Dzisiejszy wpis kierujemy do osób, które kiedykolwiek pomyślały o zawodzie hydraulika albo nadal dążą do osiągnięcia tego celu. Naszym zadaniem jest uświadomienie w jaki sposób można nim zostać, a także z czym wiąże się jego praca w praktyce. Warto na początku poczytać i dowiedzieć się więcej o obowiązkach w konkretnym zawodzie, a potem zdecydować czy będziesz w stanie im podołać czy też lepiej będzie korzystać jedynie z usług hydraulicznych fachowców.
Jak zostać hydraulikiem?
Pierwszym i najprostszym krokiem jest uczęszczanie do szkoły o profilu czy specjalizacji związanej bezpośrednio z hydrauliką. Mowa zarówno o szkole technicznej, jak i zawodowej, gdzie oba rozwiązania mogą przygotować Cię do pełnienia tego zawodu, a przynajmniej jego podstaw. Jednak warto nadmienić wady i zalety tych dwóch wariantów, gdzie pierwszy z nich, czyli technikum pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności w dłuższym okresie czasu. W ciągu kilku lat powinieneś między innymi zapoznać się z podstawowymi pojęciami, zadaniami i zasady pracy w zawodzie hydraulika. Technikum stawia na połączenie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, dlatego możesz zaczerpnąć każdej z nich częściowo.
Natomiast w szkole zawodowej prowadzący skupiają się głównie na przygotowaniu praktycznym. Uczniowie odbywają zajęcia w warsztatach hydraulicznych, a także towarzyszą fachowcom podczas ich pracy, co pozwala na dostrzeżenie prawdziwego oblicza tego zawodu. Z drugiej strony może być nieco zaniedbana wiedza teoretyczna, która też okazuje się przydatna zwłaszcza podczas bardziej skomplikowanych zleceń. Co więcej, nauka ta trwa stosunkowo krótko w porównaniu do technikum, więc zależy to już od Twojego nastawienia oraz poziomu nauczania w konkretnych placówkach.
Ostatnią możliwością, którą polecamy w 100% jest skorzystanie z kursu zawodowego, które najczęściej organizowane są przez urzędy miasta. Wówczas możesz zapisać się na kurs i uzyskać certyfikat ukończenia praktyki hydraulicznej, gdzie będziesz miał okazję poznać podstawy i poszczególne kierunki hydrauliki. Równie dobrze jest potem szukać podobnych szkoleń czy kursów, które mogłyby pogłębić Twoją wiedzę i wyspecjalizować Cię w konkretnej dziedzinie.
Z czym musisz się liczyć?
Codzienności hydraulika potrafi być naprawdę męcząca i stresująca, ponieważ jest to zawód bardzo oblegany i często wzywany zarówno do drobnych usterek, które nie zajmują dużo czasu, jak i większych, poważniejszych awarii, które potrafią spędzać sen z powiek. Nie jest to proste zadanie, a zwłaszcza, gdy inny oczekują od Ciebie profesjonalizmu i rozwiązania każdego problemu czym prędzej. Potwierdzić może to między innymi doświadczony hydraulik Jotka z Wrocławia, który ma już za sobą wiele pozytywnie zrealizowanych zleceń.
Zatem jeśli chcesz zostać hydraulikiem, musisz pamiętać o ciągłej presji czasu, która na pewno nie da Ci spokoju, a zwłaszcza gdy będziesz bardzo dobrym i rozchwytywanym fachowcem w okolicy. Co więcej, ciążyć na Tobie będzie spora odpowiedzialność, ponieważ każdy Twój błąd może kosztować sporo, a co za tym idzie będziesz musiał realizować zlecenie ponownie lub ponieść koszty swojej pomyłki. Jednak zawód ten jest bardzo opłacalny, a także należy do grupy deficytowej, przez co masz spore szanse wybicia się spośród konkurencji. Takich zawodów podejmuje się coraz mniejsza liczba osób, a popyt na nie nadal jest bardzo wysoki i to się z pewnością nie zmieni, dlatego pracując jako hydraulik, masz pewność, że utrzymasz tę pracę na długo.