23 lipca 2017 (niedziela)
- Bilet:
- normalny - wstęp wolny
23 lipca 2017, niedziela, godz. 16:00
Koncert fortepianowy - pianista Michał Kryworuczko, Juliusz Ursyn-Niemcewicz, Cezary Biesiadecki (soliści Opery Śląskiej) oraz gościnnie Jan Górski.
Michał Kryworuczko - urodzony w muzycznej rodzinie w Mariupolu na Ukrainie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie fortepianu Zbigniewa Raubo. Kształcił się również u Karl-Heinza Kammerlinga oraz Konstantina Scherbakova. Od 2009 roku pod kierunkiem Rustema Hayroudinoff’a w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie w 2014 zdobył tytuły Bachelor of Music z wyróżnieniem oraz Master of Arts, otrzymując Lloyd Hartley Piano Prize 2014 za najlepszy recital dyplomowy, a także najwyższy stopień przyznawany przez Królewską Akademię Muzyczną – Dip RAM. W 2008 został Finalistą Konkursu Eurowizji Młodych Muzyków w Warszawie, a następnie w 2009 jako jedyny zakwalifikowany Polski uczestnik wystąpił w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Jest również laureatem II nagrody w Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu, oraz wielu ogólnopolskich konkursów takich jak Konkurs Chopinowski w Szafarni (I nagroda) oraz Konkursu Narodowego Instytutu im. F. Chopina w Warszawie (VI nagroda).Trzykrotny Stypendysta Prezydenta Miasta Bytomia. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu, w klasie prof. Marii Serafin.
Koncertował m.in. z Filharmonikami Śląskimi, Polską Orkiestrą Radiową, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną w Warszawie, oraz Orkiestrą Opery Śląskiej. Wielokrotnie dawał solowe recitale w ramach festiwali w wielu miastach Polski i za granicą.
Juliusz Ursyn Niemcewicz - tenor Opery Śląskiej, artysta wyróżniający się w środowisku muzycznym naszego kraju, solista nietuzinkowy, oryginalny, zapadający w pamięć widzów i przez nich uwielbiany. Występował na największych europejskich scenach operowych. Między innymi w Operze Berlińskiej oraz Neubrandenburgu w inscenizacji spektakli Christiana von Goetza. Śpiewał również w Operze Poczdamskiej w przedstawieniach w reżyserii Manfreda Straube oraz na wielu innych scenach w Hannoverze, Düsseldorfie, Londynie, Neapolu. Prezentował koncerty muzyki operowej w USA i Kanadzie. Przez wiele lat był stałym gościem Krynickich Festiwali im. Jana Kiepury w galowych wieczorach Bogusława Kaczyńskiego. Współpracuje z różnymi teatrami i scenami muzycznymi, w tym z Operą Narodową - Teatrem Wielkim w Warszawie.
Repertuar : utwory fortepianowe Fryderyka Chopina m.in.:
Polonez-fantazja As-dur op. 61,
Fryderyk Chopin /Milij Bałakiriew - Romanza (Transkrypcja na fortepian solo dwóch części Koncertu e-moll),
Leopold Godowski - 6 Studiów na tle Etiud Chopina oraz inne, w tym piosenki polskie.
Wstęp wolny.