Nasiona, które warto włączyć do codziennej diety

Redakcja
Redakcja
Kategoria obyczaje · 27 lutego 2017

Chociaż niepozorne, zawierają wiele cennych dla naszego organizmu składników, jak witaminy, kwasy tłuszczowe, białko, czy błonnik. Nasiona to prawdziwe bogactwo zdrowych substancji, dlatego też warto uwzględnić je w codziennym jadłospisie. Po które z nich warto sięgać?

 

Siemię lniane

Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i lignanów, a także błonnika i kwasy fitowego. Jego spożywanie korzystnie wpływa na pracę serca i profilaktykę nowotworową. Dla lepszego przyswojenia zawartych w siemieniu składników ziarna należy najpierw zmielić. Można je dodać do koktajlu, ale istnieją też przepisy, w których zastąpi ono jajka, tłuszcz lub mąkę. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu, trzeba je przechowywać w lodówce.

 

 

 

Nasiona chia

Zawierają błonnik, białko, wapń, żelazo, węglowodany, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz przeciwutleniacze, a dodatkowo mają mało kalorii. Można je dodawać do koktajli i puddingów, ale też doskonale sprawdzą się jako posypka do domowego chleba, dodatek do płatków śniadaniowych albo jogurtu. Po zmieleniu i zmieszaniu z wodą można je stosować jako zamiennik jajek.

 

 

 

 

 

Nasiona konopi

Oczywiście nie chodzi tu o nasiona marihuany, ale o ziarna konopi siewnych. Są całkowicie bezpieczne, a ich spożywanie z całą pewnością nie powoduje uzależnienia, czy odurzenia. Zawierają za to cenne dla nas witaminy i minerały. Więcej na ich temat dowiesz się w tym artykule.

 

 

 

 

 

 

 

 

Słonecznik

To jedno z najbardziej popularnych ziaren. Można je jeść na surowo lub po uprażeniu; doskonale sprawdzi się jako dodatek do sałatek, ciastek i dań głównych. Po słonecznik warto sięgnąć ze względu na zawartość magnezu, selenu, fosforu, miedzi, witaminy E oraz witamin z grupy B, a także fitosteroli obniżających poziom złego cholesterolu i zapobiegających chorobom układu krążenia.

 

 

 

 

 

 

 

Dynia

Pestki dyni są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Zawierają przeciwutleniacze, fosfor, miedz, cynk i żelazo, a także witaminę E. Świetnie sprawdzą się jako przekąska, ale można tez je dodać do sałatek, pesto, albo zup.