Wapń jest jednym z ważniejszych składników codziennej diety człowieka. Jest on niezbędny nie tylko dla naszych kości, pełni również istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Wiele osób stosuje dietę niedoborową w ten minerał, jednak nawet taka bogata w wapń może nie wystarczyć. W jaki sposób skutecznie zwiększyć przyswajalność wapnia?
Eliminacja tłuszczów nasyconych
Zbyt duża ilość tłuszczów nasyconych w codziennej diecie ma bardzo negatywny wpływ na przyswajalność wapnia. Dlatego komponując posiłki, warto zadbać o ich prawidłowy bilans. Zamiast pełnotłustego mleka czy sera, lepiej wybrać mniej kaloryczny nabiał, w postaci jogurtu czy chudego twarogu. Zamiast smażenia potraw na głębokim oleju, warto postawić na pieczenie bądź grillowanie.
Obróbka termiczna ma znaczenie
Tak jak większość witamin i minerałów, również wapń nie jest obojętny na działanie temperatury. Osoby, które dostarczają sobie ten minerał z warzyw, powinny uważać na zbyt intensywną obróbkę cieplną. Ciemnozielone warzywa liściaste, będące idealnym źródłem wapnia lepiej spożywać na surowo. Natomiast brokuł wystarczy tylko sparzyć przez kilka minut we wrzątku.
Używki a wapń
W trosce o odpowiednia ilość wapnia dostarczanego do organizmu należy unikać również używek. Należą do nich przede wszystkim kawa pita w dużej ilości, mocna herbata, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu. Również niektóre leki utrudniają wchłanianie wapnia.
Nie tylko dieta
Istnieją grupy osób, które powinny szczególnie uważać na ilość wapnia w przyjmowanych posiłkach. Są to przede wszystkim dzieci i nastolatkowie, kobiety w ciąży i w trakcie laktacji, a także osoby starsze. Oprócz eliminowania produktów niesprzyjających absorpcji wapnia, powinni oni stosować też suplementację. Wapń najlepiej się wchłania w towarzystwie witaminy D, która pomaga utrzymać jego ilość we krwi na odpowiednim poziomie. Dlatego najlepiej sięgnąć po suplement wzbogacony w ten składnik.
Czytaj więcej o suplementacji wapnia na vitrumcalcium.pl