Filharmonia Łódzka: Zuzanna Pietrzak i Świat Mistrza Beksińskiego

ImiTaCjE
ImiTaCjE
Kategoria muzyka · 9 maja 2016

Maj w Filharmonii Łódzkiej zapowiada się huczny i obfitujący w wydarzenia. W najbliższy piątek estrada należeć będzie do Zuzanny Pietrzak – najmłodszej uczestniczki konkursu chopinowskiego w historii regionu łódzkiego. W niedzielę, 15 maja, jubileusz pięciolecia swego istnienia świętować będzie amatorski Chór dla (nie)opornych. We wtorek, 17 maja, w sali kameralnej nadal rozbrzmiewać będzie śpiew, tym razem w wykonaniu utalentowanej sopranistki, Barbary Zamek. A na 20 maja zaplanowaliśmy koncert symfoniczny połączony z projekcją oraz wystawą prac "Świat Mistrza Beksińskiego”.

 

13 MAJA 2016 / PIĄTEK /19.00

KONCERT SYMFONICZNY

MŁODY TALENT

 

Na filharmonicznej estradzie zaprezentują się młodzi łodzianie: dyrygent Wojciech Pławner i pianistka Zuzanna Pietrzak.

Zuzanna Pietrzak (ur. 1997), uczestniczka ubiegłorocznego Konkursu Pianistyczne­go im. F. Chopina, w tym roku kończy naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej przy ul. Sosnowej w Łodzi. W 2011 r. zadebiutowała Koncertem e-moll Fryderyka Chopina z towarzyszeniem szkolnej orkiestry, a rok później recitalem w Mu­zeum Historii Miasta Łodzi. Koncertowała także z orkiestrą w Wilnie i z kwintetem Filharmonii Świętokrzyskiej. Jest laureatką wielu konkur­sów. Występowała w Polsce i za granicą.

Wojciech Pławner (ur. 1984) rozpoczynał karierę jako skrzypek. Uczeń prof. Zenona Płoszaja, ukończył łódzką AM w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Studiował na Universität Mozarteum w Salzburgu i na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Zdobywca nagród w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Długotrwała kontuzja była przyczyną zwrotu w jego karierze solowej. Obecnie kończy studia w zakresie dyrygentu­ry symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Występ w FŁ jest jego koncertem dyplomowym.

 

 

 

15 MAJA 2016 / NIEDZIELA /19.00

KONCERT JUBILEUSZOWY

PIĘĆ LAT I NADAL (NIE)OPORNI!

 

Amatorski Chór dla (nie)opornych, istniejący przy FŁ, świętuje 5-lecie swojej działalności. Na próbach prowadzonych przez profesjonal­nego dyrygenta chórzyści amatorzy poznają nowe utwory, uczą się prawidłowej emisji głosu, a także… świetnie się bawią. Pierwszym kierownikiem chóru był Grzegorz Wierus, od jesieni 2013 zespół pracuje pod kierunkiem Mariusza Lewego.

Chór prezentował się podczas Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, brał udział w Dniu Otwartym FŁ. Pierwszy w pełni profesjonalny występ (nie)opornych odbył się 13 kwietnia 2014 – wraz z zespołem Adama Struga przedstawili program, na który złożyły się ludowe pieśni pasyjne. Po nim były kolejne. „Po prostu wydawało mi się, że śnię, że to nie może być prawda, żeby człowiek praktycznie z ulicy mógł siedzieć na scenie w filharmonii i śpiewać, to jest niesamowite przeżycie” – opowiadała jedna z członkiń chóru.

Podczas jubileuszowego koncertu (nie)oporni zaśpiewają pod kierunkiem obydwu swoich dyrygentów: Grzegorza Wierusa i Mariusza Lewego. Wraz z nimi wystąpią zaproszeni goście. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory skomponowane specjalnie na jubileusz Chóru dla (nie)opornych.

 

 

 

17 MAJA 2016 / WTOREK /19.00

WIECZÓR LIRYKI WOKALNEJ

 

Pieśni – utwory łączące muzykę i tekst liryczny – to najpowszechniejsza forma muzyczna, występująca od starożytności do czasów współczesnych, szczególnie intensywnie rozwijająca się w okresie romantyzmu, kiedy to powstały słynne cykle pieśni Franza Schu­berta. Pieśń solową wykonuje się z towarzy­szeniem instrumentu, od XVIII wieku na ogół jest nim fortepian. I w tej właśnie konfiguracji wystąpi duet cenionych artystów: sopranistka Barbara Zamek i pianista Lech Napierała.

Barbara Zamek studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Laureatka licznych konkursów. Występuje na europejskich scenach operowych i w War­szawskiej Operze Kameralnej, a także w re­pertuarze koncertowym. Lech Napierała, ab­solwent tych samych dwu uczelni (w Wiedniu ukończył klasę akompaniamentu wokalistom Davida Lutza, ze specjalnością „pieśń” otrzy­mując dyplom z wyróżnieniem), wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej, mieszka w Wiedniu. Występuje w Europie i Azji.

W programie tego kameralnego koncertu są pieśni czerech kompozytorów – wspomniane­go już Franza Schuberta, a także Johannesa Brahmsa, Piotra Perkowskiego i Constanti­na Regameya.

 

 

20 MAJA 2016 / PIĄTEK /19.00

ŚWIAT MISTRZA BEKSIŃSKIEGO

 

„Świat Mistrza Beksińskiego” to projekt, który łączy muzykę, obrazy i multimedia. Będzie można zapoznać się z pracami tego zmarłe­go tragicznie w 2005 r. wybitnego polskiego malarza i usłyszeć muzykę, która stanowi kontekst jego wizyjnej i mrocznej twórczości. „Zdzisław Beksiński nie okazywał emocji i pła­kał tylko raz: słuchając VIII Symfonii Mahlera – mówi Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, przyjaciel artysty, dziś opiekun spuścizny po nim. – Był wielkim melomanem, rozkochanym w muzyce. Ona towarzyszyła mu także podczas pracy”. Pod­czas koncertu zabrzmią jego ulubione utwory – „Requiem” Alfreda Schnittke i IV Symfonia G-dur Gustawa Mahlera.

„Ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i możemy nazwać – objaśniał sam artysta. – To pierw­sze można próbować przekazać przy pomocy sztuki, szukając po omacku takiej wizji, obrazu, czy kombinacji dźwięków, która nagle wytwarza w nas samych jakby słabe echo tych momentów, w których dane nam było doznawać w sobie tego, co nie nazwane. Najpełniej realizuje się to w muzyce, szczególnie przełomu XIX i XX wieku, którą wydaje się, najbardziej rozumiem i najsilniej przeżywam”.

 


20.05.2016 (piątek), g. 18.00 – otwarcie wystawy prac Zdzisława Beksińskiego połączone z wykładem Wiesława Banacha – Dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku; g. 19.00 – koncert
21.05.2016 (sobota), w g. 10.00-20.00 wystawa obrazów (foyer Filharmonii, II piętro) – wstęp wolny.