Katowiczanie rozdadzą pieniądze

Redakcja
Redakcja
Kategoria obyczaje · 22 lipca 2015

Katowiczanie rozdadzą pieniądze podczas OFF Festivalu i Tauron Nowa Muzyka. II edycja Katowice – Miasto Gospodarz pod hasłem „Rozgość się na mieście”. 

W sierpniu katowiczanie ponownie przywitają gości festiwali muzycznych. Podobnie jak rok temu mieszkańcy wystawią przed swoje domy, firmy i lokale kanapy. Tym razem oprócz ciasta, opowieści o mieście i innych specjalnych atrakcji na przyjezdnych będą czekały "pieniądze", które będą mogli wydawać w miejscach biorących udział w II edycji obywatelskiej kampanii społecznej Katowice - Miasto Gospodarz.

 


Obywatelska kampania Katowice – Miasto Gospodarz nie jest obca tym, którzy przyjechali w ubiegłym roku na sierpniowe festiwale muzyczne. Podczas OFF Festivalu i Tauron Nowa Muzyka przed domy, biura i lokale wystawiono kilkadziesiąt kanap, będących znakiem tego, że w tych miejscach na festiwalowiczów czekają atrakcje czy inne niespodzianki. Wówczas można było wziąć udział w śniadaniu na dachu, warsztatach kulania klusek śląskich, wycieczce szlakiem murali i architektury czy przejechać się za darmo rikszą. Każda kanapa oferowała coś innego.

 

Nowością tegorocznej edycji będzie rytualna niewaluta, czyli „pieniądze”, którymi posługuje się sieć gościnnych miejsc zrzeszona w projekcie Kula Kato. Kula to rytuał opisany przez antropologa Bronisława Malinowskiego, a lokalizować go należy w archipelagu wysp należących do dzisiejszej Papui - Nowej Gwinei.  W rytuale Kula odwiedzający się współplemieńcy obdarowywali się specjalnymi podarunkami. Przybywający partner Kula był traktowany w sposób szczególny przez gospodarza, który również mógł liczyć na podarunek. Ilość Kul odzwierciedlała status społeczny -  im więcej prezentów ktoś otrzymał i wręczył, tym był ważniejszy.

 

Katowicka wersja rytuału nazywa się Kula Kato i praktykowany jest od początku 2015 roku przez kilkadziesiąt podmiotów wzajemnie polecających swoje produkty i usługi, tworząc tym samym serdeczną sieć. Wiele z nich wystawiło swoją gościnną kanapę w czasie ubiegłorocznej edycji kampanii Katowice – Miasto Gospodarz. Każdy kto zdobędzie Kula Kato może liczyć na zniżkę, rabat lub coś specjalnego w miejscu deklarującym praktykę rytuału. O ile w Papui Nowej Gwinea Kula miała postać naszyjnika lub naramiennika, tak w katowickiej wersji ma formę specjalnego bonu w kształcie monety, którą nazwano rytualną niewalutą.

 

- Kula Kato to propozycja dla tych, którzy szukają rekomendacji, gdzie winni się rozgościć w Katowicach. W sieci, która praktykuje nasz niezwykły rytuał, znajdziemy tak pyszny obiad, designerskie cacka, jak i świetną książkę. Napijemy się wykwintnego drinka, ale i wrócimy taniej taksówką, która odwiezie nas do domu lub hotelu. – opowiada Justyna Barańska – koordynatorka Kula Kato.

 

Podczas OFF Festivalu i Tauron Nowa Muzyka katowiczanie biorący udział w społecznej kampanii obywatelskiej pod hasłem „Rozgość się na mieście” nie tylko wystawią kanapy, zapraszając przyjezdnych na kawę, ciasto i opowieść o Katowicach, ale także obdarują   przyjezdnych Kula Kato, które będzie można wymienić na zniżki i rabaty w całej gościnnej sieci.

 

Obecnie trwa rekrutacja miejsc, które śląskim zwyczajem będą chciały ugościć ludzi przybywających do ich miasta. Do działań może dołączyć każdy: zarówno lokale gastronomiczne, jak i te oferujące inne produkty i usługi. Do udziału zapraszani są także mieszkańcy, instytucje oraz organizacje pozarządowe. Kampania odbędzie się w dwa sierpniowe weekendy: 07-09.08 (OFF Festival) oraz 20-23.08 (Tauron Nowa Muzyka). Zeszłoroczną edycje współtworzyło kilkanaście organizacji pozarządowych. Nie inaczej będzie w tym roku.

 

- W poprzednie wakacje witaliśmy festiwalowiczów przy kanapie na dworcu PKP, wręczając mapy Katowic z przygotowanymi dla nich atrakcjami oraz specjalne gadżety – mówi Aleksandra Szczepańska-Dziubek z Fundacji Rozwoju Inicjatyw Demokratycznych. – Nasza organizacja również w tym roku weźmie udział w kampanii, by promować pozytywny obraz zmieniających się na lepsze Katowic.

 

Aby dołączyć do kampanii, trzeba zorganizować własną kanapę i zaproponować gościom festiwali coś wyjątkowego. Można również łączyć siły z sąsiadami czy zaprzyjaźnionymi biznesami, wspólnie dzieląc się tym, co najlepsze. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: justyna.b@panpikto.pl lub telefonicznie pod numerem 32 74 74 674.

 

Informacje o przedsięwzięciu:
www.katohostcity.pl
www.facebook.com/katowice.miastogospodarz
https://panpikto-media.ipresso.pl/redirect/nxx2iXtSDeIGJ5zJqyZm_hOeViIM2IbUyoFfAMcvbkg./PZK2wkzYRzDhif9VY8-w1cOYFiwxjSbbcpndZh9B9Tk.