Został już tylko tydzień na zgłaszanie projektów do programu „Mosty”. Wystarczy inspirujący pomysł, żeby otrzymać do 80 tys. zł na realizację swojej koncepcji.
W urzeczywistnieniu idei pomogą koordynatorzy programu.
„Mosty” to program, który będzie zrealizowany we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. I to już w czerwcu 2015 roku. Wtedy na kilkudziesięciu mostach Wrocławia coś się wydarzy. Tylko co?
80 tysięcy na kładkę
Wymyślenie artystycznych projektów, które będą na mostach realizowane, to już zadanie dla Dolnoślązaków. Należy wybrać jeden z wrocławskich mostów (lub jedną z kładek) i wymyślić, w jaki sposób zaadaptować go do kulturalno-artystycznych działań. Koncepcja akcji może być dowolna, jest tylko jeden warunek: należy nawiązać do historii wybranego mostu, która będzie stanowiła inspirację dla przygotowywanego wydarzenia.
Gdy już spełnimy ten prosty warunek, najlepiej będzie puścić wodze fantazji i zrobić
z mostem co tylko się da. Zamienić w motyla lub smoka? Proszę bardzo. Zorganizować widowisko teatralne lub performance? Jak najbardziej. Zbudować alternatywny most
z lampionów unoszących się na rzece? Czemu nie, w końcu budujemy „Mosty”!
- Najważniejszy jest inspirujący pomysł, który będzie atrakcyjny pod kątem artystycznym, a jednocześnie związany z historią mostu, przy czym nie musimy ściśle trzymać się wszystkich faktów – mówi Chris Baldwin, kurator ds. performance'u ESK 2016 i autor programu „Mosty”. - Wszystko po to, aby uwolnić historię wielokulturowego Wrocławia, a kto zrobi to lepiej niż jego mieszkańcy?
Wnioski można składać do 15 października. Wybrane do realizacji projekty zostaną dofinansowane kwotami do 20, do 40 lub nawet do 80 tys. złotych. I nie jest tak, że największe sumy zostaną przeznaczone na projekty związane z największymi mostami. 80 tys. zł można również otrzymać na realizację koncepcji na jednej z wrocławskich kładek.
Wymyśl, a w realizacji pomożemy
Siłą napędową „Mostów” są mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska. To oni stworzą koncepcję i będą ją reżyserować. Ale nie zostaną pozostawieni samym sobie. Koordynatorzy programu w razie potrzeby wesprą ich na każdym etapie.
– Pomożemy przygotować wniosek z opisem koncepcji i planowanym budżetem. Jeśli zaś grupa nie będzie pewna, jak zrealizować projekt czy jakich materiałów użyć, pomożemy także znaleźć zawodowego artystę, który będzie z nią współpracował i wymyśli, jak urealnić ich pomysł – zapewnia Karolina Marciniak, koordynatorka programu.
Do programu „Mosty” mogą się zgłaszać osoby w wieku od 7 do 35 lat. Przynajmniej jedna
z nich powinna być zameldowana na terenie Dolnego Śląska. Na pomysły mieszkańców czeka 112 mostów Wrocławia i drugie tyle kładek.
Więcej informacji: http://wroclaw2016.pl/mosty/