W kwietniu zapraszamy na wyjątkowe warsztaty pisankarskie dla dorosłych! Zajęcia poprowadzą znane artystki ludowe z regionu kurpiowskiego – Wiesława Bogdańska i Halina Witkowska, które pokażą, jak ozdobić wydmuszki za pomocą dwóch niezwykłych technik – techniką woskową oraz techniką aplikacji (kolorową włóczką i „duszą” sitowia).
Wiesława Bogdańska to laureatka nagrody im. Oskara Kolberga. Na co dzień prowadzi warsztaty z plastyki obrzędowej na każdą porę roku w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Zajmuje się wykonywaniem m.in. wycinanek, palm, byśków z ciasta i bibułkowych kwiatów.
Halina Witkowska prowadzi kuźnię kurpiowską w Pniewie. Jest laureatką wielu konkursów plastyki obrzędowej i na wyroby kulinarne. Jej specjalność to pyszne tradycyjne ciasteczka zwane fafernuchami.
Czym jest technika aplikacji (włóczką i sitowiem)? To oklejanie wydmuszki białym miąższem wydobytym z łodyżek sitowia i kolorową włóczka. Technika znana jest na Kurpiach w Puszczy Białej i na Podlasiu. Wydmuszkę smarujemy domowym klejem z mąki i owijamy spiralnie jej czubki białym miąższem i kolorową włóczką. W części środkowej jajka artystki tworzą wymyślne szlaczki z żółtej, zielonej i czerwonej włóczki na tle białego sitowia.
Technika woskowa (batikowa) to najstarszą i niegdyś najbardziej rozpowszechnioną techniką zdobienia pisanek w Polsce. Ornament maluje się – „pisze”, na powierzchni odtłuszczonego jajka pisakiem napełnionym roztopionym woskiem. W tym celu często używa się też innych narzędzi, np. patyczka zakończonego szpilką, który zanurzamy w roztopionym wosku.
Bilety: 150 zł
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Zapraszamy do dokonywania rezerwacji: rezerwacje@ethnomuseum.pl – numer kontaktowy: 22 696 53 80