Dopiero od nich płaci się podatki. Jeżeli dochód na jednego dyrektora nie przekroczy 8425 GBP rocznie, nie płaci się podatków oraz nie opłaca składek na ubezpieczenie. Okres ten, wliczany jest do emerytury. Po osiągnięciu dochodu powyżej 8425 GBP, lecz nie przekroczeniu kwoty wolnej od podatku 11850 GBP, obowiązują składki na ubezpieczenie. Wynoszą one tylko 300 zł miesięcznie. Po przepracowaniu 10 lat, każdy przedsiębiorca ma prawo do podstawowej emerytury.
Jak więc widzimy, nawet zarabiając w spółce ponad 120 tysięcy zł rocznie, możemy podzielić dochód na pensje np. 3 dyrektorów, będących członkami rodziny i nie płacić podatków i składek ubezpieczeniowych. Jest to legalny sposób na optymalizację podatkową i uniknięcie składek ZUS, dla osób zajmujących się pracą niewymagającą stałej placówki na terenie Polski. Zamiast martwieniem się, czy podołamy terminowym wpłatom składek ZUS, możemy zająć się swoim biznesem i zarabianiem. Chcesz dowiedzieć się więcej o zakładaniu firmy za granicą? Odwiedź stronę www.taxangels.pl.