To będzie uczta dla fanów muzyki alternatywnej. 10 maja (środa) od godz. 18.00 przed klubem Żaczek (al. 3 Maja 5) będzie się działo! Zagrają czołowi przedstawiciele alternatywy z Polski, Ukrainy i Litwy. Bilety są bardzo tanie, kosztują 10 zł (studenci) i 30 zł (pozostałe osoby).
Oni zagrają na koncercie Juwenalia – Niepokorni w 2016 roku:
KRZYSZTOF ZALEWSKI
Potrzeba matką wynalazków. Oraz – jak się okazuje – najlepszą muzą. Bo w pewnym sensie nowy album Krzysztofa Zalewskiego zrodził się z potrzeby: jak najczęstszego kontaktu z publicznością. Promując swoją poprzednią płytę „Zelig” wokalista chciał grać jak najczęściej, wszędzie, dla wszystkich. Jedna trasa z zespołem, druga... szło świetnie, ale okazało się, że koledzy nie zawsze mogą, albo że nie w każdym miejscu da się zmieścić pełny skład. Zaczął więc koncertować solo i publiczność entuzjastycznie przyjęła ten one man show, nawet uproszczone, obnażone wersje skomplikowanych numerów z „Zeliga”.
„Złoto” jest konsekwencją tych koncertów. Tej szkoły grania muzyki, która mówi, że mniej znaczy lepiej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. „Złoto” jest na pewno najbardziej osobistą, a zarazem najbardziej przystępną i przebojową płytą Krzysztofa Zalewskiego. To taki materiał, który skupia w sobie wszystkie jego dotychczasowe doświadczenia, jako wokalisty, multiinstrumentalisty, kompozytora i tekściarza. Taki album, na który czekali wszyscy fani jego talentu. Będzie złoto? Właściwie to już jest – niezależnie od tego, jak „Złoto” będzie się sprzedawać.
***
LAO CHE
To zespół założony w 1999 roku. Grupa wydała sześć albumów. Ich pomysł na muzykę to ciągłe poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu, odkrawanie nowych możliwości brzmieniowych starych analogowych instrumentów. Znakiem rozpoznawczym są koncept-albumy takie jak: „Gusła”, „Gospel” , „Powstanie Warszawskie” czy najnowsza płyta ”Dzieciom”.
Choć tytuł najnowszego wydawnictwa nawiązuje do Brzechwy i jego "Brzechwa dzieciom", nie jest to wcale płyta dla dzieci. To płyta dla dorosłych dzieci, dla tych, którzy mają dzieci i dla wszystkich, którzy byli kiedyś dziećmi. „Spięty” prezentuje głęboką problematykę codzienności w tonie zatroskanym, z pewną dozą dydaktyzmu - co pozostaje w kontraście do warstwy muzycznej. Jest to najbardziej spontanicznie i żywiołowo stworzona płyta w dotychczasowym dorobku grupy, a do tego bardzo melodyjna i śpiewna. Produkcją płyty „Dzieciom” zajął się Piotr „Emade” Waglewski.
Zespól jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w tym między innymi: „Złoty Bączek” 2006, „Mateusz” Trójki za płytę „Gospel”, Nagroda Artystycznej Miasta Torunia im. Ciechowskiego„ Gwarancje Kultury” TVP Kultura. Muzycy zespołu zostali uhonorowani Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W 2016 roku zespół zdobył Fryderyka w kategorii „Najlepsza płyta rock, metal, punk”.
***
SASHA BOOLE
To jeden z najważniejszych przedstawicieli ukraińskiej sceny folkowej. Ale nie chodzi o zakurzony folk w tradycyjnym swetrze i z kobzą, lecz o ten energetyczny – związany z whisky, ciekawymi i budzącymi emocje opowieściami oraz ciągłą podróżą.
Lubisz Boba Dylana, Johnny’ego Casha, King Dude albo Neila Younga? Prawdopodobnie polubisz też Sashę. Artysta gra na kilku instrumentach. Jego muzyka wypływa z amerykańskiego folku. To pierwotne, nieco brudne brzmienie.
***
COLOURS OF BUBBLES
Przez ostatnie osiem lat Colours Of Bubbles zagrali ponad 250 koncertów. Wystąpili w każdym z nadbałtyckich krajów, ale także w Niemczech, Holandii, Austrii na Białorusi czy we Francji. Grupa gra nowoczesnego indie rocka. W dorobku grupy jest też kilka singli i trzy płyty.
Colours Of Bubbles zostali laureatami nagrody Sama jako Litewska Grupa Roku, otrzymali statuetkę T.E.T.E. dla najlepszej koncertowej alternatywnej kapeli. Byli też nominowani do nagrody MAMA (odpowiednik naszych Fryderyków) w kategorii Muzyka Rockowa. Dwa lata później wygrali tę nagrodę. Jeśli nie znasz muzyki litewskiej, masz idealną okazję do zapoznania się z nią od najlepszej strony! To coś dla fanów Editors, Kings Of Leon i Franz Ferdinand!
***
Niepokorni to cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Impreza doczekała się ponad 50 edycji! Odbywa się od 9 lat. Chcemy postawić na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy, które mogą zmienić bieg historii. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty. Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru prezentują się mniej znani artyści.
Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskich uczelni, ale też innych z całej Polski… i świata. W ramach cyklu, raz w miesiącu w klubie Żaczek, organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, wernisaże fotografii i malarstwa. Na Niepokornych grali m.in. Muchy, Lao Che, Voo Voo, Lech Janerka, Indigo Tree, Please The Trees (Czechy), Pustki, Dick4Dick, Myrra Ros, (Islandia), Żywiołak, Masala, Brodka, Chłopcy Kontra Basia, Czesław Śpiewa, Pustki i CeZik. Producentem imprezy jest Edyta Pogwizd reprezentująca Klub Żaczek, gospodarzem Bartek „Borówka” Borowicz.