Nowy rok akademicki Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Robert Stawski
Robert Stawski
Kategoria obyczaje · 21 września 2015

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych

 

Ruszyły zapisy na nowy rok akademicki Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kultury Jidysz. W tym tygodniu ruszą też zapisy na lektoraty języków: jidysz i hebrajskiego.

 

 

Temat przewodni semestru zimowego2015/2016 ŻUO: Księga, książki, książeczki

 

Wśród wykładowców w tym semestrze między innymi: prof. Paweł Śpiewak (UW),  prof. Agata Bielik-Robson (Uniwersytet w Nottingham), mgr Bella Szwarcman-Czarnota (Midrasz), dr Piotr Paziński (Midrasz, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki), dr Karolina Szymaniak (Żydowski Instytut Historyczny, CKJ) dr hab. Adam Lipszyc (IFiS PAN), dr Dagmara Budzioch (UMCS).

 

Więcej informacji na stronie: http://www.jidyszland.pl/index.php/pl/uo
Szczegóły i zapisy pod numerem tel. 22 40 991 00 lub pod adresem e-mail: jidysz@shalom.org.pl.

Zajęcia odbywają się w Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 w Warszawie

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących z nami wykładowców staramy się regularnie poszerzać. Wśród nich znaleźli się już m.in. prof. Monika Adamczyk Garbowska (UMCS), prof. Jacek Leociak (PAN),dr Mirosława Bułat (UJ), dr Piotr Forecki (UAM),dr Elżbieta Janicka (PAN),dr Natalia Krynicka (Sorbona), dr Joanna Lisek (UWr.), dr Tomasz Nowak (UW), dr Magdalena Ruta (UJ),dr Małgorzata Stolarska- Fronia (MHŻP), dr Joanna Ostrowska (UJ), mgr Agnieszka Podpora (UW), mgr Zuzanna Radzik (Tygodnik Powszechny). Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmieniamy co semestr. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia!  

 


WYKŁADOWCY O ŻUO:
„Inicjatorom tego przedsięwzięcia udało się pozyskać do współpracy wykładowców z całego kraju, dzięki czemu studenci otrzymują szeroką panoramę kierunków rozwoju studiów żydowskich w Polsce”.

Joanna Lisek (Uniwersytet Wrocławski)

„Bardzo dobrze, że ŻUO istnieje, i że mieści się akurat w Warszawie, gdzie wychodząc z wykładu spaceruje się ulicami, na których kultura żydowska niegdyś kwitła. Dzięki temu zajęcia nie są abstrakcją, a słuchacze patrzą inaczej na swoje miasto".
Natalia Krynicka (Sorbona)

„ŻUO jest potrzebnym i niezbywalnym przedsięwzięciem w nastawionym na coraz to nowe wyzwania systemie edukacyjnym”.
Monika Szabłowska-Zaremba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)

„Podoba mi się formuła: Nauczanie nie tylko studentów, ale także zainteresowanych ze starszych pokoleń. Jest to formuła wymagająca dla wykładowców, ale może być bardzo owocna”.
Jan Doktór (Żydowski Instytut Historyczny)