Spotkanie w sukka - święto szałasów w Muzeum Etnograficznym

ImiTaCjE
ImiTaCjE
Kategoria obyczaje · 12 października 2016

Spotkanie w sukka święto Szałasów w Muzeum Etnograficznym


Budowanie rytualnego szałasu, słuchanie muzyki żydowskiej, degustacja potraw kuchni koszernej, tak przedstawia się program sobotniego wieczoru związanego z żydowskim świętem Szałasów, który odbędzie się 15 października w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 od budowania i dekoracji szałasu. Święto Szałasów (inaczej Sukkot) przypada na okres jesiennych zbiorów zbóż i owoców. Nawiązuje do opisanego w Biblii pobytu Izraelitów na pustyni po wyzwoleniu z niewoli egipskiej. Przypominając, że przebywali wówczas w szałasach i namiotach, ustawia się przy każdym żydowskim mieszkaniu prowizoryczne budowle, w których należy spożywać posiłki przez 8 dni (w tym roku od 16 października). Podczas obchodów wykonuje się machnięcia czterema rodzajami roślin i owoców zwanymi lulaw. Przed świętem Sukkot w oknach żydowskich mieszkań umieszcza się wycinanki.

Sobotni wieczór w tradycji żydowskiej to również symboliczne zakończenie szabatu, czyli ceremonia hawdali. Występują w niej specjalnie plecione świece i wonne korzenie umieszczone w pojemniczkach – besamim. Po zakończeniu szabatu dozwolone jest granie na instrumentach muzycznych, czyli jest to wieczór pieśni i tańców.

Z tego względu w programie: warsztaty wycinanki, wiązania lulawu, wykonanie świecy hawdalowej i besamimki, wykład o żydowskich rytuałach związanych ze świętem Sukkot, ceremonia hawdali oraz nauka żydowskich piosenek i tańców izraelskich oraz degustacja potraw.

Spotkanie poprowadzą Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, założyciel i członek Zarządu Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”, członek „Rady Chrześcijan i Żydów”, wykładowca akademicki, aktywny promotor dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz Tomasz Duda z Zakładu Studiów Żydowskich UWr, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum TikkunOlam.

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział we Wrocławiu.
Wydarzenie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Harmonogram:

17:00-17:15 – budowa i dekoracja szałasu retro

17:15-18:30 – warsztaty wycinanki, wiązania lulawu, wykonanie świecy hawdalowej i besamimki; koordynacja: Paulina Suchecka
18:30-18:48 – wykład o żydowskich rytuałach związanych ze świętem Sukkot

18:48-19:00 – ceremonia hawdali

19:00-21:00 – nauka żydowskich piosenek i tańców izraelskich oraz degustacja potraw;
o oprawę muzyczną zadba Łukasz Gryś i zespół Echad, warsztaty poprowadzi Małgorzata Kiwior

 

Wstęp wolny