Premiera Nowej Płyty Trebunie-Tutki i występ zespołu Kalakan na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur!

Mat
Mat
Kategoria muzyka · 16 sierpnia 2016

30 września Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza na drugą odsłonę Kolektywu Europa. Polska Grupa Trebunie-Tutki oraz gruzińscy górale, Urmuli Quinet, oddadzą pokłon skalistej naturze i duchom przodków. Niezwykłe trio Kalakan zaprezentuje tradycyjne rytmy muzyki baskijskiej.

 

Kolektyw Europa to cykliczny element Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Powstał z potrzeby stworzenia miejsca do spotkań artystów z regionu oraz przestrzeni do prezentacji ekscytujących, międzykulturowej współpracy artystów. W ubiegłym roku na scenie spotkały się zespoły: Hulajhorod z Ukrainy, Ethno Trio-Trosa i Nasta Niakrasava z Białorusi wraz z polskim R.U.T.A, drugi koncert należał do romskiej kapeli Koani Orkestar z Macedonii.

Podczas tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia, Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet zagrają premierowy materiał z płyty Duch Gór. Płyta powstała przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Polskiego Radia. Album to muzyczny hołd oddany muzyce góralskiej, która porozumiewa się wspólnym językiem, niezależnie od przynależności narodowej. Zespoły spotkały się po raz pierwszy na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2009 roku. Krzysztof Trebunia-Tutka i producent muzyczny Karol Czajkowski natychmiast zamarzyli o powstaniu płyty, która pokazywałby wspólnego ducha górali. Czułem go, tworząc muzykę z ośnieżonymi Tatrami za oknem, potem z  gruzińskim krajobrazem i górami w słońcu – dopowiada lider polskiego zespołu.

 

W drugiej części wieczoru Kolektywu Europa wystąpi Kalakan. Baskijskie trio interpretujące tradycyjne pieśni i utwory, które przywołują skojarzenia z muzyką plemienną. Ich cechą charakterystyczną jest śpiew a capella i gra na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych. Jednym z nich jest Txalaparta, wedle historii wynaleziony przez robotników pracujących przy produkcji cydru. Ciekawostką w biografii zespołu jest wspólna trasa z Madonną. Podczas 7 miesięcy zagrali zagrali z wokalistką aż 70 razy.

 

Kolektyw Europa to drugi, obok Sounds Like Poland, z kuratorskich dni festiwalu mających na celu pokazanie bogactwa muzyki tradycyjnej Europy. Oba wydarzenia odbędą się w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur który trwa od 24 września do 1 października w namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki.

 

12. FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR / GŁOSY
24.09 – 01.10.2016


W sobotę, 24 września rozpoczyna się 12. edycja festiwalu Skrzyżowanie Kultur, którego tematem przewodnim są GŁOSY. Na scenie wystąpią znakomici muzycy i artyści z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy peruwiański śpiew, izraelski soul, ludową muzykę Brazylii, haitańskie pieśni voodoo i amerykańskie hymny polifoniczne w unikatowym połączeniu z afro-kubańskimi rytmami.Nie zabraknie polskiej muzyki folkowej, której reprezentanci wystąpią podczas dnia Sounds Like Poland. Na mapie festiwalu pojawił się również zapoczątkowany w zeszłym roku cykl koncertów Kolektyw Europa.

 

***


Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 215 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.