O telewizorach plazmowych słów kilka

Redakcja
Redakcja
Kategoria obyczaje · 25 września 2013

Nie każdy z nas musi znać się na nowościach z dziedziny elektroniki użytkowej, nie oznacza to jednak, że nie warto przynajmniej częściowo orientować się  w tym temacie. Dotyczy to zwłaszcza tak powszechnego i, co tu kryć, nieodzownego sprzętu, jakim jest w każdym polskim domu telewizor.

 

A trzeba przyznać, że w tej dziedzinie sporo się zmieniło od czasu, gdy byliśmy dziećmi, a w naszych salonach królowały czarno-białe, względnie kolorowe odbiorniki marki Rubin. LCD,  telewizory LED, telewizory 3D - można dostać prawdziwego zawrotu głowy, tym bardziej że jeszcze do tego dochodzą telewizory plazmowe, o których chcemy napisać nieco więcej w niniejszym artykule.

 

Na jakiej zasadzie działają telewizory plazmowe?

By odpowiedzieć na to pytanie, należy przypomnieć sobie, czego na lekcjach chemii w szkole uczyliśmy się o właściwościach gazów szlachetnych. Otóż potraktowane dużym napięciem zmieniają one swój stan skupienia, przemieniając się w plazmę, która ma to do siebie, że emituje promieniowanie ultrafioletowe. 

 

Gdyby jednak tak to zostawić, na ekranie naszych telewizorów plazmowych nie zobaczylibyśmy żadnego obrazu, ponieważ to promieniowanie jest niewidoczne dla naszego oka. Problem rozwiązano za pomocą warstwy fosforu, przez którą przepuszczano promienie UV. W ten sposób uzyskano trzy barwy widoczne dla ludzkiego oka: czerwień, zieleń oraz błękit. To w zupełności wystarczyło, aby uzyskać pełną paletę barw na ekranie oraz wysoką jakość obrazu.

 

Plusy i minusy 

Jak każde urządzenie, telewizor plazmowy posiada wady i zalety. Do tych pierwszych bez wątpienia należy możliwość oglądania filmów w rozdzielczości 3D, co sprawia, że są one idealnym komponentem dla kina domowego. Również fani gier oraz platformy Playstation 3 nie powinni narzekać na to, co widzą dzięki ekranowi plazmowemu.

Do plusów tych telewizorów można jeszcze dorzucić brak smużenia oraz możliwość uzyskania dużego kontrastu oraz efektu głębokiej czerni, co w przypadku odbiorników LCD nie zawsze jest możliwe.

Do dużych wad plazm należy z pewnością ich stosunkowo krótka żywotność związana z wypalaniem się fosforu. Efektem takiego stanu rzeczy są przebarwienia w niektórych miejscach ekranu, gdzie ten proces nastąpił szybciej. Także zużycie energii nie przemawia na ich korzyść – właściciele muszą się przyzwyczaić do faktu, że za prąd płacą więcej niż posiadacze odbiornika LED.

Jeśli jednak mimo tych wad nadal jesteś zdecydowany na zakup, to sprawdź tutaj ceny telewizorów plazmowych – na pewno znajdziesz coś dla siebie.