"Mniejsze Zło" - o jego wyborze myśli teraz większość Polaków, lecz Ci z nich, którzy znają się na dobrej muzyce, będą mieli prosty wybór - kupić nowy albumPercival Schuttenbach "Mniejsze Zło" i pójść na jeden z koncertów trasy o tym samym tytule.
Percival Schuttenbach to zespół kojarzony przede wszystkim z udziału w soundtracku do gry "Wiedźmin 3" i platynowej "Równonocy", potentat na scenie folk-metalowej i medieval-folkowej w Polsce. Ich oryginalna muzyka łączy drapieżność metalu z energią dawnych słowiańskich pieśni, wirtuozerię muzyki ludowej z wiedzą na temat klasycznej harmonii.
W najbliższym czasie - już 19 maja - światło ujrzy gra "Wiedźmin 3", a wraz z nią ścieżka dźwiękowa do gry, który Percival miał zaszczyt współtworzyć.
Jednak to nie koniec niespodzianek. 15 maja, a więc tuż przed premierą gry "Wiedźmin 3", światło dzienne ujrzy składanka oryginalnych wersji utworów ze ścieżki dźwiękowej "Wiedźmina" w wykonaniu zespołu Percival. Składanka nosi tytuł "Wild Hunt". Tutaj możecie obejrzeć proces powstawania okładki do tej płyty:
Wracając do tytułowego "Mniejszego zła" - premiera albumu nastąpi dokładnie w tym samym dniu, co płyty "Wild Hunt" - a więc 15 maja. Album jest - pierwszą chyba w Polsce - próbą połączenia kwintesencji polskiej muzyki ludowej - zarówno tej wywodzącej się z folkloru, jak i tej przetworzonej przez wielkich polskich kompozytorów takich jak F.Chopin czy G.Bacewicz - z metalem. Teksty płyty oparte są na starych polskich legendach i przypowieściach, i są gęsto przeplatane ludowymi tekstami, skrzętnie zapisanymi przez Oskara Kolberga. Album jest próbą zdefiniowania polskiej odmiany folk metalu, gatunku u nas jeszcze dość świeżego, ale dynamicznie rozwijającego się. Dlaczego kopiować irlandzkie, skandynawskie czy fińskie wzorce, kiedy nasza własna muzyka ludowa jest niesłychanie wirtuozerska i idealnie nadaje się do tego, aby łączyć ją z cięższymi brzmieniami?
Fragmentów płyty można posłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch? v=oJopyVgPxIs , całość dostępna dzięki wytwórni Fonografika:http://fonografika.pl/sklep/ mniejsze-zlo/.
Tracklista płyty prezentuje się następująco:
1. Oberek
2. Oj tam na mori
3. Żmij i dziewczyna
4. Dzierzba
5. I nie wrócił...
6. Miodunka (Медуница)
7. Martwe zło
8. Zmora
9. Tridam
10. Nilfgaard
11. Cantara (Dead Can Dance cover)
Tuż po premierze "Wild Hunt", "Mniejszego Zła" i "Wiedźmina 3", Percival Schuttenbach ruszy w trasę promocyjną "Mniejsze zło tour", w czasie której nie będzie namawiał do głosowania na żadnego z kandydatów na prezydenta, tylko zagra kawał dobrej muzyki w trzech aktach. W jednym z nich wykona na żywo wszystkie utwory z najnowszej swojej płyty, w kolejnym - największe hity z płyt "Svantevit" i "Reakcja pogańska". Ostatnia część koncertu będzie niespodzianką przygotowaną specjalnie dla fanów. Co nią będzie przekonają się ci, którzy pojawią się na koncertach.
TRASA MNIEJSZE ZŁO 2015: https://www.facebook.com/ events/1424988444486991/ – bilety dostępne w klubach, na koncertach, oraz na stronie zespołu:http://www.percival.pl/sklep/ 15-bilety
3.06 Legnica "Spiżarnia" https://www.facebook.com/
4.06 Katowice "Prokultura" https://www.facebook.com/
5.06 Kraków "Rotunda" https://www.facebook.com/
6.06 Lublin "Graffiti" https://www.facebook.com/
7.06 Łódź "Scenografia" https://www.facebook.com/
9.06 Wrocław "Firlej" https://www.facebook.com/
10.06 Poznań "U Bazyla" https://www.facebook.com/
11.06 Gdynia "Ucho" https://www.facebook.com/
12.06. Szczecin "Słowianin" https://www.facebook.com/
27.06 Białystok "Kawiarnia Muzyczna Fama" https://www.facebook.com/
28.06 Warszawa "Klub Voodoo" https://www.facebook.com/
To nie wszystkie koncerty – 21 maja we wrocławskim Starym Klasztorze odbędzie się wyjątkowy koncert wypełniony utworami z sountracku do “Wiedźmina 3”. Natomiast 22 i 23 maja Percival zagra akustyczną wersję płyty "Reakcja pogańska" podczas XII Najazdu barbarzyńców w Ogrodzieńcu.
To początek obfitującego w koncerty sezonu letniego, kiedy to zespół będzie można zobaczyć między innymi na Castle Party w Bolkowie i na Seven Festival w Węgorzewie, a także - jak zwykle co roku - w Wolinie, na Festiwalu Słowian i Wikingów.