"Adibas" w Krakowie

anonim
Anonimowy użytkownik
Kategoria natura · 24 lutego 2012

Już w przyszłym tygodniu dwa wydarzenia gruzińskie w Krakowie, w tym jedno związne z naszym "Adibasem". Zapraszamy!

Gwiazda gruzińskiej muzyki prosto z Tbilisi w Krakowie 


ZumbaLand to jeden z najbardziej popularnych zespołów w Gruzji. Z powodzeniem łączą różne 

gatunki muzyki: jazz, fusion, folk, funk, rock. Publiczność uwodzą niesamowitą plastycznością brzmienia, które zdaje się przenosić w odległe przestrzenie, zarówno te geograficzne jak i metafizyczne. Gruzińską tożsamość i kulturę ZumbaLand przeciwstawia kosmopolityzmowi i wszechobecnej popkulturze. Ich muzyka wyróżnia się żywiołowością, pasją i rozmaitością brzmień, ukazuje prawdziwą kaukaską duszę. 28 lutego publiczność będzie miała wyjątkową okazję by posłuchać ich muzyki na żywo w Klubie Żaczek.

Zumba to akronim gruzińskiego przysłowia „Wystarczy chcieć – na pewno się spełni”.

 

W 1994 zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę 

koncertową, a w 1995 roku ukazał się ich debiutancki album „Czekam na wschód słońca”. Dwa lata później muzycy oczarowali publiczność dwóch bardzo ważnych festiwali w Tbilisi: „Hands” i „Margarita”, wygrywając w kategorii „najlepszy zespół gruziński”. Kolejne lata lider zespołu Zaza Korintieli spędził w Polsce, studiując w krakowskiej Akademii Muzyki Współczesnej i Jazzu. W 2000 r. nagrał w „krakowskim składzie” płytę „Project Union”. W tym samym roku Korinteli powrócił do Gruzji i ostatecznie ustanowił skład zespołu. 

Lider zespołu Zaza Korinteli jest również znany ze swojej działalności jako ambasador gruzińskiej muzyki ludowej i folkloru na całym świecie.

Koncert Zespołu Zumbaland
28.02.2012, wtorek, 20:00
Klub Żaczek, Kraków
http://klubzaczek.pl/
Bilety: 15zł studencki 20zł normalny
w dniu koncertu o 5zł droższe
Strona wydarzenia na facebooku

Dyskusja: Gruzja na rozdrożach

 

Gruzja – kraj, gdzie tradycje są nadal żywe, państwo, gdzie religia stanowi integralną część życia ludzi, miejsce, w którym sielskie krajobrazy nie istnieją tylko w turystycznych katalogach, ale także w rzeczywistości... czy taki właśnie jest kraj, o którym coraz głośniej w Polsce? A może – czy tylko taki? Jak ma się rzeczywistość do idyllicznej wizji, którą przedstawiają turyści i podróżnicy?

Wydawnictwo Claroscuro zaprasza na rozmowę o modernizującej się Gruzji. Przyczynkiem do dyskusji będzie wydana w maju 2011 roku powieść Zazy Burczuladze „Adibas”, przedstawiająca życie współczesnych tbiliskich elit.
W programie również prezentacja współczesnych zjawisk w kulturze gruzińskiej: muzyce, sztuce, literaturze.

Po dyskusji projekcja krótkometrażowej komedii gruzińskiej „37 º C” w reżyserii Tamary Sulamanidze.


Goście:

Zaza Korintieli – lider gruzińskiego zespołu Zumbaland, studiował w Polscena krakowskiej 

Akademii Muzyki Współczesnej i Jazzu. Znany ze swojej działalności jako ambasador kultury gruzińskiej, w szczególności gruzińskiej muzyki ludowej i folkloru.

Agnieszka Kowalik-Urbaez – założycielka Polskiej Fundacji Georgiae Faveo (Sprzyjam Gruzji), etnolog i wydawca „Adibasa”. Od dwóch lat promuje kulturę gruzińską w Polsce.

Michał Stepiuk – wolontariusz Polskiej Fundacji Georgiae Faveo, podróżnik, fascynat Gruzji.

Spotkanie poprowadzi Maciej Marcisz.

Partnerzy:
Bona – Księgarnia i kawiarnia
Concept Music Art

Gruzja na rozdrożach - debata
29.02.2012, środa
Godzina 18:00
Kawiarnia i księgarnia Bona, ul. Kanonicza 11, Kraków
Wstęp wolny
Strona wydarzenia na facebooku